-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki İller Hangileridir


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

Güneydoğu Bölgesi İlleri ve Haritası

Bölgelerimiz Hakkında Özet Bilgiler Sunmaya Güneydoğu Anadolu Bölgemizde Bulunan Şehirler ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Haritası İle Şehirlerimiz Hakkında Özet Bilgiler İle Devam Ediyoruz.Bereketli Toprakları ve Maden Yataklarıyla Ülke Ekonomisi İçin Önemli Bir Yere Sahip Olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi Hakkında Sizlerde Yorum Kısmından Sorularınızı İletebilirsiniz Bizlere.

güneydoğu haritası

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Haritası

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki iller:

  • Adıyaman
  • Batman
  • Diyarbakır
  • Gaziantep
  • Kilis
  • Mardin
  • Siirt
  • Şanlıurfa

Adıyaman Hakkında Özet Bilgi

Adıyaman Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat kısmı ile Güneydoğu Anadolu bölgesinin Orta Fırat bölgesi arasında yer alan il. Diyarbakır, Urfa, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Malatya illeri ile çevrilidir. 37o25′ ve 38o10′ kuzey enlemleri ile 37o25′ ve 39o15′ doğu boylamları arasında yer almaktadır. Adıyaman eski medeniyetlerin yatağı olan bir yerde kurulmuştur. Önceleri Malatya’ya bağlı bir ilçe iken, 1954 senesinde Malatya’nın iki idari bölüme ayrılmasıyla il olmuştur. Trafik kodu 02’dir.

Batman Hakkında Özet Bilgi

Batman Türkiye’nin petrol yatağı olarak bilinen bir ilimiz. Güneydoğu Anadolu bölgesinin Dicle bölümünde Bitlis, Muş, Diyarbakır, Mardin ve Siirt illeri arasında yer alır. Trafik numarısı 72′dir.

Diyarbakır Şehri Hakkında Özet Bilgi

Diyarbakır karpuzu ve kalesiyle meşhur Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan il. Doğuda Batman, kuzeydoğuda Muş, kuzeyde Bingöl ve Elazığ, batıda Malatya ve Adıyaman, güneyde Şanlıurfa ve Mardin illeriyle çevrilidir. 37°30’ ve 38°43’ kuzey enlemleri ile 40°37’ ve 41°20’ doğu boylamları arasında yer alır. Güneydoğu Anadolu’nun Gaziantep’ten sonra ikinci gelişmiş şehridir. Trafik numarası 21’dir.

Gaziantep Şehri Hakkında Özet Bilgi

...

Gaziantep Türkiye’ninGüneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan il. 36°28’ ve 38°01’ doğu boylamları ile 36°38’ ve 37°32’ kuzey enlemleri arasında kalan il toprakları; doğuda
Şanlıurfa, kuzeydoğuda Adıyaman, kuzeyde Kahramanmaraş, batıda Adana ve Hatay illeri, güneyde ise
Suriye sınırı ile çevrilidir. Trafik numarası 27’dir. Kilim, sabun, bulama, baklava ve fıstığıyla meşhurdur.

Kilis Hakkında Bilgi

Kilis İ.Ö. 1460 yıllarında Halep krallığına bağlıydı. Hitit imparatorluk döneminin başlamasıyla Hitit etkisine girdi. M. Ö 356 da Makedonya’dan yola çıkan büyük İskender kuzey batıdan güney doğuya doğru bütün Anadolu topraklarını işgal ederek İskenderun körfezine dayanarak İskenderun’u kurup Kilis üzerinden mısıra doğru yoluna devam etmiştir.

Mardin İli Hakkında Kısa Bilgi

Mardin Güneydoğu Anadolu bölgesinin Dicle bölümünde yer alan il. Diyarbakır, Siirt, Batman, Şırnak, Şanlıurfa, Irak ve Suriye arasında yer alır. Trafik numarası 47’dir.

Siirt İli Hakkında Kısa Bilgi

Siirt Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan il. İl toprakları; 38°15’ ve 37°45’ kuzey enlemleriyle 42°54’ ve 41°32’ doğu boylamları arasında yer alır. Doğudan Van, kuzeyden Bitlis, batıdan Batman güneyden Şırnak illeriyle çevrilidir. Trafik numarası 56’dır.

Şanlıurfa İli Hakkında Kısa Bilgi

Şanlıurfa Güneydoğu Anadolu bölgesinin Orta Fırat bölümünde yer alan il. İl toprakları 36° 40’ ve 38° 02’ kuzey enlemleriyle 37° 50’ ve 40° 12’ doğu boylamları arasında kalır. İl; doğudan Mardin, kuzeydoğudan Diyarbakır, kuzeyden Adıyaman, doğudan Gaziantep illeri, güneyden ise Suriye sınırıyla çevrilidir. Trafik numarası 63’tür.

Bu Makale Tarafımızdan Hazırlanmış Olup İzinsiz ve Konuya Direkt Link Verilmeden Kullanılması Suçtur.

Bir önceki makalemiz olan Allah’ın Sıfatları: Zatı Sıfatlar başlıklı makalemizde Allah’ın zati sıfatları, Yüce Allah’ın Zati Sıfatları ve zati sıfatlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: gneydou anadolu blgesinin illerigüneydoğu anadolu bölgesindeki illergüneydoğu illerigüneydoğu illeri nelerdirbatman siirt haritasıgüneydoğu anadolu illerigüneydoğu anadolu bölgesindeki iller nelerdirgüneydoğu anadolu illeri nelerdirGüneydoğu Anadolu Bölgesi illerigüneydoğu anadolu bölgesi şehirleri

Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki İller Hangileridir SerdarHan tarafından 2 Mart 2012 tarihinde , Soru-Cevap kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki İller Hangileridir isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!