-----Sponsorlu Bağlantılar-----

İyot Nedir Nelere İyi Geliyor ? İçinde İyot Bulunan Besinler Nelerdir ?


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

İyotun Faydaları,İyot Nedir Nelere İyi Geliyor ? İçinde İyot Bulunan Besinler Nelerdir ? sorularının yanıtlarını sizlere uzmanlarca hazırlanan kısa bir bilgi notunu sunarak vermek istiyoruz. Sizlerde konumuza yorum kısmından katkıda bulunabilirsiniz.


İyotun Sağlığa Yararları,
İyot nedir,iyotlu besinler
Yetişkinlerin vücudunda 25 miligram kadar iyot bulunur. Bunun 10 miligramı Troid bezindedir. Kalanı kan ve dokulardadır. Troid bezinin çalışması iyota bağlıdır.

İyotun Troid bezinde azalması, “Guatr” denen hastalığı oluşturur. Bazal metabolizma ölçüldüğünde hızının fazla olması bezin fazla çalıştığını gösterir.
Guatr hastalığı bölgeseldir. Ülkemizde yaygındır. Bazı yerlerin toprak ve sularında yeteri kadar iyot bulunmayabilir. Böyle bölgelerde elde edilen yiyeceklerde iyot yetersizdir. Böyle çevrelerde Guatr yaygındır.

Hangi Besinlerde Bulunur?
İyot alımını artırmanın en kolay ve etkili yolu da iyotlu tuz kullanmaktır.
İyodun en fazla bulunduğu besinler deniz ürünleridir.
Öte yandan satılan tuzlara iyot katılmalıdır. İyotlu tuz Guatr’ı iyileştirmez ama gelişmesini önler. Guatr’dan korunmak için iyotlu tuz kullanmalıdır. Haşlanıp suya atılan yiyeceklerin iyotunun yüzde 65′inin kaybolduğu belirtilmiştir.

Bilgi Yuvası Sağlıklı Günler Diler

Bir önceki makalemiz olan Şiddete Genel Bir Bakış başlıklı makalemizde Kişisel Gelişim Yazıları ve Yılmaz Erdoğan Yazıları hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: iyot hangi besinlerde bulunuriyot nelerde bulunurİYOT İÇEREN BESİNLERiyotun bulundugu besinleriyotlu besinleriyot un kısa yazısıiyot nedir çeşitleri nelerdirhangi yiyecek lerde iyot bulunuriyot hangi ürünlerde bulunuriyot hangi gıdada bulunur
------ Sponsorlu Bağlantılar ------

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


İyot Nedir Nelere İyi Geliyor ? İçinde İyot Bulunan Besinler Nelerdir ? SerdarHan tarafından 14 Mart 2013 tarihinde , Alternatif Tıp kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
İyot Nedir Nelere İyi Geliyor ? İçinde İyot Bulunan Besinler Nelerdir ? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.