-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Gözlerde Astigmat Neden Olur, Geçer mi tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Gözlerde Astigmat Neden Olur, Ameliyatsız Geçer mi tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır Lazer ile tedavisi nasıl yapılır, Bebeklerde Astigmat , Astigmatın olma nedenleri ve tedavisinde kullanılan yöntemler ile ilgili olarak yapılabilecekleri sizlere anlatmak istiyoruz. Son yıllarda çözümünde oldukça iyi aşamalar kaydedilen astigmat ile ilgili olarak kafanıza takılan tüm soruların yanıtlarını bu konumuzda bulacaksınız.

Korneanın yuvarlak olmadığı, yumurta şeklinde olduğu birdurumdur. Yumurta veya rugby topugibi astigmat bir korneanın 2 kesiti, temel eğrisi vardır, biri yassı diğeri ona 90 derecede daha dik. Bu iki farklı eğri ışığıfarklı kuvvette kırarlar ve retinada iki görüntü oluşmasına neden olurlar.Genellikle doğuştandır. Bununla birlikte, cerrahi girişimlerle saydam tabakanın kesilmesine, saydam tabakada iltihaplanma ya da travmaya bağlı olarak da çıkabilir. Olguların en azından %90’ında astigmatlığın düzeltilmesi kolay değildir. Saydam tabaka eğriliğinde ağır bir bozukluk yoksa, kişi kırılma kusurunun farkında olmayabilir.

Belirtiler
Baş ve göz çevresinde ağrı, bulanık görme, gölgeli veya çift görme, sık arpacıkoluşması, uzun süren kirpik dibi iltihabı gibi belirtiler astigmat bulgusu olabilir. Astigmat gözlük, kontak lens veya refraktif cerrahi ile düzeltilmediği taktirde göz çevresindeki ağrı, baş ağrısı gibi şikayetlerin iyileştirilmesi mümkün olamaz.

Astigmat Tedavi Seçenekleri

Belli bir dereceye kadar ve şikâyet yoksa tedavi gerektirmez.
Astigmatı olan hastaların gözlük kullanmaya daha zor alışması, kırma kusuruna oluşan uyumun gözlükle bu kusur ortadan kaldırıldığında bir süre daha devam etmesidir. Bu nedenle astigmatlı camlara alışmak daha zordur ve eğer doktorunuz bu tür bir gözlük önermişse sürekli kullanarak alışmak, bir gün takıp, bir gün takmayarak rahatsızlık çekmeye göre çok daha kolaydır. Genellikle hastalar gözlüklerine 1–2 haftada alışmaktadırlar.
Astigmatı olan göz için gerçek derecesinde gözlük vermek kişi geç yaşlarda doktora başvurmuşsa mümkün olamayabilir. Böyle durumlarda gözlüğün kullanılabilirliğini artırmak için astigmat derecesi biraz daha düşük tutulabilir. Aksi halde kişi gözlüğü taktığında baş dönmesi, bulantı hissi, boşluğa düşecekmiş gibi, bastığı zemini yamuk ve yükselmiş gibi hissettiğini söyler. Böyle bir gözlükle merdivenden düşme, kaza yapma ihtimali fazladır.

Astigmatlar için gözlük haricinde diğer tedaviler nelerdir?
Astigmatlar gözlük kullanmak haricinde astigmatın derecesine göre torik yumuşak kontak lens, gaz geçirgen sert kontak lens, astimatik keratotomi, wavefront LASİK, kornea nakli(düzensiz skarlı tiplerinde) gibi değişik tedavi şekillerinden de fayda görebilir.
Astigmatlar için uygulanan lazer tedavilerinde de başarı oranları hızla yükselmiştir. Halen başarının en iyi olduğu grup sadece miyop olanlardır. Hipermetrop ve mix astigmat türlerinde başarı (lazer tedavi sonrası derece kalması) oranları %90-95 ‘lere gerilemektedir. Hangi astigmatlı gözlere lazer uygulanabileceğine detaylı bir göz muayenesi, kornea kalınlığı, astigmatın tipi,uygulanacak kişinin yaşı, eşlik eden bir hastalığın olup olmadığından sonra karar verilebilir.

Astigmat

Göz merceğinin, küresel olmayıp değişik düzlemlerde değişik eğrilikte olmasından ileri gelen görme kusuru.

Merceğin farklı eğrilikte olması, kırılan ışınların bir nokta (odak) yerine, bir çizgi boyunca toplanmasına neden olur. Gerçekte bir mercek kusuru olan astigmatlık, silindirik yüzlü mercekli gözlükler kullanılarak giderilebilir. Bu tür merceklerde optik eksene paralel gelen ışınlar bir odak noktası yerine, odak çizgisi üzerinde birleşirler. Küresel merceklerse eğik ışın astigmatlığı gösterirler. Optik eksen üzerinde olmayan bir noktadan gelen eğik ışınlar, bu merceklerde birbirine dik ama farklı düzlemlerde iki çizgi biçiminde görüntü verirler.

