Hürrem sultanın kaç çocugu var?Hürrem Sultanın Kaç Çocuğu vardır, Hürrem Sultanın Kaç Oğlu vardır,Hürrem Sultan Kanuniye Kaç Çocuk Doğurmuştur. Bunu Merak eden Bilgi Yuvası takipçileri için bu sorunun yanıtını veriyoruz. Tabi bunun yanında birde Hürrem Sultan Kimdir ve Hürrem Sultanın Yaşamı Hakkında Bilgiler vereceğiz.

* Hürrem Sultan:Kanuni nikahla almıştır. Rus asıllıdır. 7 Şehzade ve 2 Kadın Sultan’ın annesi

Hürrem Sultanın Hayatı?Biyografisi

Aşağıdaki yazımızı dikkatle okumanızı Öneririm

Hürrem Sultan, Osmanlının en güçlü hükümdarlarından Kanuni Sultan Süleyman’ ın ikinci eşidir. Hırsıyla Osmanlı sarayında en etkin güçlerden biri haline gelen nadir “Haseki Sultan” lardan yani First Laydilerdendir.

Kanuni Sultan Süleyman, yaşlılık belirtileri göstermeye başlayınca, sarayda kimin veliaht olması ile ilgili entrikalar artmıştı.İşte bu entrikaların o dönemdeki baş oyuncularından biri, kendi oğullarından birini hükümdar yapmak isteyen Hürrem Sultan’ dır.

Kanuni’nin Veliahtı olarak, birinci eşi Gülbahar Hatun’dan olanŞehzade Mustafa, yetenekleri, başarıları ve etkin nüfusuyla öne çıkıyordu.

Hürrem Sultan, hem eş olarak birinciliğe çıkmak yani “Haseki Sultan” olmak, hem de oğullarından birini veliaht yapıp, öldürülmelerini engellemek için, Damadı Rüstem Paşa ile birlikte sinsice planlar uygulamıştır.

Hürrem Sultan’ın Şehzade Mustafa’nın yerine Mehmet, Bayezid, Selim ve Cihangir isimli dört oğlundan birinin tahta çıkmasının önündeki en büyük engellerinden biri, sarayda Şehzade Mustafa’ya en yakın kişi olan Sadrazam Makbul İbrahim Paşa idi.

Hürrem Sultan eş bakımından Hasekiliğe yani birinci hanımlığa çıktıktan sonra, ilk kurbanı karalama kampanyası sonucu Kanuni tarafından idam ettirilen Makbul İbrahim Paşa olmuştur. Bu olay ileMakbul İbrahim Paşa, tarihimizde Maktul İbrahim Paşa olarak yerini almıştır. Sadrazam olarak yerine damatları Rüstem Paşa getirilmiştir.
Hürrem Sultan’ın asıl hedefi Şehzade Mustafa idi.Oğullarının hayatta kalması ve saraydaki saltanatının devamı onun öldürülmesine bağlıydı.

İlk başlarda Mustafa’nın nüfusunu bir türlü kıramamış, bütün karalama çabalarına rağmen Kanuni’yi çok fazla etkileyememişti. Şehzade Mustafa’yı değişik yollarla öldürtmeye bile çalışmıştı. Bunlardan en ilginçlerden biri, zehirli bir kaftanı hediye olarak Şehzade Mustafa göndermesidir. Mustafa, üvey annesinin bu suikastinden, sevenlerinin önceden uyarması sonucu kurtulmuş, hediyeden şüphelenince bir hizmetkarına giydirmiş, hizmetli kaftanı giyince aniden ölmüştü.

Kanuni çok sevdiği eşinden etkilenmeye başlamıştır.Rüstem Paşa, Şehzade Mustafa’nın mühründen kazıtıp, onun adına İran Şahına bağlılık bildiren bir mektup yazmış, gelen cevabı da gizlice ele geçirerek, Mustafa’yı ortadan kaldıracak en önemli delile kavuşmuşlardı.

Kanuni’yi, oğlunun aleyhine döndüren en önemli olay, doğu seferine çıkarken Anadolu askerinin neredeyse tamamının yaşlı Padişahın yerine genç Şehzade Mustafa’yı tahtta görmek istemeleri, kendisinin de Dimetoka’ ya dinlenmeye çekilmesi gerektiği haberlerini, abartı ve yalanlarla öğrenmesiydi.

