-----Sponsorlu Bağlantılar-----

İslamiyette ve Kuranda Güzel Ahlakla İlgili Ayetler Hangileridir


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Güzel Ahlakla İlgili Ayetler

İslami konular ile ilgili bilgi vermeye İslamiyette ve Kuranda Güzel Ahlakla İlgili Ayetler Hangileridir sorusunun yanıtını kısaca sizlere vermek istiyoruz. Güzel ahlak dinimizde oldukça önemli yeri olan bir kavramdır. Bir çok hadis ve ayet ile bu konu müslüman din kardeşlerimize açıklanmıştır. Bilgi yuvası olarak sizlere bugün bu konudaki Ayetleri sunmak istiyoruz.
BAKARA SURESİ

*129 – Rabbimiz içlerinden onlara bir elçi gönder,onlara ayetlerini okutsun,kitabı ve hikmeti öğretsin ve onları arındırsın.Şüphesiz sen güçlü ve üstün olansın ,hüküm ve hikmet sahibisin.

*151 – Nitekim içinizden size bir peygamber gönderdik. O size âyetlerimizi okuyor, sizi temizliyor, size kitabı ve hikmeti öğretiyor. Size bilmediğiniz şeyleri öğretiyor.

*172 – Ey iman edenler! Size kısmet ettiğimiz rızıkların hoş ve temiz olanlarından yiyin ve Allah’a şükredin, eğer yalnız O’na kulluk ediyorsanız.

*232 – Kadınları boşadığınız zaman iddetlerini bitirdiklerinde, aralarında meşru bir şekilde rızalaştıkları takdirde, kendilerini kocalarıyla nikâhlanacaklar diye sıkıştırıp, engellemeyin. İşte bu, içinizden Allah’a ve ahiret gününe iman edenlere verilen bir öğüttür. Bu, sizin hakkınızda daha hayırlı ve daha nezihtir. Allah bilir, siz bilemezsiniz

AL-İ İMRAN SURESİ

*77 – Allah’a verdikleri sözü ve yeminlerini az bir paraya satanlar var ya, işte onların ahirette bir payı yoktur; Allah kıyamet günü onlarla hiç konuşmayacak, onlara bakmayacak ve onları temizlemeyecektir. Onlar için acı bir azab vardır.

*164 – Andolsun ki Allah, müminlere kendilerinden, onlara kendi âyetlerini okuyan, onları arındıran ve onlara kitab ve hikmeti öğreten bir Peygamber göndermekle büyük bir lütufta bulunmuştur. Oysa onlar, daha önce apaçık bir sapıklık içindeydiler.

NİSA 49 – Kendi nefislerini temize çıkaranları görmüyor musun? Hayır! Ancak Allah, dilediğini temize çıkarır. Onlara kıl kadar zulmedilmez.

ENFAL : 53 – Bu, Allah’ın bir kavme verdiği nimeti, onlar kendilerini değiştirmedikçe değiştirmemesinden dolayıdır. Gerçekten de Allah hakkiyle işiten, herşeyi bilendir

NUR SURESİ

*21 – Ey iman edenler! Şeytanın adımlarını takip etmeyin. Kim şeytanın adımlarını takip ederse, şunu bilsin ki o, edepsizlikleri ve kötülüğü emreder. Eğer üstünüzde Allah’ın lütuf ve merhameti olmasaydı, içinizden hiçbir kimse temize çıkmazdı. Fakat Allah, dilediğini arındırır. Allah işitir ve bilir.
*28 – Orada kimse bulamazsanız, size izin verilinceye kadar oraya girmeyin. Eğer size, “Geri dönün!” denilirse, hemen dönün. Çünkü bu, sizin için daha temiz bir davranıştır. Allah, yaptığınızı bilir.

*30 – (Resulüm!) Mümin erkeklere, gözlerini (harama) dikmemelerini, ırzlarını da korumalarını söyle. Çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır. Şüphesiz Allah, onların yapmakta olduklarından haberdardır.

