Huş Ağacı Hakkında BilgiHuş Ağacı Hakkında Bilgi

Genel Kültür Alanındaki Bilgi Paylaşımlarımıza Huş Ağacı Hakkında bilgi vererek devam ediyoruz. Sizlerde konumuza yorum kısmından katkıda bulunabilirsiniz .Unutmayınkı bilgi paylaşılarak çoğalır

Huşgiller (Betulaceae) familyasının Betula cinsini oluşturan çok sayıda ağaç ve çalı türünün ortak adı. Kuzey yarı küredeki yaygın türlerden biridir. Türkiye’de yetişen türler genellikle ağaç formunda olanlardır. Boyları 10-25 m arasında değişir. Gövde ve kartlaşmış dalların kabukları beyaz, kabuklar yatay çizgilerle ayrılır. Yapraklar almaşık, uzun saplı, üçgen eşkenar ya da kalp şeklinde, sivrice, ikişer sivri dişli, üst yüzü koyu yeşil ve parlak, alt yüzü açık yeşildir. Çiçekler uzun toplu püsküller ve bir cinsiyetlidir. Erkek püsküllerkahve rengidir ve yaz mevsiminin sonlarına doğru ortaya çıkar. Dişi püsküllerse yeşildir ve ilkbaharda gelişirler. Meyve çok küçük cevizcikler biçimindedir ve iki zar kanatla donanmıştır.

huş ağacı,huşgiller

Çam ağaçlarıyla karışık seyrek ormanlarda, kesim yapılmış ve yangın geçirmiş yerlerde, genellikle yüksek çamlı dağların eteklerinde yetişir. Parklarda, yol kenarlarında, bahçelerde süs ağacı olarak kültür yetiştirilir.

Bir önceki makalemiz olan Sarı Gelin başlıklı makalemizde Türkü Hikayeleri ve Türküler ve Hikayeleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Huş Ağacı Hakkında Bilgi SerdarHan tarafından 1 Eylül 2011 tarihinde , Bilgi Dağarcığı kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Huş Ağacı Hakkında Bilgi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.