Gözdeki astigmatlık, ender olarak, merceğin, eğik ışın astigmatlığına yol açacak biçimde kaykılmasından ileri gelebilir. Astigmatlık, göz merceğindeki eğrilik değişiminin düzenli olması hâlinde düzeltilebilir. Astigmatlık, çoğunlukla irsi bir görme kusurudur ve gözün büyümesi duruncaya kadar ilerlemesini sürdürür. Astigmatlık azsa tedavi gerektirmez ama ilerlemişse gözlük kullanılmalıdır.
Astigmat

Bu maddedeki yazılar yalnızca bilgi verme amaçlıdır. Yazılanlar, doktor uyarısı ya da uzman önerisi değildir.

Genellikle doğuştandır. Bununla birlikte, cerrahi girişimlerle saydam tabakanın kesilmesine, saydam tabakada iltihaplanma ya da travmaya bağlı olarak da çıkabilir. Olguların en azından %90’ında astigmatlığın düzeltilmesi kolay değildir. Saydam tabaka eğriliğinde ağır bir bozukluk yoksa, kişi kırılma kusurunun farkında olmayabilir. Çünkü refleks olarak görüntüyü iki dikey düzlemden birinin üstünde uyum yaparak birleştirir. Bu nedenle, astigmatlıkta genellikle iki odak uzaklığı arasında uyum sağlamak için sürekli değişen odaklanmaya bağlı yakınmalar ortaya çıkar. Hasta bu yorgunluk nedeniyle, baş ağrısı , göz kürelerinde ağrı , gözlerde ağırlık hissi ve yanmadan yakınır. Göz akları kızarmıştır. Bu yakınmalar örneğin, film izlerken artar. Gözleri sağlıklı kişilerde, saydam tabaka bir küre dilimi şeklinde ve eğriliği her yöne doğru aynıdır. Bu sayede ışınlar bütün doğrultularda aynı oranda kırılarak odak noktasına yönelir. Saydam tabakanın eğriliği tüm yönlere eşit biçimde dağılmıyorsa ve özellikle birbirini dik açıyla kesen doğrultular arasında eğrilik farkı varsa,ışınlar merceği geçerken farklı oranda kırılırlar. Astigmatizmayı , nokta şeklinde bir cismin görüntüsünün birbirine dik iki ayrı düzlemde olması diye tanımlayabiliriz.

 

Belirtiler

Astigmat‘ı olan kişiler uzak ve veya yakında bulanık veya gölgeli görürler. Görüntü hiçbir zaman keskin değildir. Bir yönde net olan çizgiler 90 derece aksinde bulanık görülebilirler. Mesela pencerenin dik kenarları netken yatay kenarları bulanık görülebilir. Daha net görme eforu baş ağrısı ve göz etrafında ağrı ,baskı yapabilir ve kişi kolay yorulup işi bırakmak zorunda kalabilir. Astigmatism değişik dercelerde olabilir ve gözlük veya lens takanların %30-40 ında astigmat bulunur. Astigmat tek başına olabileceği gibi miyop veya hipermetropla birlikte olabilir.

Astigmat Tedavi Seçenekleri
Belli bir dereceye kadar ve şikayet yoksa tevdavi gerektirmez.

-GÖZLÜK

-KONTAKT LENS

En iyi görme düzeltmesini sert veya yarı sert lensler sağlar.Fakat alışması daha zor ve özellikle tozlu ortamlarda daha rahatsız olduğu için TORIC denilen yumuşak lensler tercih edimektedir.Yine de bazı durumlarda toric lens ile iyi görme sağlanamıyabilir ve sert türde lens gerekebilir. Keratokonusa bağlı astigmatlar ender olarak yumuşak toric lenslerle ,bazen basit gazgeçirgen sert lenslerle ve daha ileri safhasında özel kalıplı gaz geçirgen sert lenslerle düzeltilir.Eğer bu tür lenslerle de iyi görme sağlanamıyor veya lens tahriş ediyor veya oturtulamıyorsa kornea nakli söz konusu olabilir.

 

Lasik ve PRK nın her birinin tek başına uygun olmadığı ve her ikisinin avantajlarını birlikte kullanabileceğimiz laser türü olarak aynı,ön hazırlıklar ve ameliyat sonrası bakımları PRK ya benzer,sadece laser öncesi yüzey tedavisinin farklı olduğu metodlardır.
Bilgi Yuvası & Vikipedi TR Sağlık Ansiklopedisi

Bir önceki Makalemiz olan Kan Nedir, Kan ve Yapısı, kan yapısı ve görevleri Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alternatif Başlıklar : bebeklerde astigmat geçermiastigmat geçer miastigmat geçermicocuklarda astigmat gecermiastigmatli goz gozluk kullanıldığında rahatsizlik verir miastigmat nedenleriastigmat merceğigözdeki astigmat tedavi ile geçermiastigmatta gözlükte kullanilan mercekAstimat gecer mi

Gözlerde Astigmat Neden Olur, Geçer mi tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır SerdarHan tarafından 29 Mayıs 2013 tarihinde , Sağlık Bilgileri kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Gözlerde Astigmat Neden Olur, Geçer mi tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

s