-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

GSRAY Galatasaray Sermaye Artırımı,Ne Olur


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Galatasaray Sermaye Artırımı Hakkında Bilgiler

Ülkemizin Güzide Spor Kulüplerinden Olan Galatasaray Sermaye Artırımına Gidiyor. Peki Bu Bedelli Sermaye Arttırımının Nedenleri Ne ve Bu Arttırım Sonrasında Küçük Yatırımcı Karmı Edecek Yoksa Zararmı Edecek. Bedelli Artırımın Olasın Nedenlerini Konumuz içinde Bulacaksınız. Sizlerde Görüşlerinizi yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

GS rekor sermaye artırımıyla 2.7 milyon lira olan sermayesini tam yüzde 9 bin 900 artırarak 278 milyona çıkarıyor. Kulübün küçük ortaklarının cebinden bu işlem için 124 milyon lira çıkacak. İşin sırrı ise Arena’da bulunan VIP ve localar

Eylül 2011’den bu yana hisselerinin yüzde 28’ini borsada satarak 197 milyon lira gelir elde edenGalatasaray sermayesini rekor sayılabilecek miktarda tam yüzde 9 bin 900 artırarak 2.7 milyon liradan 278 milyon liraya çıkarıyor. Sermaye artırımlarında elinde hisse bulunduran tüm ortaklar artırım oranında şirkete para koymak zorunda. Bu, Galatasaray Sportif AŞ’nin yüzde 45’ini elinde bulunduran küçük yatırımcıların kulübe 124 milyon lira para koyması anlamına geliyor. Galatasaray da bu işlemin tamamlanması için Sportif AŞ’ye 151 milyon lira para koyacak.

FAİZİ YATIRIMCIYA YIKACAK
Peki Galatasaray bu parayı yatırımcıdan neden istiyor? Galatasaray bu operasyonu yapmak için Türk Telekom Arena’daki loca ve VIP koltuk gelirlerini 2030 yılına kadar Sportif AŞ’ye devretti. Bunun karşılığını da 216 milyon lira (125 milyon dolar) olarak açıkladı. Şimdi sermaye artırımı yaparak 18 yıllık gelirleri hemen yatırımcıdan alacak. Operasyon sonucunda eğer yatırımcılar paylarına denk gelen rüçhan haklarını kullanırsa artık içinde VIP ve loca gelirlerinin de olduğu bir şirketin sahibi olacak ancak bunun karşılığında ödediği para Sportif AŞ kanalıyla zor durumda olan Galatasaray Spor Kulübü Derneği’ne gidecek. Böylece finansal olarak zor durumda olan, banka kredilerine yüksek faiz ödemek zorunda kalan kulüp, bu parayla bankalara 218 milyon liranın faizini 18 yıl boyunca ödemek zorunda kalmayacak.

YATIRIMCI KULLANMAZSA UCUZDAN HİSSE TOPLAYACAK
Bedelli sermaye artırımlarında yatırımcılar eğer payları oranına denk gelen rüçhan haklarını kullanmazsa bu tutarı Galatasaray Spor Kulübü ödeyecek. Böylece artırılan sermaye kadar bir paya daha sahip olacak. Kulübün eylül ayından bu yana yaptığı hisse satışları ile halka açıklığı yüzde 16.6’dan yüzde 45’e kadar çıkmıştı. Ancak Galatasaray elindeki hisseleri satarken hisse fiyatı ortalama 300 liraydı. Şu anda fiyat 162 liraya kadar geriledi. Üstelik sermaye artırımı haberinin ardından şirkete yeni sermaye koyamayacak olan yatırımcıların satışı ile hisseden hızla çıkışlar başladı. Hisse dün yüzde 8 değer kaybetti. Hissenin değerinin düşmesi ise Galatasaray’ın 300 lira ortalamadan satıp yaklaşık 200 milyon lira kazandığı hisseleri belki de yarı fiyatına geri almasını bu operasyon sonunda 100 milyon lira kazanmasını sağlayacak.

İŞTE AYSAL’IN USTA İŞİ VURUŞU!
* Finansal açıdan zor durumda olan kulübe gelir sağlamak için kulübün yüzde 28’lik hissesi yaklaşık 197 milyon liraya satıldı. Para kasaya konuldu.

* VIP ve loca gelirleri 216 milyon liraya Sportif AŞ’ye devredildi.

* Sermaye artırımı ile küçük yatırımcıdan 124 milyon lira toplanacak.

* Hisse satışından elde edilen 197 milyon liranın 151 milyonu Sportif AŞ’ye konulacak.

* Eğer yatırımcı hakkını kullanırsa 124 milyon lira kulübe aktarılacak.

* Yüksek miktarda sermaye artırımına katılmak istemeyenlerin hisselerini ise kulüp yarı fiyatına toplayacak

YASAL UYARI:Burada yer alan yatirim bilgi,yorum ve tavsiyeleri “Yatirim Danismanligi” kapsaminda degildir.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler,yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel goruslerine dayanmaktadir.Bu gorusler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilmesi beklentilerinize uygun sonuclar dogurmayabilir.

Bir önceki makalemiz olan Elektrik Zammı ve Doğalgaz Zammı 2011 başlıklı makalemizde ekonomi günlüğü hakkında bilgiler verilmektedir.

Alternatif Başlıklar : galatasaray sermaye artırımı yorumlarıgalatasaray sermaye artırımı 2012galata saray 2015 te sermaye artırımına gııyormu

GSRAY Galatasaray Sermaye Artırımı,Ne Olur SerdarHan tarafından 15 Şubat 2012 tarihinde , Borsa Günlüğü - Borsada Bugün kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
GSRAY Galatasaray Sermaye Artırımı,Ne Olur isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
2 responses to “GSRAY Galatasaray Sermaye Artırımı,Ne Olur”
  1. cihan kara diyor ki:

    elimde 30adet gs var, ortalama maliyeti 5400 tl şimdi bu arttırım sonunda ne kadar para vermek zorunda kalcam bunu bi açıklarsanız çok iyi olur. yani hisse başına kaç para?

  2. SerdarHan diyor ki:

    3.000 Liraya Yakın Bir Bedel Ödemeniz Gerekecektir..

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.