-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

İtilaf ve İttifak Devletleri Hangileridir, İsimleri, Hakkında Özet Bilgi


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

İtilaf ve İttifak Devletleri Hangileridir, İsimleri, Hakkında Özet Bilgileri ve 1.Dünya Savaşında İttifak Ve İtilaf Devletleri İsimleri Listesini sizlere sunmak istiyoruz.

1.Dünya Savaşında İtilaf Devletleri Hangileridir,

1.Dünya Savaşında İttifak Devletleri Nelerdir,

İtilaf Devletleri I. Dünya Savaşı’ndan galip olarak çıktı ve yenilen İttifak Devletleri’nin topraklarını kısmen işgal etti.

İtilaf devletleri şunlardı:

Avustralya
Kanada
Hindistan
Yeni Zelanda

Sonrasında bu devletlere; Rusya İmparatorluğu, Fransa, İtalya, ABD, Romanya, Sırbistan, Yunanistan, Belçika, Portekiz, Karadağ, San Marino, Britanya İmparatorluğu katıldı.

İttifak devletleri ise şunlardı:

Alman İmparatorluğu

Avusturya-Macaristan

Osmanlı İmparatorluğu

Bulgaristan Krallığı

1.Dünya Savaşında İttifak Ve İtilaf Devletleri

İtilaf Devletleri

İtilaf Devletleri ya da Müttefik Devletler, başlangıçta İngiltere, Fransa ve Rusya’dan oluşan savaş bloğu.
İtalya I. Dünya Savaşı başladıktan sonra İttifak Devletleri grubundan ayrılıp İtilaf Devletleri grubunun yanında savaşa girdi. Savaşın ilerleyen safhalarında ABD İtilaf devletlerine katıldı. Rusya 1917 ihtilalinden sonra İtilaf devletleri grubundan ayrılarak savaştan çekildi. Savaş sırasında yeni katılımlarla İtilaf Devletleri grubu genişledi. İtilaf Devletleri I. Dünya Savaşı’ndan galip olarak çıktı ve yenilen İttifak Devletleri’nin topraklarını kısmen işgal etti.

Savaşa katılan İtilaf Devletleri 

 1. Rusya İmparatorluğu
 2. Fransa
 3. İtalya
 4. ABD
 5. Romanya
 6. Sırbistan
 7. Yunanistan
 8. Belçika
 9. Portekiz
 10. Karadağ
 11. San Marino
 12. Britanya İmparatorluğu
 • Avustralya
 • Kanada
 • Hindistan
 • Yeni Zelanda

İttifak Devletleri

İttifak Devletleri, Merkezi Devletler ya da Bağlaşma Devletleri, başlangıçta Almanya (ve yanında katılan Alman Sömürge güçleri), Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve İtalya’dan oluşan devletler grubudur.

Kökeni 1882′de kurulan Üçlü İttifak Antlaşması’na dayanır. İtalya, I. Dünya Savaşı başlayınca önce bir yıla yakın süre tarafsız kalmış, daha sonra İtilaf Devletleri tarafına geçerek 23 Mayıs 1915′te savaşa girmiştir. Müttefik arayan İttifak Devletleri’ne önce 2 Ağustos Osmanlı-Alman Gizli Antlaşması’nın gereğini yerine getiren Osmanlı İmparatorluğu, bir yıl sonra ise Çanakkale Zaferi’nden sonra savaşı Almanlar’ın kazanacağını düşünen Bulgaristan Krallığı katılmıştır.

Savaşa katılan İttifak Devletleri

 1. Alman İmparatorluğu
 2. Avusturya-Macaristan
 3. Osmanlı İmparatorluğu
 4. Bulgaristan Krallığı

Bir önceki makalemiz olan Güzel Çay Nasıl Demlenir? İncelikleri başlıklı makalemizde Pratik Bilgiler ve püf noktaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Alternatif Başlıklar : itilaf devletlerin adıitilaf devletleri hangileridiritilaf ve ittifak devletleriittifak devletleriitilaf devletleri kısa bilgiitilaf devletleriİtilaf ve ittifak devletleri hangileridiritilaf ittifak devletleriittifak devletleri hangileridiritilaf ve ittifak devletleri hakkında kısa bilgi

İtilaf ve İttifak Devletleri Hangileridir, İsimleri, Hakkında Özet Bilgi SerdarHan tarafından 20 Ekim 2012 tarihinde , Tarih-Türk Tarihi kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
  yeni 10
Benzer Konular
İtilaf ve İttifak Devletleri Hangileridir, İsimleri, Hakkında Özet Bilgi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.