Hangi Devlet Üç Kümbetleri Yaptırmıştır?Üç Kümbetler ve Yaptıran Devlet Hakkında

Bilgi Son Günlerde Sizlerden gelen Soruların başında Üç Kümbetleri Hangi Devlet Yaptırmıştır Sorusu Gelmektedir. Sizlere Bugün Erzurum İlimizde Bulunan Üç Kümbetleri Yaptıran Devletin Hangisi Olduğunu ve Kısaca Üç Kümbetler Hakkında Bilgileri Sizlere sunmak istiyoruz.

üç kümbetler,üç kümbetlerin resimleri

Üç Kümbetler Hakkında Bilgi

Üç Kümbetleri Yaptıran Devlet Saltuklu Devletidir.

. Erzurum Çifte Minarenin güneyinde, Sultan Melik Mahallesinde bulunan ve bugün ortadan kalkmış olan mezarlığın içerisinde yer alan ve Anadoludaki mezar anıtlarının en güzel örneklerinden, Üç Kümbetler ismi ile tanınan üç kümbetten en büyüğünün Emir Saltuka ait olduğu ve XII. yüzyılın sonlarında veya XIV. yüzyılın başlarında yapıldığı sanılmaktadır. Diğer kümbetlerin kime ait oldukları bilinmemektedir. Bunların da XIV. Yüzyıla ait oldukları sanılmaktadır. Üç Kümbetlerin yanında kümbeti andıran bir diğer yapının mahiyeti anlaşılamamıştır. Bunun da kümbet olduğu ileri sürülmüşse de bazılarına göre de bir mescittir.

Kesme taştan yapılmış olan bu kümbet sekizgen gövdeli, yüksek kasnaklı ve üzeri kubbe ile konik karışımı basık bir külahla örtülüdür. İki renkli kesme taştan yapılan kümbetin üçgen alınlıklarında, yuvarlak kemerli kasnak nişlerinde Orta Asya takvimlerinde görülen burç figürlerini andıran boğa, yılan, yarasa, kartal gibi hayvan kabartmaları bulunmaktadır. Buradaki nişlerden birisinin içerisindeki boğa boynuzları arasında bir insan başının benzerine diğer yerlerde rastlanmamaktadır.

Bu kümbetin sekiz cephesinin dört yüzünde birer çift pencere bulunmaktadır. Kümbetin kapısı kuzey yönünde olup giriş kapısı saçakları üzerinde geometrik bezeme ile çiçek ve hayvan kompozisyonları görülmektedir.

Emir Saltuk kümbetinin güneydoğusunda bulunan ikinci kümbetin alt kısmı kare planlı ve on iki cephelidir. Yöresel gri renkte bir taştan yapılmış olup üstte bir küçük, altta ise oldukça bezemeli üç büyük penceresi bulunmaktadır. Bu kümbetin güney cephesindeki penceresi aynı zamanda mihrap görünümündedir. Giriş kapısı üzerindeki kitabe yeri boş olup burada bir kitabe bulunmamaktadır.

İkinci kümbete 4m. Uzaklıktaki üçüncü kümbet yöresel Keyerk taşından yapılmıştır. Kümbet on iki cepheli ve dört pencerelidir. Kuzey yönünde giriş kapısı bulunmaktadır. İç kısmında oldukça güzel bezenmiş mihrabı vardır. Kümbetin üzerini örten konik külahın kasnağında Emir Saltuk Kümbetine benzeyen bezemelere yer verilmiştir.

Bu kümbetler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından l956 yılında onarılmıştır.

Bilgiyuvası Sayfalarında Yer Alan Bilgiler Vikipedia TR ve Konularında Önde Gelen Bilgi Kaynaklarından Derlenerek Hazırlanmıştır. Web Sitesi Sahiplerince İzinsiz Kopyalanması 5846 Sayılı Kanun Hükümlerince Yasaktır…

Bir önceki makalemiz olan Allah’ın Sıfatları: Zatı Sıfatlar başlıklı makalemizde Allah’ın zati sıfatları, Yüce Allah’ın Zati Sıfatları ve zati sıfatlar hakkında bilgiler verilmektedir.


Hangi Devlet Üç Kümbetleri Yaptırmıştır? SerdarHan tarafından 22 Kasım 2011 tarihinde , Soru-Cevap kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Hangi Devlet Üç Kümbetleri Yaptırmıştır? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.