-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Grafik Nedir? Grafik Çeşitleri ve Örnekleri


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Grafik Nedir? Grafik Çeşitleri ve Örnekleri

Konu İçerisinde Bulacaklarınız:resimli grafik nedir, resimli grafik anlamı, resimli grafiğin anlamı, resimli grafik ne demek, resimli grafik nedir anlamı, resimli grafiğin anlamı nedir, grafik çeşitleri, grafik nedir kısaca, grafik çeşitleri ve örnekleri,,çizgi grafiği, daire grafigi, garafik, gırafik, grafik çeşitleri, grafik çeşitleri nelerdir, grafik çeşitleri ve örnekleri, grafik çeşitleri ve özellikleri, grafik nedir çeşitleri nelerdir, Grafik Nedir Grafik, Grafik Nedir Grafik Çeşitleri Nelerdir, grafik nedir ve çeşitleri, grafik nedir?, grafik örnekleri, grafik özellikleri, grafik türleri, resim grafigi, resimli grafik nedir, sekil grafigi, sutün grafiği

Çizgi Grafikleri (Line Charts)
Çizgi grafik, sadece gün sonu kapanış fiyatlarından oluşan bir grafiktir. Fiyatın en son halini yansıttığından, trend çizgilerinin ve formasyonların kontrolünde tercih edilen bir grafik cinsidir. Ama, tek fiyatla çizim özellikle gün içindeki aşağı ve yukarı doğru oynamaları yansıtmadığı için, kısa vadeli analizlerde yetersiz kalabilmektedir. Aşağıda bir çizgi grafiği örneği görülmektedir. Bu grafikte yeşil renk çıkışı ifade ederken; kırmızı yaşanan düşüş eğilimini temsil etmektedir.
Çubuk Grafikleri (Bar Charts)
Bu grafik türü, seans içerisindeki açılış (open), kapanış (close), en düşük (low) ve en yüksek (high) fiyatını göstermektedir. Bu yüzden OHLC (Open-High-Low-Close)veya HLC (High-Low-Close) Charts olarak da adlandırılmaktadır. Çubuk grafik ile hisse senedi daha rahat izlenebilmektedir. Çubuğun en üst noktası hisse senedinin gün içerisinde ulaştığı en yüksek fiyatı gösterirken, en alt noktası ise gün içerisinde ulaştığı en düşük fiyatı göstermektedir. Kapanış fiyatı çubuk üzerinde sağa, açılış ise sola doğru bir çizgidir.

Çubuğun boyunun uzaması, hisse senedinin aktif olarak volatil (Volatilite; bir menkul kıymetin fiyatının veya piyasanın genelinin kısa bir zaman aralığı içinde gösterdiği dalgalanma özelliği olup; oynaklığı yüksek olan bir menkul kıymetin fiyatında hızlı değişim ve aşırı dalgalanma özellikleri görülmektedir) olduğu ifade ederken, kısalığı ise tam tersini göstermektedir. Kapanış fiyatı ile hissenin o günkü en düşük fiyatının birbirine yakınlığı, kısa vadede hissede satış baskısının ve teknik zayıflığın olduğu anlamına gelmektedir. Kapanış fiyatı ile hissenin o günkü en yüksek fiyatının birbirine yakınlığı ise, kısa vadede hissenin teknik olarak güçlendiği anlamına gelmektedir.

Grafikler zaman dilimi olarak aylık (monthly), haftalık (weekly), günlük (daily) veya gün içi (intraday) olarak incelenebilmektedir. Seçilen zaman dilimine göre açılış o zaman diliminin ilk işlemi, kapanış o zaman diliminin son işlemi, en yüksek o zaman dilimindeki en yüksek fiyat ve en düşük o zaman dilimindeki en düşük fiyat halini almaktadır. Aşağıda bir çubuk grafiği örneği görülmektedir. Bu grafikte yeşil renk çıkışı ifade ederken; kırmızı yaşanan düşüş eğilimini temsil etmektedir.
Mum Grafikleri (Candlestick Charts)
Bu grafik türü çubuk grafiğin benzeridir. Grafik çiziminde kapanış fiyatı, açılış fiyatından daha büyükse gövdenin içi boş bırakılmaktadır. Bir başka ifade ile, içi boş gövde talebin fazla olduğunu ifade etmektedir. Kapanış fiyatı, açılış fiyatından veya bir önceki günün kapanış fiyatından daha küçükse, gövdenin içi dolu olarak çizilmekte; bu da arzın arttığını ifade etmektedir. Özetle talebin arzdan üstün olduğu günlerde mumun içi boş, arzın fazla olduğu günlerde ise dolu olarak çizilmektedir. Her mum şekli ilgili dönemde gerçekleşen en yüksek, en düşük, açılış ve kapanış fiyatlarını içermektedir. Mumun altındaki çizgi gün içerisinde ulaşılan değeri gösterirken; mumun uzunluğunu açılış fiyatı ile kapanış fiyatı arasındaki fark belirlemektedir. Açılış fiyatı yerine bir önceki günün kapanış fiyatının kullanılması alt veya üst çubuklarda sapmalara sebep olabilmektedir. Mum grafiği özellikle çok kısa vadelerde iyi sonuçlar vermektedir.