Rüstem Paşa, askerin bu isteklerini, İran Şahına yazılan mektupla beraber Osmanlı Sultan’ına sunmuş, böylelikle işin sonuna gelinmişti. Kanuni bu duruma çok üzülmüş, sevdiği oğlunun kendine komplo hazırladığını sanmıştı. Sefer sırasında ordu konaklarken, kendisini çadırında ziyarete gelen ve hiçbir şeyden haberi olmayan oğlu Şehzade Mustafa’yı, kendi gözlerinin önünde yedi cellada boğdurtmuştur.

Hürrem Sultan’ ın istediği olmuş. Mustafa gibi Kanuni’den sonra yetenekleri ve başarılarıyla tahtı hak eden değerli bir Veliaht ortadan kaldırılmış, yerine Şanlı Osmanlı İmparatorluğunu duraklama dönemine sokan, yeteneksiz, İstanbul dışına dahi çıkmaktan korkan, yönetimi diğer devlet erkanına bırakan II. Selim, lakabı ile “Sarı Selim” tahta çıkmıştır.

Yazımız, İlber Oltaylı, Murat Bardakçı ve Haşim Şahin gibi değerli araştırmacı tarihçilerinin eserlerinden derlenmiştir.

Metin ÜSKEŞ Milliyet blog sitesinden alınmıştır

Bir önceki Makalemiz olan Erkeklerin Hoşlandığı Sözler ve İltifatlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Hürrem sultanın kaç çocugu var? SerdarHan tarafından 19 Şubat 2011 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.

  yeni 10
Benzer Konular
Hürrem sultanın kaç çocugu var? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
12 responses to “Hürrem sultanın kaç çocugu var?”
 1. Mustafa Sabuncuoğlu diyor ki:

  Nüfus değil nüfuz

  Yazınızın iki yerinde nüfus sözcüğünü kullanmışsınız; kast ettiğiniz şey çevresindekilere söz geçirme ve etkileme gücü ise, bunun doğru yazımı nüfuzdur.

  Nüfus diye yazdığınızda bir ülke, bölge veya bir şehirde yaşayan insanların toplamı anlamına gelen sözcüğü kullanmış oluyorsunuz.

 2. çisem yılan diyor ki:

  mahidevranın sürüsüyle yorumu var ve hep sultanımız die anılıyorr hürremdennn nefretttt ediyorummm bizimm HASİKİ SULTANIMIZ mahidevrandırrrr bunu kimse unutmasınn zaten yılan hürremde valide olamadııı çünküü laik deil

 3. nazlı sena acar diyor ki:

  :)

 4. selin diyor ki:

  hürem kurban olsun mahidevranı sevenler

 5. ilayda diyor ki:

  mahidevran elinde tutamıyosa hürem napsın ve hürrem çokk haklı ne demişlerboşda kalan güzili kaparlar:)

 6. alex viles diyor ki:

  çok kötü bir hayatı var hürrem sultan’ın

 7. alex viles diyor ki:

  çok erken ölmüş hürrem sultan

 8. maria diyor ki:

  ya çok kötü bir hayat :(

 9. hayranı diyor ki:

  hürrem sultan kazanmasini istiyorum ama valide olamadığına üzüldüm doğrusu bu diziyide kaçırmadan izliyorum bazı isteklerim var (muhteşem yüzyıl her an yanımda olsun diyorum zaten yakında tatile de çıkacaz müzikleri indirilsin bizde dinleyelim, kaçıranlar için tekrarı olsunnnn nolur , bu sitede 9 çocuk sahibi diyorlar dizidede 9 çocuğu olsunnnn,…….)

 10. Hürrem Sultan diyor ki:

  Ben şuan ki yani dizideki durumlara baktığımızda Hürrem Sultanın tarafındayım Mahi Devran da hasekiliğini düzgün tutsaydı o zaman padişahı zeyirleyiceği yerde biraz düzgün davransın diyorum ben..

 11. ozlem diyor ki:

  ya hurremin hayati dior ama mustafanin olumunu yazimislar bu yazi kasten yazildigi belli hurrem sultan bir alimdir ve ustelik 2. selim ne kadar korkak padisahta olsa o bir padisahtir padisahlarin bir alim oldugunu unutmayalim lutfen

 12. nur ilgen diyor ki:

  bence hürrem sultan çok haklı onu seviyorum ama mahidevran sultandan nefret ediyorum.

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.