-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Karpuz Hangi Bölgede Yetişir?


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Ülkemizde Karpuzun Yetiştiği Yerler ve Bölgeler

Yurdumuz Gerek Coğrafi Yapısı Gerek İklimsel Özelliklerinden Dolayı Bir Çok Farklı Ürün Topraklarımızda Yetişmektedi. Karpuz ve Buğday Gibi Bazı Ürünler İse Neredeyse Yurdumuzun Bir Çok Yerinde Rahatlıkla Yetişebilmektedir. Sizle Bu Yazımızda Karpuz Hakkında Bilgileri ve ayrıca Türkiyede Karpuz Yetişen Bölgeleri Kısaca Anlatmak İstiyoruz.

Karpuz Yurduğumuzun Aşağı Yukarı Tüm Bölgelerinde Yetişmektedir. Ancak En Çok Yetiştirildiği Yerler Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Diyarbakır İlimiz. Akdeniz Bölgesinde Adana İlimiz. İç Anadolu Bölgemizde İse Ankara ve Çankırı İllerimizdir.

Diyarbakır Karpuzu,Diyarbakır Karpuzu Resimleri,Diyarbakır Karpuzu Büyük

Diyarbakır Karpuzu

Karpuz Hakkında Bilgi

Karpuz Türkiye’de yetiştiği yerler: Hemen hemen her yerde.

Pulpası sulu ve lezzetli olan ve memleketimizde meyve olarak çok yetiştirilen, alaca yeşil, sert kabuklu büyük meyveler veren, bir yıllık otsu bir bitki.

Daha çok Akdeniz bölgesi ülkelerinde yetişen bir bitkidir. Anavatanı Afrika’dır. Eski Mısırlılar zamanında karpuzun yetiştirildiği tesbit edilmiştir.

Karpuz, mutedil iklimlerden hoşlanır, kumlu-killi, derin ve serin toprakları sever. Özellikle nehir ve göl kenarları karpuz ziraatına elverişlidir. Gübreyi çok sever. Çiftlik veya kuş gübresi verimi artırmada iyidir.

Karpuz Nasıl Yetiştirilir Çeşitleri

İlkbaharda don ve kırağı tehlikesi geçtikten sonra ekilir. Toprak derin sürülür. Açılan her ocağa 3-4 tohum olmak üzere genellikle 2-5 cm derinliğe ekilir. Tohumlar çimlendikten sonra 2-3 yaprakta birinci çapa, 5-6 yaprakta ikinci çapa yapılır. Kuru şartlarda daha tatlı karpuz elde edilmektedir. Olgun karpuzlar tın-tın eder, kurumuş sapı kolayca kopar, ağırlıkça hafiftir. Karpuzlar renk, şekil ve yetiştiği yere göre isim alırlar:

1. Yeni dünya karpuzu: Marmara bölgesinde çok ekilir. Açık yeşil renkte ince kabuklu, koyu kırmızı, gevrek, tatlı ve etlidir. Çekirdekleri beyaz ve küçüktür.

2. Alacalı karpuz: Açık yeşil kabuk üzerinde muntazam koyu lekeler vardır. Kabuğu gevrektir. Eti pembe kırmızı, çekirdekleri siyahtır.

3. Kara karpuz: Kalın, koyu yeşil kabuklu, çok şekerli ve lezzetli, etinin orta kısmı buzlu gibi görüldüğünden karabuz karpuzu da denir. Çekirdekleri küçük ve kırmızı renklidir. Siyah olanları da vardır.

4. Gülle karpuzu: Geç yetişen, kışlık bir çeşittir. Koyu yeşil renkte ve gülle şeklindedir.

5. Vaşinkton karpuzu: Erken yetişen tatlı, kabuğu ince bir karpuz çeşidi.

6. Diyarbakır karpuzu: Alaca yeşil, çok kalın kabuklu, yuvarlak ve söbü biçiminde, ortalama 20-30 kg gelebilen iriliktedir. 50-60 kg gelenleri de vardır. Fazla şekerli sayılmaz, eti de posalıdır.

Kullanıldığı yerler: Tatlı, sulu, şifalı, ferahlatıcı bir meyve olan karpuz, vücuttaki toksinleri temizler ve böbrekteki kumları eriterek sıhhat ve zindelik kazandırır. Karpuzun keleklerinden turşu yapılır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi ve sitemizce hazırlanmış Olup İzinsiz ve Konuya Aktif Link Vermeden Alınması Durumundan Yasal Tüm Haklarımız Saklıdır.

Bir önceki makalemiz olan Allah’ın Sıfatları: Zatı Sıfatlar başlıklı makalemizde Allah’ın zati sıfatları, Yüce Allah’ın Zati Sıfatları ve zati sıfatlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Alternatif Başlıklar : karpuz nerede yetişirkarpuz hangi bölgede yetişirkarpuz nerede yetiştirilirkarpuz en çok hangi bölgede yetişirkarpuz en çok nerede yetişirmuz hangi bölgede yetişirkarpuz nerde yetişirkarpuz hangi şehirde yetişirkarpuz hangi ilde yetişirkarpuz hangi bölgemizde yetişir

Karpuz Hangi Bölgede Yetişir? SerdarHan tarafından 2 Mart 2012 tarihinde , Soru-Cevap kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Karpuz Hangi Bölgede Yetişir? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.