Aşağıda bir mum grafiği örneği görülmektedir. Bu grafikte yeşil renk çıkışı ifade ederken; kırmızı yaşanan düşüş eğilimini temsil etmektedir.
Mum grafiklerde mumların eni (genişliği) işlem hacmine göre belirleniyorsa grafik “mum-işlem hacmi grafiği”ne (candlevolume chart) dönüşmektedir. Aşağıda bir mum-işlem hacmi grafiği örneği görülmektedir. Bu grafikte yeşil renk çıkışı ifade ederken; kırmızı yaşanan düşüş eğilimini temsil etmektedir.
Nokta ve Şekil Grafikleri (Point and Figure Charts)
Bu grafik türü arz ve talep arasındaki değişimi en iyi yansıtan grafiktir. “0” grafikteki düşüşleri, “X” işaretleri ise yükselişleri göstermekte ve hisse senedinin fiyatı önemli ölçüde değiştikçe bir sonraki kolon kullanılmaktadır. Örneğin, hisse senedinin fiyatı arttıkça yukarı doğru çarpılar konulmakta, ancak fiyat düşüşe geçtiği anda bir sonraki kolon kullanılmaya başlanmakta ve ilk konan sıfır, en son konan “X” işaretinin bir altından başlatılmaktadır. Bu grafik türünde zaman ve işlem miktarı gösterilmez. Bunun sebebi bir kolonun birden çok gün veya ayı gösterebilmesidir (çünkü grafikte “0” ve “X”lar zaman veya işlem miktarına göre değil hisse senedinin fiyatındaki düşüş ve yükselişlere göre çizilmektedir). Zaman ve işlem miktarı gösterilemediği halde bu grafik türü arz ve talep değişimini çok net bir şekilde yansıttığından teknik analizde yaygın olarak kullanılmaktadır. Nokta ve şekil grafiklerinde çoğunlukla matematiksel skala kullanılır. Skaladaki bölünme, hisse senedinin fiyat basamağına ve isteğe göre ayarlanarak kısa, orta veya uzun vadeli hareketler gözlenebilmekte; bu skala, hisselerin borsada işlem gören fiyat aralıklarına göre hazırlanırsa, fiyattaki her değişim grafiğe yansımaktadır. Arz ve talep arasındaki değişimin bu kadar yakın takip edilmesi, fiyatın gerçek yönü hakkında yanıltıcı olabilmektedir. Bu grafiğin izlenmesiyle gözlenen durumların bazı genel özellikleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

X’nın, önceki iki tepenin üzerine çıkması kuvvetli bir al sinyalidir.
0’ın, önceki iki dipin altına inmesı kuvvetli bir sat sinyalidir. İkili ve üçlü dip ve tepe noktaları da dönüş için bilgi verirler. Dip noktaların her kolonda daha yüksekte kalması yükselişi, tepe noktaların her kolonda daha aşağıya inmesi düşüşü ifade eder. Fiyat formasyonları ve onların kırılışı nokta ve şekil grafiklerinde diğer grafik türlerine nazaran daha açık olarak gözlenebilmektedir. Aşağıda bir nokta ve şekil grafiği örneği görülmektedir. Bu grafikte yeşil renk çıkışı ifade ederken; kırmızı yaşanan düşüş eğilimini temsil etmektedir.

Resimli Grafik Nedir

Resimli grafikler, sayısal değerlerin basit çizimlerle temsil edildiği bir tür çubuk grafiğidir. Resimli grafikler, özellikle küçük öğrenciler için diğer grafiklere göre dahailgi çekici olmakla birlikte anlaması biraz daha zordur. Resimli grafiklerde kullanılansembol sayısı belirli bir miktarı temsil etmek için kullanıldıklarından, özellikle karışıklığa neden olmaması için, her bir sembolün hangi miktarı temsil ettiği veya toplam miktarlarilgili sembol satırlarının sonuna yazılmalıdır.
Grafiklerin açık, anlaşılır ve dikkat çekici olması için, uygun başlık ve etiketlerkullanılmalıdır. Grafiklerin kullanımında temel amaç bilgiyi izleyenlere en hızlı şekilde iletmektir. Bu nedenle, kısa ve grafiğin içeriğini tanımlayan başlıklar ve etiketlerkullanılmalıdır. Başlıkla tutarlı kavram ve etiketlerin kullanımı okuyucuyu grafiğin amacına odaklanmasını sağlar.
Eğer mümkünse, bütün etiketler doğrudan grafik öğeleri üzerine konmalıdır. Bu,izleyenlerin bir ölçek ya da anahtar araştırmaksızın grafiği anlamalarına yardımcı olur. Ancak, bu her zaman mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda ölçek, mümkün olduğunca öğelere yakın tutulmalıdır

Alternatif Başlıklar : grafik eitlerigrafik çeşitleri ve örnekleridaire grafiigrafik eitleri nelerdirgrafik çeşitleri ve anlamlarıgrafik çeşitlerigrafik çeşitleri ve özelliklerigrafik cesitleri nelerdirgrafik nedir grafik cesitlerigrafik çeşitleri ne işe yaradıkları

Grafik Nedir? Grafik Çeşitleri ve Örnekleri SerdarHan tarafından 14 Kasım 2010 tarihinde , Egitim - Dersler - Taban Puanlar kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
  yeni 10
Benzer Konular
Grafik Nedir? Grafik Çeşitleri ve Örnekleri isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
5 responses to “Grafik Nedir? Grafik Çeşitleri ve Örnekleri”
 1. gemma diyor ki:

  çok teşekkür ederim. ama biracık bilgileri eksik gibi geldi ama yine de güzel anlatmışsınız perşembe günü performans ödevini yetiştirmem lazım lütfen perşembe gününe kadar daha çok bilgi verin lütfen çok önemli…:)

 2. şirineeeee diyor ki:

  ben çok beyendim elerinize sağlık :)

 3. SerdarHan diyor ki:

  resimli grafik nedir

 4. eren diyor ki:

  grafik nedir yok burda çok beyendimde

 5. selami koyun diyor ki:

  harika çok şey öğrendim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.