Kalıtsal Hastalıkların Meydana Gelme Nedenleri Nelerdir ?Kalıtsal Hastalıklar Neden Olur ? Kalıtsal Hastalıkların Meydana Gelme Nedenleri Nelerdir ? Kalıtsal Hastalıkların Nedenleri Hakkında Özet ve Kısa Bilgi Notumuzu Sizlere sunmak istiyoruz. Konumuza sizlerde yorum kısmından katkıda bulunabilirsiniz.

Akraba evliliği, aralarında kan bağı bulunan bireylerin evlenmesidir Akraba evliliklerinin yapıldığı ailelerde genetik hastalıklar daha çok görülür Bunun sebebi, yakin akrabaların genetik yapılarının birbirine benzemesidir Bu da bu tür hastalıkları taşıyan genlerin bir araya gelme olasılığını arttırırÖrneğin Akdeniz anemisi hastalığı taşıyıcısı ve akraba olan bireylerin
evlendiklerinde hasta çocuklarının olma riski akraba olmayan bireylere göre daha yüksektir Bu nedenle özellikle yakin akraba evliliğinden kaçınılması, akraba evliliği yapmış olanların ise mutlaka genetik tarama testleri yaptırması gerekirGünümüzde genetik hastalıkları önlemeye ve ailelere sağlıklı çocuklar kazandırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır Bu amaçla tedavisi henüz mümkün olmayan genetik hastalıklar, gebeliğin erken safhalarında saptanabilmektedir Ayrıca herhangi bir genetik hastalık için risk taşıyan ve çocuk sahibi olmaktan kaçınan ailelere sağlıklı çocuk sahibi olma imkanı sağlanmaktadır

Bir önceki makalemiz olan Allah’ın Sıfatları: Zatı Sıfatlar başlıklı makalemizde Allah’ın zati sıfatları, Yüce Allah’ın Zati Sıfatları ve zati sıfatlar hakkında bilgiler verilmektedir.


Kalıtsal Hastalıkların Meydana Gelme Nedenleri Nelerdir ? SerdarHan tarafından 14 Ekim 2012 tarihinde , Soru-Cevap kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Kalıtsal Hastalıkların Meydana Gelme Nedenleri Nelerdir ? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.