Johannes Gutenberg Kimdir?Neyi İcat EttiGUTENBERG Johann NEDİR? HAKKINDA BİLGİ

Matbaanın Bulunuşunu ve Matbaayı Kim buldu merak ediyorsanız yanıtı konumuzun içinde bulunuyor.

(yaklaşık 1394 Mainz – 1468 Mainz), Alman basımcısı. Asıl adı Johannes Gensfleisch’dır. Strasbourg’a yerleşti, on yıl boyunca kuyumculuk yaptı. Yeniden Mainz’a döndü. Madenî harflerin elle dizilmesine dayanan baskı tekniği üzerinde, daha önceden başlamış olduğu çalışmalarını geliştirdi. Gutenberg’in yaşamına ilişkin bilgiler azdır. Erhard Ratdolt’un 1483′ten kalma “Chronicon” adlı yapıtına göre, Gutenberg’in kitap baskısını buluşu 1440′ta gerçekleşmiştir. Gutenberg, 1450′de Johann Fust adlı biriyle ortak oldu. 1455′te Fust, Gutenberg’i dava etti. Gutenberg davayı yitirince gereçlerine ve büyük olasılıkla, o yıl bitirdiği ilk önemli yapıtı olan, “Mazarin” ya da “42 Satırlı” denen Kutsal Kitap’a el kondu. Fust, Gutenberg’den baskı tekniğini öğrenmiş olan damadıyla basım işini sürdürdü. Gutenberg’in adını taşıyan bir kitap baskısı bulunamamıştır.
Bir Diğer Kaynağa göre Johannes Gutenberg’in Hayatı

(1398 – 1468)

Johannes Gensfleisch zur Laden zum Gutenberg , 1447 yılında hareketli parçalar ile yazı matbaasını bulan, asıl mesleği demircilik olan Alman mücittir. A&E Network Gutenberg’i “Milenyum’un insanları” listesinde ilk sıraya koymuştur.

Büyük mucit Johanne Gutenberg iletişim tarihinin en önemli gelişmelerinden biri sayılan tipo basım yöntemini 1438’de bulmuştur. Bu, önceleri tahtadan daha sonraları bir kurşun alaşımından yapılan dökme harflerin, baskıdan sonra başka bir yazıda kullanılmak üzere saklandığı bir basım yöntemidir.

Almanya ‘da Mainz ‘de varlıklı bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Gutenberg ailesiyle birlikte Strassburg’a (bugün Fransa ‘da Strasbourg) taşındıktan sonra burada zanaatkârlık yaptı; ayna yapımı, metaller ve değerli taşlar üzerinde çalıştı, basım teknikleriyle de ilgilenmeye başladı. O dönemde kitaplar ya doğrudan elle yazılır ya da her sayfa için ayrı ayrı elle oyularak hazırlanan tahta bloklar kullanılarak kitaplar basılırdı. Gutenberg her kalıp için ayrı ayrı kalıplar hazırladı. Bu kalıplara sıcak metal sıvı dolduruluyor ve harflerin metal örnekleri çıkarılıyordu. Basımcı metal harfleri istediği gibi dizebiliyor, basımdan sonra sakla***** yeniden kullanabiliyordu. Aynı dönemde ortaklarıyla aralarında çıkan bir anlaşmazlık yüzünden açılan bir davada Gutenberg’in tipo basım yapabilen bir baskı makinesi yarattığı duyuldu. Ne var ki, o dönemden tipo basım örneği günümüze ulaşmamıştır.

Yaptığı çalışmalar ve basım deneyleri için para bulmak zorunda olan Gutenberg 1450’de, Mainzli bir zengin olan Jochann Fust’la ortaklık kurdu. 1455’te bastıkları ilk kitap Latince bir kutsal kitaptı. Gutenberg Kutsal Kitabı denen bu yapıt Kırk İki Satırlı Kutsal Kitap ya da Mazarin Kutsal Kitabı olarak da bilinir.

1457’de Gutenberg borcunu ödeyemediği için Fust’la olan ortaklıkları bozuldu. Fust bütün araç ve gereçlerine el koydu. Daha sonra Konrad Humery adlı bir Alman memurun sağladığı para yardımıyla yeni bir baskı makinesi kuran Gutenberg bir dilbilgisi kitabı, bir sözlük ve başka bazı kitaplar bastı. Başarıyla yürüttüğü bu çalışmaları sırasında büyük zorluklara katlandı ve hiçbir zaman çok fazla para kazanamadı. Mainz Başpiskoposu olan Nassau kontu, son yıllarda gözleri giderek bozulan ve yoksulluğa düşen Gutenberg’i sarayına aldı ve geçimini üstlendi.

Gutenberg’in buluşu hızla yayıldı. 15. yüzyılın sonlarına gelmeden Avrupa’da, 1000’den fazla baskı makinesi vardı. Bu basım yöntemiyle daha çok kitabın basılabilmesi kitap fiyatlarının düşmesini sağladı. Böylece daha çok kitap okunmaya başlandı. Kitabın ve kitap okumanın yaygınlaşması, özgür düşüncenin doğmasına, bilimsel çalışmaların gelişmesine ve bilginin daha geniş kesimlere ulaşmasına yardımcı oldu. Tüm bu nedenlerden dolayı Gutenberg’in bulduğu bu baskı yöntemi, özgür düşüncenin yayılmasına ivedilik kazandıran, bilim araştırmalarının gelişmesini sağlayan, reformların yapılmasını hızlandıran önemli olaylardan biri olarak kabul edilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Moskova Antlaşmasının önemi Nedir ( 16 MART 1921) başlıklı makalemizde kıl dönmesinin nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Johannes Gutenberg Kimdir?Neyi İcat Etti SerdarHan tarafından 19 Nisan 2011 tarihinde , Biyografiler kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Johannes Gutenberg Kimdir?Neyi İcat Etti isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.