İskender Pala – Od Kitap ÖzetiOd Roman Özeti

Sizlere Bu yazımızda İskender Pala Tarafından Yazılmış olan ve Bir Yunus Emre Romanı Olan Od Romanının İncelemesini,Yorumlarını ve Kitap özetini sunmak istiyoruz. Sizlerde İskender Pala Üstadımız ve Eserleri Hakkındaki Görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kitap Özet
İskender Pala, Od’da Yunus Emrenin hayatını konu ediniyor. 13. yy. Anadolu’sunda insanlık dersi veren Yunus Emre’nin yanında, Mevlânâ’dan Barak Baba’ya, Hacı Bektaş’tan Turakçın Baba’ya Temür Alp Ata’dan Tapduk Emre’ye Anadolu’yu sabır, aşk ve inanç mayasıyla kuranların hikâyesi dile geliyor.

Roman Yunus Emre’nin şiirlerinde de geçen Molla Kasım ile birlikte başlıyor. Romanda Molla Kasım Yunus’un hayatını kaleme alıyor.

Yunus Emre’nin Sitare, diğer ismiyle Elif’e duyduğu aşk da önemli bir yer tutuyor romanda. Yunus, Sitare’sini erken yaşta yitirir. Ebedi aşk, ilahi aşkın eşiği Sitare’nin gözleri, elleri ve sesindedir. Oradan şiire gidecektir Yunus Emre. Dağlar ile taşlar ile çağırmanın sırrına erecektir. Yunus, romanda çok sevdiği oğlunu da kaybeder. Yunus bu zorluklarla boğuşurken bir yandan da Anadolu Haçlı istilacıları, Moğol askerleri, hırsızlar, uğursuzlar, Alamut fedaileri tarafından deşilmektedir.

Zulüm ve acının kol gezdiği bu topraklarda Yunus aşka giden yolun şiirden geçtiğini anlamış ve bu yolda ilerlemiştir. Bir süre sonra tıpkı dedesi gibi o da tüm Anadolu’nun örnek aldığı insanlar arasına girmiştir. Yunus ile birlikte sadece şiir değil büyük bir hümanizm fikri geldiğini mükemmel bir şekilde işleyen İskender Pala’ya teşekkürler…
Her yazdığı romanla yüz binlerin kalbini feth eden İskender Pala yeni romanı ‘OD’ ile yeniden okurlarını selamlıyor. Od bir Yunus Emre romanı. Gök kubbemizin her zaman parlayan ve hep çok sevilen, şiirleri gönülden gönüle dolup dilden dile dolaşan Yunus Emre, bu kez OD’un ana kahramanı. İskender Pala’nın ilim ve kültür adamı olmasının yanında, yazar kişiliğinin imbiğinden geçirilerek aşkın tahtına bir kez daha oturtuluyor. 13. yüzyılın her bakımdan kavruk ve yanıp yıkılan ortamına Yunus Emre’nin gelişi tarihi atmosfer içerisinde hakiki anlamına kavuşturuluyor. Yıkıntılar ve yangınlar içinden bir gönül ve bir insanlık anıtının inşa edilişi cümle cümle anlatıyor ve elbette kalbe dokuna dokuna yol alıyor. Romanın her sayfasında Yunus’un hamlıktan saflığa geçişi okunuyor.

Biliyorum,

“Biz bu ilden gider olduk,

kalanlara selam olsun,” demişti…

Yine Biliyorum,

“Bizim için hayır dua kılanlara selam olsun.” Demişti…

Ve Sevgili’ye gittiği o geceden sonra adının dilden dile,

Aşkının gönülden gönüle dolaştığını da biliyorum…

Şimdilerde ona kimisi Âşık Yunus, Miskin Yunus…

Derviş Yunus…Varsın onu da desinler.

Ve Türk yurtlarında, onu en çok “Bizim Yunus” diye çağırırlar.

Biliyorum…

Ten fânidir, can ölmez

Çün, gitti geri gelmez

Ölür ise ten ölür

Canlar ölesi değil

Od
Bir Yunus Romanı
İskender Pala
Kapı Yayınları
Fiyatı : 16,00 TL
Ekim 2011
361 sayfa
ISBN: 9786054322763

Bir önceki makalemiz olan Rüyada Padişah Görmek,Anlamı,Tabiri,Açıklaması,Ne Demek başlıklı makalemizde Açıklaması, Anlamı ve Ne Demek hakkında bilgiler verilmektedir.


İskender Pala – Od Kitap Özeti SerdarHan tarafından 6 Ekim 2011 tarihinde , Kitap Özetleri kategorisine eklenmiştir.

  yeni 10
Benzer Konular
İskender Pala – Od Kitap Özeti isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
5 responses to “İskender Pala – Od Kitap Özeti”
 1. Merdan BAYRAM diyor ki:

  Hadi be para kazanmak amaçlı bir kitap Yunus Emre sağlam taban ne yazarsan yaz gider. Birde okullarda işgüzar öğretmenler öğrencilere zorla aldırırlarsa tamam. agaların işi kıyak. Efendiler efendiler bunula ne ülke kalkınır ne terör biter ne işsizlik biter.. Bundan sadece yazar ve kitabı kazanır.

 2. Ali TÜRK diyor ki:

  Kitabı teknik açıdan kusurlu buluyorum. olay örgüsü tasvir ve özellikle tahlillerle boğulmuş. Olay örgüsü ile zaman tutarsızlık gösteriyor. Hakim Bakış açısı, Kahraman Anlatıcı Bakış açısı net çizgilerle ayrıştırılmadan kullanıldığı için eser biraz çorbaya dönmüş. Tasavvufi anlamda dolu bir eser olduğunu söyleyemem. Tam anlamıyla bir hayal kırıklığına uğradım. Edebiyat öğretmeniyim. Değerlendirmem bu şekilde… Öğrencilerime İskender PALA kitaplarını öneriyorum, aldırıyorum. (Sadece Öneri, zorlama yok) Ancak OD romanını asla Önermeyeceğim…
  Saygılarımla….

 3. ela diyor ki:

  Bence çok güzel bir roman.. Hiç sıkılmadan okudum ve herkese tavsiye ederim.

 4. gülen surat diyor ki:

  pardon da özeti göremiyorum!!??!! :Dşaka gibi ya

 5. sacma yorum diyor ki:

  Merdan bayram ne sacma bir yorum teror ve od kitabi

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.