-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Hoca Dehhani Kimdir ? Hayatı ve Eserleri


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Hoca Dehhani Biyografisi

Türk edebiyatına imzasını atmış kişiler hakkında bilgi vermeye Hoca Dehhani Kimdir ? Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgileri sizlere özet ve kısa olarak sunarak devam ediyoruz. Gazel denilince ilk akla gelen edebiyat büyükleriminden olan Hoca Dehhaninin en önemli eseri Selçuklu Şehnamesidir.

aslen Horasanlı olup, Anadolu Selçuklu sarayında yetişen divan şairi. Hayatı hakkında fazla bilgi yoktur. Horasan’da doğdu. Moğol istilası sırasında Anadolu’ya gelip yerleşti. Selçuklu Sultanı Üçüncü Alaeddin Keykubad’ın takdirini kazandı. Sultan’ın isteği üzerine Farisi olarak, 20.000 beyitlik Selçuklu Şehnamesi yazdı. Ancak eser bugün ortada yoktur. Divan edebiyatının ilk temsilcilerindendir. Gazellerinde mazmunlara açık şekilde yer verdi.

Oğuz türkçesini en zarif ve en sade şekilde kullanmıştır. Şiirleri devrine göre, Türk Edebiyatında gazel ve kaside nazım şeklinin ilk örnekleri olup, kolay anlaşılan benzetmelere yer vermiştir. Tasavvuf şiirinin hakim olduğu bir çevrede yaşamasına rağmen, şiirlerinde pek tasavvuf etkisi görülmez.

Farisi ve türkçe şiirler yazan Dehhani, devrinin, çevresinin sosyal hayatını, ahlak, insan ve güzelliğini aksettiren ilk şairlerdendir.

Bir önceki makalemiz olan Kıl dönmesi Nedir,nasıl tedavi edilir?Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde kıl batması tedavisi, kıl dönmesi nedir ve kıl dönmesi tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: hoca dehhani eserlerihoca dehhanihoca dehhaninin eserlerihoca dehhani eserleri nelerdirhoca dehhani kimdirhoca dehhani hayatıhoca dehhani hayatı ve eserlerihoca dehhani nin eserleridehhaninin eserlerihoca dehhani kimdir kısaca
------ Sponsorlu Bağlantılar ------

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Hoca Dehhani Kimdir ? Hayatı ve Eserleri SerdarHan tarafından 2 Temmuz 2012 tarihinde , Biyografiler kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Hoca Dehhani Kimdir ? Hayatı ve Eserleri isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.