-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Gözlüğün Tarihi – Gözlüğün Tarihçesi


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

Gözlüğün Tarihçesi Hakkında Bilgi

Genel Kültür alanındaki Paylaşımlarımıza Gözlüğün Bulunuşu,Tarihi ve Tarihçesi Hakkında Bilgiler ile devam ediyoruz. Sizlerde merak ettiklerinizi sitemiz içinde bulmak istiyorsanız bize yazmanız ve hangi konuda neyi merak ettiğinizi söylemeniz yeterlidir.

Mısır hiyerogliflerindeki bulgulardan anlaşıldığına göre basit mercekler ilk defa 8.yy da ortaya çıkmıştır. Bugünki gözlüklerin ilk benzerleri ise 12. ve 13. yy’larda cam sanayinin büyük gelişme gösterdiği Venedik’te ortaya çıktı. Daha sonra ise bugünki ilk benzeri ingiliz bilimadamı ve filozof Roger Bacon tarafından yapılmıştır.

Gözlüğün ana maddesi olan camın tarihi 4.500 yıl öncesine kadar dayanmaktadır.Girit’teki kazılarda M.Ö 1000 yıllarına ait büyüteç olarak kullanıldığı sanılan merceklere rastlanmıştır.

İlk gözlüklerin mercekleri konveksti.(dışbükey). Sadece yakını görme problemi olanlar için faydalıydı.
Bir yüzyıl sonra ise uzağı görmede problem yaşayanlar için konkav(içbükey) gözlükler geliştirilmiştir.

Gözlük, icadından 350 yıl sonra, düşmeden durabilen bir yapıya kavuşturuldu. Bu keşif gözlük tarihinin en önemli son buluşlarındandır. 1730′da Edward Scarlett sabit gözlük sapını icat etti. Saplar ayarlanabilir olduğundan mercekler daha rahat sabitleniyor ve gözlüğün düşme ihtimali azaltılıyordu.

İtalyanlar 14. yüzyılın ortalarında, merceklerin mercimek ile benzerliğinden dolayı, mercimek anlamına gelen ‘lenticchie’ adını verdiler. Kelimenin İngilizce karşılığı olan ‘lentis’,  iki yüzyıl boyunca gözlük camını ifade etmede kullanıldı. Bugünki “lens” kelimesinin kökeni bu kelimelere dayanmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Sen Yeter Ki İste Programı Başvuru Formu? başlıklı makalemizde atv sen yeterki iste, sen yeterki iste başvuru ve www.senyeterkiiste.com hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: gözlük bulunuş tarihigözlüğün bulunus tarihigözlüğün tarihsel gelişimigözlüğün gelişimiGözlüğün bulunuşugözlüğün buluş hikayesigözlük bulunuşugözlüğün bulunuş hikayesigözlüğün tarihçesgözlüğün hikauesi

Gözlüğün Tarihi – Gözlüğün Tarihçesi SerdarHan tarafından 8 Haziran 2011 tarihinde , Bilgi Sözlük kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Gözlüğün Tarihi – Gözlüğün Tarihçesi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!