Kan Lekesi Nasıl ÇıkarılırKan Lekesi Nasıl Çıkar ?

Hayatımızda Çok sık olmasada Karşılaştığımız Leke Problemlerinin En Zorlularından Biriside Kan Lekesidir. Bugün Kan Lekesinin Nasıl Çıkarılacağını Temizleme Sektörünün öncü firmalarından DRY Center Tarafından Hazırlanan Kan Lekesi Nasıl çıkar isimli yazıyı sizinle Paylaşarak yanıtlıyoruz.

Kan Lekesi

Eğer parmağınızda kağıt kesiği oluşmuş, çocuğunuzun burnu kanamış veya benzer kazalar yaşamışsanız, kan lekesini çıkarmanın ne kadar güç olduğunu öğrenmişsiniz demektir.

Dikkat edilmesi gereken husus ise kan lekesini çıkarmanın neden güç olduğudur: Kanın içinde önemli miktarda demir vardır.
Paslı, eski bir metali düşünecek olursanız, bunun kumaşlarınızı nasıl kolayca lekeleyebildiğini takdir edersiniz. Benzer şekilde kanın kurumasına izin verirseniz; kan, halınıza, giysilerinize veya başka eşyalara tutunarak bütünleşecek olduğundan sonrasında kanın tamamen çıkarılması da çok güçleşecektir.

Kan Lekesi Nasıl Çıkar ?

Giysilerinize veya halınıza kan damladığında, neredeyse hemen kan lekesi yerleşmeye başlayacaktır. Kurumuş kan lekesi daha inatçı hale geleceğinden dolayı kanın kurumaması için hızlı hareket etmeniz gerekir.

Bu noktada aşağıda detaylı olarak anlatılan tavsiyeler size yardımcı olabilir. Bununla beraber hassas ve suyla temas etmemesi gereken kumaşlar için Dry Center Kuru Temizleme Servisi’nden, birden çok elyaf çeşidi içeren narin halılardaki kan lekeleri için Dry Center Halı Yıkama Servisi’nden hizmet alabilirsiniz.

Giysilerinizde, halılarınızda ve evinizin çeşitli yüzeylerinde kan lekesinin çıkarılmasına yönelik evde deneyebileceğiniz bazı yöntemler:


Kan lekesi ilk oluştuğu anda açık kırmızı renktedir. Bulunduğu yüzeyden çıkarılmayan kan lekeleri, zamanla karararak en sonunda kahverengi olur. Bu renk değişiminin ana sebebi kanda bulunan proteindir.

Kan Lekesi için Ek Bilgi

Kan lekesi için kısa sürede müdahele edilmezse, kan içeriğinde bulunan proteinin etkisiyle kan lekesi çıkarılması daha zor bir hale gelir.

Kan lekesi oluşmasının engellenebileceği durumlarda dikkatli davranılırsa, kan lekesi en baştan sorun olmaktan çıkar. Küçük yaralanmalarda kesilen yerin yara bandı ile pansuman edilmesi kanın damlamasının önüne geçeceğinden kan lekesi için etkili bir yöntemdir.
Kurban bayramı, kan lekesinin en fazla karşılaşıldığı zamanlardan birisidir. Kurban kesimine katılacak kişilerin eski giysiler veya önlükler giymemesi sonucunda çıkarılması gereken kan lekeleri oluşması fazlasıyla can sıkabilir. Kan lekesi çıkarılmaya çalışılırken, kan lekesini dağıtacak uygulamalardan da özellikle kaçınmak gerekir.

En inatçı lekelerden birisi olan kan lekesi, yukarıdaki gibi doğru kan lekesi nasıl çıkar tavsiyeleriyle birçok durumda sorun olmaktan çıkarılabilir. Kan lekesi diğer lekelerde olduğu gibi bulunduğu yüzeylerden ilk denemelerde daha kolay çıkar. Birkaç başarısız deneme sonrasında kan lekesi, çıkarılması imkansız bir leke haline gelebileceği için temizleme profesyonellerinden destek almayı da düşünebilirsiniz.

Dry Center Uyarı

Bu sayfalarda; kan lekesi nasıl çıkar konusunda, kolayca bulunabilecek olan malzemeler kullanarak evde uygulayabileceğiniz ve birçok durumda başarılı olmuş bir veya birkaç püf noktası açıklanmaktadır.
Dry Center, kan lekesi çıkarmada tavsiye niteliğinde olan bu püf noktaları ile istenilen sonuçlara ulaşılacağını garanti etmez, kan lekesi çıkarılır iken yapılan uygulamalar ve etkilerinden sorumluluk taşımaz.

Giysideki Kan Lekesi Nasıl Çıkar ?

Giysideki Kan Lekesi

Giysiler çok farklı şekilde lekelenebilirler; çıkarması en güç olanlardan biri ise kan lekesidir. Bir kan lekesine daha ıslakken müdahale etmeniz en önemlisidir. Kanın bir giysi veya kumaş üzerinde kuruması durumunda, kan lekesini kumaştan çıkarmak birkaç aşama gerektirir.

Buradaki kan lekesi çıkarma tavsiyeleri, talimatında yalnızca yıkanabilir işareti olan giysiler için geçerlidir.
Hassas kumaşlardan üretilmiş olan ve yalnız kuru temizleme yapılabilen giysiler ve tekstil ürünleri için Dry Center’dan ön leke çıkarma işleminin yapıldığı kuru temizleme hizmeti alabilirsiniz.

