Fareli Köyün Kavalcısı Hikayesinin Çok Kısa Özeti ve İncelemesiFareli Köyün Kavalcısı Hikayesinin Özetini size sunarken kısaca Fareli Köyün Kavalcısı Hikayesinin Çok Kısa Özeti ve İncelemesi paylaşmaya çalıştık.

Fareli Köyün Kavalcısı Özeti, Fareli Köyün Kavalcısı konu özeti

fareli-koyun-kavalcisi

FARELİ KÖYÜN KAVALCISI HİKAYE KİTABI ÖZETİ
Yıllar önce ülkenin birinde küçük bir köy varmış. Kenarın büyük bir ırmak geçiyormuş. Bu köyün toprakları çok verimliymiş. Tarlalarda, topraklarda yetiştirdikleri sebzeleri ve meyveleri satan bu köy halkı çok zenginmiş zengin olmasına ama bir de kusurları varmış. Kendilerinden başkalarını düşünmezlermiş.

Üstelik de cimri ve aç gözlülermiş. Kendi çıkarları için herşeyi yaparlarmış. Bu köyün sözü geçen kişileri de çok aç gözlü ve cimriymiş. Parayı çok severlemiş. En zor durumlarında bile harcamaktan çekinirlermiş. Köyde mağazası olanlar sattıkları malları fiyatlarını hep durmadan zam yapıyorlarmış.

Köylülerin hepsi daha çok para kazanmak için en olmadık şeyler yapıyormuş. Cimri ve açgözlü köylüler gün geçtikçe çoğalan paralarını sayarak hoşça zaman geçiriyorlarmış. Bütün masraflarını azaltarak daha çok para biriktireceklerini düşünüyorlarmış. Bir ara köylülerden biri arkadaşlar artık kedi ve köpek beslemeyelim. Onların yiyecekleri için harcadığımız paraları biriktirelim.

Böylelikle daha fazla parmız olr demiş. Bu adamın bu düşüncesi tüm köy halkının hoşuna gitmiş. Bir sabah erkenden kalkıp elerine geçen kazma kürek ve sopalarla zavallı hayvanları dövmüşler ve kovalamışlar. Neye uğradıklarını şaşıran kedi ve köpekler köyü terk etmişler.

Fakat çok geçmden köyü bir fare sürüsü kaplamıştı. Bu fareler kapıları dolapları, kitapları, makinaları kemiriyormuş. Bu köye bir delikanlı gelmiş. Sizi bu farelerden kuratrırım ama benim bir isteğim var deyip bana yüz altın vereceksiniz demiş. Köylü tamam deyip kabul etmiş.

Delikanlı kavalı çala çala bütün sokakaları gezmiş ve denize gitmiş. Kendini denizin sularına atmış ve ardından da fareler atlamış. Daha sonra fareler ölmüş. Kavalcı parayıa almak üzere o adamların yanına gitmiş bir altın vereceklerini söylemişler. Kavalcı çok kızmış ve yine kavalını çalaçal gitmiş. Bu sefer çocuklar peşinden gelmiş ve bir kapıdan girmişler. Burası mutluluk ülkesiymiş. Bu çocuklar orada cimri ve aç gözlü birhayat değil mutlu bir hayat sürmüşler.

alıntı

Bir önceki makalemiz olan Rüyada Baca Görmek, Rüyada Baca Gördüm Tabiri Nedir Yorumu Ne Anlama Geliyor başlıklı makalemizde Açıklaması, Anlamı ve Ruya Tabirleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Fareli Köyün Kavalcısı Hikayesinin Çok Kısa Özeti ve İncelemesi SerdarHan tarafından 17 Nisan 2013 tarihinde , Kitap Özetleri kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Fareli Köyün Kavalcısı Hikayesinin Çok Kısa Özeti ve İncelemesi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.