-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Hangi Hayvanlar Doğurarak ve Yumurtlayarak Çoğalır?


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Doğurarak ve Yumurtlayarak Üreyen Hayvanlar Hakkında Bilgi

Sizlerde Gelen Soruları Yanıtlamaya Devam ediyoruz. Sizlere Bu yazımızda Yumurtlayarak Üreyen Hayvanlar Hangileridir, İsimleri, Doğurarak Üreyen ve Çoğalan Hayvan isimleri hangileridir sorusunun yanıtları hakkında bilgiler vermek istiyoruz.Sizlerde merak ettiklerinizi bize sorarak yanıtlarını alabilirsiniz

Hayvanlarda Doğurarak Çoğalma

Hayvanların bir kısmı doğurarak üremeyi gerçekleştirirken kimi türler ise yumurtlayarak üremektedirler.(Yumurta ile üreyen hayvanlar).Doğurarak çoğalan ve soyunu devam ettiren hayvanlar genellikle memeli hayvanlardır.İnsanlar gibi doğurarak çoğalan hayvanları aşağıdaki gibi listeleyebiliriz.

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:gN7fyqdcIobbzM:http://www.sayfamiz.com/avturleri/memeli_hayvanlar_jpg.jpg&t=1

 

Doğurarak Çoğalan Türler

a) Otçul Memeliler : Koyun, keçi, inek, ceylan, geviş getiren at ve eşek gibi hayvanlar ile geviş getirmeyenler.

b) Etçil Memeliler : Kedi, köpek, kurt, aslan, kaplan.

c) Hem Etçil Hem Otçul Memeliler : İnsan, ayı, maymun, domuz, kuşların büyük kısmı ve bazı balıklar.

d) Kemirgen Memeliler : Sincap, kunduz, fare, tavşan.

e) Uçan Memeliler : Yarasa.

f) Yüzen Memeliler : Balina, köpek balığı, yunus, fok.

 

Doğurarak Çoğalan Hayvanlara Örnekler

 1. Aslan
 2. Kaplan
 3. Gelincik
 4. Çıta
 5. Boz Ayı
 6. Kutup ayısı
 7. Şempanze
 8. Goril
 9. Balinalar
 10. yunuslar
 11. köpek balıkları
 12. Panda
 13. İnek
 14. Koyun
 15. Keçi
 16. Zebra
 17. Fil
 18. Kanguru
 19. Zürafa
 20. Tilki
 21. Kurt
 22. Fok balığı
 23. Geyik
 24. At
 25. Eşek
 26. Katır
 27. Deve
 28. Ceylan
 29. Çakal

 

Yumurta İle Çoğalan Hayvanlar

Kuşlar

Kuşlar da omurgalı hayvanlardır. Kümes hayvanları da kuş türü içinde yer alır. Bunlar diğer kuşlar gibi uçamaz. Yeryüzünde değişik özellikte çok sayıda kuş vardır. Bülbül , kanarya , saka gibi kuşlar ötücü kuşlardır. Kartal , akbaba , şahin , başkuş gibi kuşlar yırtıcı kuşlardır. Kaz , ördek , martı , pelikan gibi kuşlar perde ayaklıdır. Deve kuşu hızlı koşabilen bir hayvandır. Horoz , tavuk , ördek , hindi evcilleşmiştir.

Kuşların vücutları tüylerle örtülüdür. Kuşların bir bölümü sonbahardan başlayarak sıcak ülkelere göç eder. Bütün kuşlar akciğer solunumu yapar. Kuşlarda hareketi kanatlar sağlar. Kuşlar yumurta ile çoğalır. Kuşlarda diş yoktur. Kuşların bazıları avladıkları hayvanların etleriyle bazıları da bitkisel besinlerle beslenir.

Örnek:kartal, şahin, güvercin, deve kuşu, atmaca, leylek, martı, karga, ağaçkakan, vd.

Sürüngenler

Omurgalı hayvanlardan olan sürüngenlerin başlıcaları ; yılan , kertenkele ve kaplumbağadır. Sıcak bölgelerde yaşayan timsahlar da sürüngen hayvanlardır. Timsahlar hem karada hem de suda yaşar. Yılanlar ve kaplumbağaların da hem karada hem suda yaşayan türleri vardır. Sürüngenlerin ayakları kısa ve yanlardadır. Yerde sürünerek hareket ettiklerinden bu hayvanlara sürüngen hayvanlar adı verilir. Sürüngenlerin vücutları sert pullarla kaplıdır. Yumurta ile çoğalırlar. Etçil ve otçul olanları vardır. Kış uykusuna yatarlar.

Örnek: Kaplumbağ, yılan, timsah, kertenkele, kurbağ vd.

Kurbağalar

Kurbağalar nehir ve göl kenarlarında yaşar. Kurak bölgelerde pek görülmezler. Kurbağaların derileri ince ve pulsuzdur. Ağızlarında diş bulunmaz. Uzun arka bacakları sayesinde suda rahatlıkla yüzer. Kurbağalar etçil hayvanlardır. Küçük böcekler ve tırtıl ile beslenirler. Yumurta ile çoğalırlar. Kurbağaların derilerinin yaşamaları için nemli olması gereklidir. Bu nedenle yaşantılarının bir bölümünü su kenarlarında bir bölümünü de suda geçirirler.

Balıklar

Balıkların bir kısmı tatlı sularda ( göl ve nehir suları ) bir kısmı da tuzlu sularda ( deniz ve okyanuslarda ) yaşar. İzmarit , hamsi , istavrit , kalkan balığı , palamut , lüfer gibi balıklar tuzlu suda yaşayan balıklara örnektir. Yayın balığı , sazan ve alabalık ise tatlı sularda yaşayan balıklardır.

Balıkların vücutları pullarla örtülüdür. Solungaçları yardımıyla solunum yaparlar , solunumları sırasında suda bulunan oksijeni kullanırlar. Balıkların bir kısmı yumurta ile çoğalırken bir kısmı da canlı doğum yapar. Yüzgeçleri sayesinde suda hareket ederler.

Yumurta ile çoğalan balıklara Örnek:kefal, alabalık, çinekop, sazan balığı, hamsi, vd.

Balıklarda da bazı aykırı türler vardır. Örneğin; kedi balıklarında yumurtalar dişi balığın içinde olgunlaşır. Engerek yılanı gibi onlar da doğum yapıyormuş sanılabilir. yumurtlayarak çoğalan hayvanlar Omurgasızlar genellikle yumurtlayarak çoğalırlar. Yumurtadan çıkan yavrular çoğu zaman yetişkinlere benzemezler ve ancak bir kaç aşamadan geçtikten sonra yetişkinlerine benzerler. Fakat bunun aksi, yani yumurtadan direkt olarak yetişkinlerine benzeyerek çıkan türler de vardır.

Genel olarak yumurtlayarak çoğalan hayvanlar şunlardır;

Kaplumbağ, yılan, timsah, kertenkele, kurbağ, kartal, şahin, güvercin, deve kuşu, atmaca, leylek, martı, karga, ağaçkakan, kefal, alabalık, çinekop, sazan balığı, hamsi, vd.


doguran ve yumurtlayan hayvanlar, dogurarak cogalan canlilar, doğurarak çoğalan hayvanlar, hangi hayvanlar dogurarak cogalir, hangi hayvanlar yumurta ile cogalir, hangi hayvanlar yumurtayla hangi hayvanlar doğurarak çoğalır, yumurta ve doğurarak çoğalan hayvanlar

Bilgi Yuvasında Hangi Hayvanlar Doğurarak ve Yumurtlayarak Çoğalır? Sorusunun Yanıtını Okudunuz İyi günler Dileriz

Bir önceki makalemiz olan Allah’ın Sıfatları: Zatı Sıfatlar başlıklı makalemizde Allah’ın zati sıfatları, Yüce Allah’ın Zati Sıfatları ve zati sıfatlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: doğurarak çoğalan canlılarhangi hayvan yumurta ile üremezdoğurarak çoğalan hayvanlaryumurtlayan hayvanların isimleriyumurtlayarak çoğalan canlılarhangi hayvanlar doğurarak çoğalırpulsuz iri balıkyumurtlayan hayvanlaryumurtlayarak çoğalan hayvanlar nelerdirbilgiyuvasi com
------ Sponsorlu Bağlantılar ------

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Hangi Hayvanlar Doğurarak ve Yumurtlayarak Çoğalır? SerdarHan tarafından 18 Ekim 2011 tarihinde , Soru-Cevap kategorisine eklenmiştir.

  yeni 10
Benzer Konular
Hangi Hayvanlar Doğurarak ve Yumurtlayarak Çoğalır? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
2 responses to “Hangi Hayvanlar Doğurarak ve Yumurtlayarak Çoğalır?”
 1. deniz ateş diyor ki:

  uufffffffffffffffffffffffff

 2. deniz ateş diyor ki:

  bence idare eder

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.