-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Haymana Platosu ve Haymana Coğrafyası


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Haymana Platosu

Bu yazımızda İç Anadolunun En Eski ve Köklü İlçelerinden Haymana İlçesinde bulunan Haymana Platosu ve Haymana ilçesi Coğrafyasını bulacaksınız.

Haymana Platosu: Tuz gölünün kuzeybatısındadır. Doğudan Kızılırmak, batıdan ise Sakarya nehrinin kolları tarafından vadilerle parçalanmıştır.

HAYMANA COĞRAFYASI

Türkiye Cumhuriyeti‘nin başkenti Ankara‘nın bir ilçesi olan Haymana şehrin güneyinde yer alır. Haymana’nın Ankara şehir merkezine uzaklığı 74, Polatlı’ya 42, Gölbaşı’na 55 kilometredir. İlçe toprakları 39 – 40 kuzey enlemleri, 32 – 33 doğu boylamları arasında yer alır; yüzölçümü 2976 km 2 , rakımı 1259’dur. İlçenin doğusunda Bala ve Gölbaşı, güneyinde Kulu ve Cihanbeyli, batısında Polatlı ve kuzeyinde Gölbaşı İlçeleri yer alır.

Karasal iklimin hüküm sürdüğü İlçemizde en soğuk ay olan Ocak ayının ortalama sıcaklığı -2 o C, en sıcak ay olan Temmuzun ortalama sıcaklığı ise +19 o C’ dir. Yıllık yağış ortalaması 414 mm 3 ‘tür.

İlçe topraklarının 2/3 sini Haymana Platosu oluşturur. Ormanlık alan yok denecek kadar azdır. Haymana Platosunun rakımı 1100 m. dir. İlçemiz sınırlarında bulunan dağlardan Karacadağ’ın yüksekliği 1724 m, Mangaldağ 1436 m. ve Çaldağı 1351 m.dir. 297.6 Hektar alanda tarım yapılmaktadır.

Devlet Planlama Teşkilatınca yapılan İlçelerin gelişmişlik sırasında ülkemizdeki 850 içerisinde Haymana 504. sırada yer almaktadır. Ankara’nın İlçeleri arasında ise 17. sıradadır.

Haymana ilçesi kaplıcasıyla ünlüdür. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünden alınan belgede “hekim kontrolünde banyo uygulamaları şeklinde ortopedik ve nörolojik sekellerin rehabilitasyonunda, kronik dönemdeki romatizmal hastalıkların rehabilitasyonunda kullanılabilir” denmektedir. Mülkiyeti Haymana Belediyesine ait otellerden biri Atılım Üniversitesi tarafından, ikisi de özel şahıslar tarafından işletilmektedir. Ayrıca bir kaplıca ve iki hamam belediye tarafından işletilmektedir. Mevcut kuyudan saniyede 56 litre su 44 c derece sıcaklıkta çıkmaktadır. Belediye tarafından yeni bir su bulma çalışmaları devam etmektedir.

6 belde, 70 köy ve Büyükşehir Belediyesine bağlanan 4 mahallemiz arasındaki yol ağı 772 km. dir. 132 km. olan Karayolları yolunun tamamı asfalttır. Köy Hizmetlerine ait 640 km. yolun 260 km.si asfalt, 380 km. si stabilizedir.

Alternatif Başlıklar : haymana platosu neredehaymana platosuhaymana platosu hangi ilimizdedirhaymana platosu nerededirhaymana ovası neredehaymana platosu hangi ildedirhaymana ovası nerededirhaymana platosu nerdehaymana platosu vikipedihaymana platosu ve haymana coğrafyası

Haymana Platosu ve Haymana Coğrafyası SerdarHan tarafından 30 Kasım 2010 tarihinde , Egitim - Dersler - Taban Puanlar kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Haymana Platosu ve Haymana Coğrafyası isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
2 responses to “Haymana Platosu ve Haymana Coğrafyası”
  1. neslişah diyor ki:

    aradığım şeyi buldum

  2. neslişah diyor ki:

    yha çooook mutluyum aradığım şeyi buldum diye

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.