-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Genetik Mühendisliği Nedir? Çalışma Alanları Hakkında Bilgi Var mı


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Genetik Mühendisliği Nedir?

Genetik Mühendisliği Nedir? Çalışma Alanları Hakkında Bilgi Var mı, Çalışma Alanları Nelerdir sorularının yanıtlarını Vikipedia Tr kaynaklı özet ve kısa bilgi notumuz ile yanıtlamak istiyoruz.

Genetik mühendisliği, canlıların kalıtsal özelliklerini değiştirerek, onlara yeni işlevler kazandırılmasına yönelik araştırmalar yapan bilim alanıdır. Bu uygulamalarla uğraşan bilim insanlarına “genetik mühendisi” denir. Genetik mühendisleri, genlerin yalıtılması, çoğaltılması, farklı canlıların genlerinin birleştirilmesi ya da genlerin bir canlıdan başka bir canlıya aktarılması gibi çalışmalarla uğraşırlar.

Genetik mühendisliği için, rekombinant DNA teknolojisi, gen klonlaması, DNA klonlaması, genetik manüplasyon/modifikasyon veya gen ekleme (splays) birçok bilim insanınca eş anlamlı olarak kullanılabilmektedir.

Genetik mühendisliği etki alanı son derece geniş bir meslek, bilim ve mühendislik dalı olup, genlerle yapılabilen uygulamalar, çalışmalar anlamına gelmektedir. Birçok bilim dalına ait bilgilerin ve çeşitli özel tekniklerin, canlılarla ilgili temele ve uygulamaya ait sorunların çözülmesi için genellenecek olursa, moleküler biyoloji hakkındaki bilgimizin artmasına yardım eden çok etkili bir araştırma aracıdır da.

Gregor Mendel genetiğin ve bu bilimle ilgili yapılan çalışmaların kurucusu olarak kabul edilip, “Genetiğin Babası” olarak anılmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Sarı Gelin başlıklı makalemizde Türkü Hikayeleri ve Türküler ve Hikayeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Alternatif Başlıklar : genetik mühendisliği çalışma alanlarıgenetik mühendisliği nedirgenetik mühendisliğinin çalışma alanlarıgenetik mühendisliğigenetik mühendisliğinin çalışma alanları nelerdirgenetik mühendisliği hakkinda bilgigenetik mühendisliği çalışma alanları kısacaGenetık bılıminin çalışma alanlarıgenetik muhendisliginin calisma alanlari kisacagenetik mühendisliği nedir kısaca

Genetik Mühendisliği Nedir? Çalışma Alanları Hakkında Bilgi Var mı SerdarHan tarafından 17 Ekim 2012 tarihinde , Bilgi Dağarcığı kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Genetik Mühendisliği Nedir? Çalışma Alanları Hakkında Bilgi Var mı isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

s