-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Ezan Bittikten Sonra Okunan Dua Nedir, Hangisidir Anlamı Nedir


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Ezan Bitince Okunacak Dua Nedir? ve Ezan Bittikten Sonra Okunan Dua Nedir, Hangisidir Anlamı Nedir  merak ediyorsanız eğer sizlere ayrıntılı bir biçimde açıklamak istiyoruz. Umarım sizler için yararlı olacaktır.

Ezandan sonra hangi dua okunur?

Ezan-Vakti-Adhan-Time_12333_1

Ezandan sonra okunan duanın adı ve sözleri,

Kimki ezab sesini duyduğu zaman ezan bitince Aşağıdaki ezan duasını okursa Bu okudğunuz dualar kıyanet günü şefatınıza mazhar olur.Peygamber Efendimiz Hadisi şefirlerinde şöyle buyurmuştur.

Bu duayı okuyan Kıyamet gününde Şefatıma Nail olmaya hak kazanır buyuruyor.

Ezan Okunup bittikten sonra bu dua edilirse O dua Allah Katında kabul edilmeye layık olur.Yani ezandan sonr ayapılan dua ve istekler kabul olunur.

Allahümme rabbe hazihidda ve tittammeti ves salatil kaimeti ati seyyidina,Muhammedinil’vesilete vel fazilete ved dereceter rafiate veb’ashü makhamen mahmudennillezi ve adteh inneke la tufliful miad.

Manası;

Allahım ey bu daveti tammenin eksizsiz davetin bu okunan Ezanı Muhammedinin ve şimdi kılınmak üzere olan namazın sahibi olan Rabbim Muhammed Aleyhisselama Vesile rütbesini makamını fazileti ve yüksek dereceyi ihsan buyur.A.S kendisine vadetmiş olduğun makamı mahmuda ulaştır.Şüphesiz gerçek ki sen vadinde verdiğin sözde duransın…

Ezandan Sonra Okunacak Dua

Namaz vakitlerinde müezzin ezan okur, mü’minler de ezana icabet eder.
Ezana icabet iki türlü olur. Biri müezzinin söylediğini aynen söylemekle, diğeri de kalkıp camiye yürümekle, yahut evde namaz hazırlığına girmek ile.
Bilindiği üzere ezan başlayınca susmak, okunan kudsî cümleleri dinlemek müstehabtır. Hatta, dinlerken de müezzinin söylediği kudsî kelimeleri aynen içinden söylemekle icabet de müstehabdır. Ancak, ezandaki “Hayyâ ale’s-salâh” ve “Hayyâ ala’l-felâh” kelimelerinde aynı kelimeler söylenmez. Bunların yerine “Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh” denir.
Sabah namazı ezanında ise müezzinin “Essalâtü hayrun mine’n-nevm” kelimesine “Sadaka ve berirte” denerek icabet edilir.
Ezan dinlerken icabetini böyle yapmış olan mü’min, ayrıca ezanın sonunda bir de vesile duâsı okursa daha çok sevap alır, hem de Efendimiz (s.a.v.)’in şefaatına layık olur.

Ezandan Sonra Okunacak Dua;

“Allahumme rabbe hâzihî’d-dav’veti’t-tâmmeh ve’s-salâti’l kâimeh, âti Muhammeden’il vesîlete ve’l-fadîlete ve’d-derecete’l-vâsiate ve’b’ashu mekamen Mahmûden ellezi veadteh.”

Anlamı:

“Ey bu mukaddes davetin sahibi ve kılınacak namazın maliki Rabbim, Efendimiz Muhammed Aleyhisselâm’a vesile, fazilet ve geniş derece makamlarını ver. O’nu kendisine vaadettiğin en nihaî makam olan Makam-ı Mahmud’un zirvesine çıkar.”

Bilgi Yuvası Hayırlı Günler Diler..

Bir önceki makalemiz olan 2013 Hyundai Santa Fe Teknik Özellikleri ve Fiyatı başlıklı makalemizde 2013, Hyundai ve Santa Fe Fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Alternatif Başlıklar : ezandan sonra okunan duaezan okunduktan sonra okunan duasabah ezanında okunacak duaezan bittikten sonra okunacak duaezan bitiktenvesilete kelimesinin anlamiezandan sonra okunan dua nedirsabah ezanı en son okunan dua nedirsabah namazını duyduğunda okunacak duaezan okunduktan sonra ne denir

Ezan Bittikten Sonra Okunan Dua Nedir, Hangisidir Anlamı Nedir SerdarHan tarafından 17 Nisan 2013 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Ezan Bittikten Sonra Okunan Dua Nedir, Hangisidir Anlamı Nedir isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim