-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Haymana Tarihi (Cimcime Sultan Efsanesi),Efsaneler


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

HAYMANA TARİHİ

CİMCİME SULTAN
Haymana Ankaraya 74 Kilometre Mesafede küçük bir Anadolu Kasabasıdır.Yiğit ve Delikanlı insanları ile ve kaplıcaları ile tanınır.Bunun yanında birde Haymana Tarihi ve efsaneleri vardır. Sitemizde Haymana Tarihi,Kültürü,Gezilecek Yerleri ve Efsanelerini Bulabileceksiniz.Bir Haymanalı olarak Ankaranın Unutulan yüzü Haymanayı Sizlere Tanıtmak İstiyorum.

İlçe merkezinde türbesi bulunan, gelen  yerli ve yabancı turistlerin ruhuna Fatiha okuduğu ve şifa bulabilmesi için dilekte bulunduğu Cimcime Sultan mensup olduğu, saraydan alınan bir çocukmuş. Cimcime Sultan’ ın öyküsünü rahmetli Tacettin Yener usta’ nın annesi olan Hacı saraylı Hanım Teyzenin bizzat ağzından buraya siz Haymana severlere aktarılmaktadır. Anlatıldığına göre çocuğu olmayan yani evlat edinemeyen bir ailenin Cimcime’ yi ( Saraydan evladı maneviyi ) olarak almışlar. Cimcime Sultan’ ı evlatları olarak büyütmeye başlamışlar. Cimcime Sultan gün geçtikçe gelişmiş büyümüş. Ailede öz evlatları gibi sevmişler, bağırlarına basmışlar. Bir müddet sonra ailenin de bir kız çocukları dünyaya gelmiş. Biri saraydan aldıkları evlatlık, diğeri de öz kızları birlikte büyütmüşler. Ailenin öz kızı evladı maneviye olan  Cimcime Sultan’ ı kıskanmaya başlamıştır. Annesiyle birlikte bu duyguya kapılarak Cimcime’ yi evden uzaklaştırmaya karar vermişler. Evde huzuru bozulan baba Bizar kalarak evlatlık olan Cimcime Sultan’ ı uzaklaştırmayı kabul etmiştir. Bir gece evden çıkarılıp, bugünkü kaplıcanın sık ormanlık ve ağaçlıktan ibaret olan sıcak suyun kaynağı bulunan yere getirilmiş, oyalanmış, uyutmuş hemen kaybolmuş. Korku içinde uyanan Cimcime Sultan’ ı bir sıkıntı ve üzüntü almış. Bu durumda Cimcime Sultan’ ın bütün vücudunu sivilceler kaplamış, kabuklu yaralar oluşmuş. Vücudunda oluşan sivilce ve yaraların ağrı ve sızılarına dayanamayan Cimcime yakınındaki yerden sıcak suda yıkanmaya karar vermiş.Bir kaç defa yıkanınca sızılarının ve ağrılarının geçtiğini görmüş. Yıkanmaya devam ettikçe yara, sızı ve sivilcelerin kaybolduğunu gören Cimcime Sultan suyun yararına ve şifasına inanmış ve suyu sahiplenmiş. Suyu etrafa tavsiye etmeye başlamış. Çok yararlı ve şifalı su olduğunu duyurmuş. Babalığı olan kişi bir müddet sonra merak etmeye başlamış. Bıraktığı yere gelerek Cimcime’ yi görmüş ve hayretler içinde kalmış. Evlatları daha da serpilmiş el yüz nur içinde bakakalmış şaşırmış.

” Kızım sana ne oldu ki değişiverdin ? ”

Cimcime uyandığı zaman her tarafının ağrı ve sızılar içinde olduğunu ve çok rahatsız olup yaralandığını söyler.

” Şu kaynayan suda yıkandım böyle oldum iyileştim. Baba ben öldüğüm zaman beni buraya gömün bana bir türbe yaptırın adını da Cimcime Sultan koyun.”

O gün bugündür suyun şifa kaynağı olduğu bilinmiş ve binlerce hastaya deva olmuştur.

Bir önceki makalemiz olan Lazer Epilasyon nerede yaptırabilirim? lazer nedir lazer epilasyon nedir başlıklı makalemizde hamileler epilasyon yaptırabilirmi, Lazer Epilasyon ve lazer epilasyon kesin sonuçmu hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: cimcime sultan kimdircimcime hatun kimdircimcime sultan hikayesicimcime sultancimcime sultan efsanesihaymana türbesihaymana hikayesihaymana ilçesi çimçime sultan hikayesicimcime sultan ankara neredehaymananın efsanesi

Haymana Tarihi (Cimcime Sultan Efsanesi),Efsaneler SerdarHan tarafından 21 Ekim 2010 tarihinde , Gezi Rehberi kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Haymana Tarihi (Cimcime Sultan Efsanesi),Efsaneler isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

s