-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Kadın Kısırlığına Neyin Neden Olduğu Bulundu


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

Kısırlığa yol açan sorun bulundu

Kadın Kısırlığı Hakkında Araştırma Yapan bilim adamları sonunda kadınlarda kısırlığa neden olan sorunun ne olduğunu bulduklarını belirttiler sizlere konu ile ilgili makaleyi sunmak istiyoruz.

Bilim adamları, kadınlarda kısırlığın önemli nedenleri arasında yer alan, yumurta hücrelerinin fazla ya da eksik kromozomlu oluşunun nedenini buldu. Bu durumdan, hücre oluşumu safhasında kromozomları ayıran sistemin hataya çok açık olması sorumlu bulundu.

Bu süreçte hücrenin her iki tarafından iğ iplikleri, hücrenin ortasındaki kromozomların sentromerine doğru uzuyor. Sentromere olta atmış gibi tutunan iğ ipliklerinin kasılmasıyla kromozomlar zıt kutuplara doğru ikiye ayrılıyor.
Cell dergisinde sonuçları yayımlanan araştırmaya göre, iğ iplikleri kromozoma tutunmak için doğru noktayı ise sıklıkla ıskalıyor. İğ iplikleri nadiren kromozomları tam ortadan bölmek için doğru noktaya ilk seferinde tutunabiliyor.
Araştırmayı yöneten, Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı bilim adamı Jan Ellenberg, iğ ipliklerinin ilk denemelerinin yüzde 90′ının hatalı olduğunu, doğru noktayı buluncaya kadar pek çok deneme yaptıklarını ifade etti.
Bilim adamları, bu kadar sık hata yapabilen sistemin fazla veya eksik kromozom sayılı yumurta hücrelerinden sorumlu olabileceğini bildirdi.
İğ ipliklerinin hedeflerini bu kadar şaşırmasının sadece mayoz bölünmede görüldüğünü, mitoz bölünmede bu hatanın söz konusu olmadığını belirten bilim adamları, mitoz bölünmede iğ ipliklerinin sadece iki noktadan, mayoz bölünmede ise neredeyse 80 farklı noktadan uzadığına, ayrıca yumurta hücresinin çok daha büyük bir hücreden oluşturulduğuna işaret etti.

Bir önceki makalemiz olan Glokom (Göz Tansiyonu) Nedir,Belirtileri? Tedavisi Nasıldır başlıklı makalemizde glokom tedavisi ve göz tansiyonu tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Kadın Kısırlığına Neyin Neden Olduğu Bulundu SerdarHan tarafından 20 Ağustos 2011 tarihinde , Sağlık Bilgileri kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Kadın Kısırlığına Neyin Neden Olduğu Bulundu isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!