Giysideki Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

 • Her türlü leke çıkarma yönteminde olduğu gibi, kan lekesi çıkarılmaya çalışırken de önce küçük ve görünmeyen bir nokta üzerinde deneme yapmanız uygulama sırasında giysinizin renginin veya kumaşının zarar görmeyeceğinden emin olmanızı sağlayacaktır.
 • Kumaştaki kan sıvısı yoğunsa öncelikle biraz su eklediğiniz beyaz ve temiz bir kuru bez veya kağıt havluya kanı emdirin (Sıcak su, kanın kalıcı olarak yerleşmesine ve lekenin oturmasına neden olacağından her zaman soğuk su kullanın.).
 • Kanın yoğunluğuna göre bez veya kağıt havluyu değiştirerek yukarıdaki işlemi tekrarlayın. İşlem sırasında kan lekesinin dışından yoğun bulunduğu merkezine doğru çalışarak lekenin yayılmasını engelleyin.
 • Sonra kan lekesi olan giysiyi soğuk suyun içine daldırın ve lekeli kumaşın 10 dakika kadar soğuk suyun içinde durmasını sağlayın.
 • Daha sonra giysiyi sudan çıkararak kan lekesinin çıkıp çıkmadığını kontrol edin.
 • Kan lekesi çıkmadıysa lekeyi çıkarmak için giysinin iki yanını birbirine yavaşça ve dikkatlice sürterek giysiyi soğuk suda çitileyin. Bu işlemin etkisini arttırmak için suya, ağartıcı ve alkali içermeyen deterjan ekleyerek işlemi tekrarlayabilirsiniz.
 • Giysi kuruduğunda kan lekesinin belli olup olmadığını anlamak için havayla kurumasını sağlayabilirsiniz. Eğer kumaşı kurutucuya koyarsanız ve leke tamamen çıkmazsa, ısı nedeniyle kan lekesi iyice yerleşecek ve lekenin çıkarılması imkansız hale gelecektir.
 • Kan lekesi çıktığında, giysiyi bakım etiketi üzerindeki tavsiyeleri izleyerek soğuk suyla çamaşır makinesinde yıkayın.

Yapılan uygulamalar, kan lekesi için etkili olmaz veya kan lekesi tamamen çıkmazsa Dry Center Kuru Temizleme Servisi’nden hizmet alabilirsiniz.

Halıdaki Kan Lekesi

Açık renkli halılar odaya oldukça ferah ve büyük bir görünüm kazandırır; fakat lekeler bakımından da sorun yaratabilirler. Özellikle çıkarılması zor leklerden birisi de kan lekesidir.

Kan lekesi olan halı birden çok elyaf çeşidi içeriyorsa veya halıda özel boyalar kullanılmışsa, kan lekesi çok dikkatli müdahele etmeyi gerektirir. Ayrıca kan lekesi oluşumunun üzerinden belli bir süre geçmiş veya halıdaki kan kurumuş ise, tavsiye veya hizmet için Dry Center Halı Yıkama Servisi’nden destek almanız yerinde olacaktır.

Halıdaki Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

 • Öncelikle kanın mümkün olduğu kadar fazla kısmını soğuk suyla ıslatmış olduğunuz temiz ve beyaz bir bez veya kağıt havluya tamponlayarak (ovalamadan bastırarak) emdirin.
 • Bütün işlem boyunca kan lekesi olan bölgeyi ovmamaya gayret gösterin. Ovarak kan lekesinin halı elyafının içine yerleşmesine neden olabilirsiniz. Ayrıca, lekenin az bulunduğu kenarından ortasına doğru çalışarak kan lekesinin yayılmasını engelleyin.
 • Bez veya kağıt havluyu ara sıra değiştirerek halıdan artık kan geçmeyinceye kadar işlemi tekrarlayın.
 • Sonra bir çay kaşığı ağartıcı ve alkali içermeyen deterjan ve bir bardak soğuk su kullanarak bir karışım hazırlayın.
 • Hazırladığınız karışımı; temiz bir bez, kağıt havlu veya süngere emdirdikten sonra halıdaki veya koltuktaki kan lekesi üzerinde doğrudan uygulayın. Bu işlem sırasında lekeyi yaymamaya veya sert bir şekilde ovalamamaya dikkat edin, aksi taktirde halının elyafına zarar verebilirsiniz. Zarar gören elyaf leke tutacaktır.
 • Son aşamada mümkün olan en az suyla halıyı durulayın ve halıda kalan nemi, kuru ve temiz bir pamuklu bez veya kağut havlu ile tamponlayarak alın. Eğer fanınız varsa, fanı soğuk hava üfler vaziyette ıslanmış bölgenin üzerine tutarak kurumasını hızlandırabilirsiniz.

Halıdaki Daha Zorlu Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

 • Eğer yukarıdaki işlemlerden sonra halıdan kan lekesi çıkmazsa, bir yemek kaşığı amonyak esaslı temizleyiciyi yarım bardak soğuk suyla karıştırın.
 • Hazırladığınız karışımı yukarıdaki uygulamada olduğu gibi bir bez veya kâğıt havluya emdirdikten sonra halıdaki kan lekesi üzerinde bastırın ve kan lekesinin halı elyafı tarafından emilmesini sağlayın.
 • Az soğuk su ile halıda kan lekesi için işlem yaptığınız bölümünü durulayın.
 • Halıda kalan nemi, kuru ve temiz bir bezle tamponlayarak alın.

Yapılan uygulamalara rağmen kan lekesi çıkarılamazsa Dry Center Halı Yıkama Servisi’nden hizmet alabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Alev Alev Romantizm Romantikler için başlıklı makalemizde Romantizm hakkında bilgiler verilmektedir.


Kan Lekesi Nasıl Çıkarılır SerdarHan tarafından 21 Aralık 2010 tarihinde , Pratik Bilgiler kategorisine eklenmiştir.

  yeni 10
Benzer Konular
Kan Lekesi Nasıl Çıkarılır isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.