Kalın Bağırsağın Görevleri Nelerdir ? Hakkında Özet BilgiKalın Bağırsağın Görevleri Nelerdir ? Hakkında Özet ve kısa Bilgi
Sizlere bu konumuzda kalın bağırsağın görevleri nedir,kalın bağırsağın görevi hakkında merak edilenlerin yanıtlarını Vikipedia TR kaynaklı özel ve kısa bilgi notumuz ile sunmak istiyoruz.
kalın bağırsağın görevleri nelerdir

Besinler içerisinde kalan sıvı kalın bağırsak tarafından emilir. Atık maddeler ise sindirim sisteminin son bölümü olan anüse gönderilir.

Kalın bağırsakta kimyasal ya da mekanik sindirim yapılmaz.Yalnızca ince bağırsakta sindirilemeyen atıklar buraya taşınır. Gelen atıklara karışan su ve mineraller gibi yararlı maddeler emilerek kana verilir. Arta kalan maddeler, kalınbağırsağın son kısmı olan rektuma gelir ve anüsten dışarı atılır.

Sindirim sisteminin her yerinde bulunan çürükçül bakteriler en çok kalın bağırsakta bulunur. Dışkının rengi ve kokusu bu bakterilerden kaynaklanır. Ayrıca kalın bağırsakta yaşayan yararlı bakteriler B ve K vitamini sentezler.

Bağırsaklarda kalan vücu*da yararsız maddelerin vücut dışı*na atılması gerekir. İşte kalın bağırsağın görevi bu kalıntının suyunu emerek dışkıyı oluşturmaktır. Bu işlem ortalama altı saat sürer, dışkının oluşması işle*minde bakteriler de rol oynarlar ve çe*şitli mayalanma ve çürüme olaylarının gerçekleşmesine yolaçarlar. Çıkan kalın bağırsak, enine kalın bağırsak ve inen kalın bağırsaktan geçen vücuda yararsız maddeler anus yoluyle vücut dışına atı*lırlar.

Bir önceki makalemiz olan Sarı Gelin başlıklı makalemizde Türkü Hikayeleri ve Türküler ve Hikayeleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Kalın Bağırsağın Görevleri Nelerdir ? Hakkında Özet Bilgi SerdarHan tarafından 30 Ağustos 2012 tarihinde , Bilgi Dağarcığı kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Kalın Bağırsağın Görevleri Nelerdir ? Hakkında Özet Bilgi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.