*CUMA’A : 2 – O’dur ki ümmiler içinde, kendilerinden olan ve onlara Allah’ın âyetlerini okuyan, onları temizleyen, onlara kitap ve hikmeti öğreten bir Peygamber gönderdi. Oysa onlar, önceden apaçık bir sapıklık içinde idiler.

*KALEM : 4 – Sen elbette yüce bir ahlak üzeresin.

*ABESE : 3 – Ne bilirsin, belki o temizlenecek?

*ABESE : 7 – Onun temizlenmemesinden sana ne?*

*ŞEMS : 9 – Elbette nefsini temizleyip parlatan kurtulmuştur. *

*LEYL : 18 – O ki, Allah yolunda malını verir, temizlenir.

*TEVBE : 103 – Onların mallarından sadaka al ki, onunla kendilerini temizlersin, tertemiz edersin. Bir de haklarında hayır dua et. Çünkü senin duan kalblerini yatıştırır. Allah işitendir, bilendir.

*KEHF SURESİ*

*19 – Onları bir mucize olarak uyuttuğumuz gibi, birbirlerine sorsunlar diye kendilerini uyandırdık da içlerinden bir sözcü şöyle dedi: “Ne kadar durup kaldınız?” (Kimi) “Bir gün ya da günün bir parçası kadar kaldık” dediler. (Kimi de) şöyle dediler: “Ne kadar durduğunuzu, Rabbiniz daha iyi bilir. Şimdi siz birinizi, bu gümüş paranızla şehre gönderin de baksın, hangi yiyecek daha temiz ise, ondan size azık getirsin. Hem çok dikkatli davransın ve sizi kimseye sezdirmesin.”

*74 – Yine gittiler. Nihayet bir erkek çocuğa rastladıklarında Hızır hemen onu öldürdü. Musa: “Kısas olmadan masum bir cana nasıl kıyarsın? Doğrusu sen çok fena bir şey yaptın” dedi.

*MERYEM : 19 – Melek: “Ben, sana temiz bir oğlan bağışlamak için, Rabbinin gönderdiği bir elçiyim” dedi.

*TAHA : 76 – Adn cennetleri vardır ki, altlarından ırmaklar akar, onlar, orada ebedî olarak kalacaklardır. Ve işte bu, (küfür ve isyandan) arınanların mükafatıdır. Meâl-i Şerifi

*FATIR : 18 – Hem günah çeken bir kimse, başkasının günahını çekmeyecek; yükü ağır basan, onun yüklenilmesine çağırsa da ondan bir şey yüklenilmeyecek, isterse bir yakını olsun. Fakat sen ancak o kimseleri sakındırısın ki, gaybda Rablerinin korkusunu duyarlar, namazı dürüst kılarlar. Temizlenen de sırf kendisi için temizlenir. Nihayet dönüş Allah’adır.

Hayırlı Günler Dileriz.

Bir önceki makalemiz olan Allah’ın Sıfatları: Zatı Sıfatlar başlıklı makalemizde Allah’ın zati sıfatları, Yüce Allah’ın Zati Sıfatları ve zati sıfatlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: kuranda güzel davranışlarla ilgili ayetlerkuranda en guzel ayetlerkurandaki güzel davranışlarla ilgili ayetlerahlak ve temizlikle ilgili güzel anlamlı sözguzel davranislarla ilgili guzek sozler kuran ayetlerindenguzel davranışlarla ilgili ayetguzel davranislarla ilgili ayetlerguzel davranisla ilgili 2 ayetkurandaki güzel ahlak ayetlerileri kactanedirahlakla ilgili ayetler bakaRa
------ Sponsorlu Bağlantılar ------

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


İslamiyette ve Kuranda Güzel Ahlakla İlgili Ayetler Hangileridir SerdarHan tarafından 12 Mayıs 2013 tarihinde , Soru-Cevap kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
İslamiyette ve Kuranda Güzel Ahlakla İlgili Ayetler Hangileridir isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.