-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Katı Maddelerin Hacmi Neyle Ölçülür Nasıl Ölçülür Özet Kısa Bilgi


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Katı Maddelerde Hacim Ölçülmesi

Bilgi yuvası olarak sizlere katıların hacmi nasıl ölçülür, katıların hacmini nasıl ölçeriz, katıların hacimleri nasıl ölçülür, katı maddelerin hacimleri, Katı cisimlerin hacmi nasıl ölçülür, katı maddelerin hacmini nasıl ölçeriz sorularının yanıtlarını kısa ve özet olarak vermek istiyoruz.

Hacim maddelerin uzayda kapladığı yere olarak tanımlanır Maddeler arasında ayırt etme özelliği olan hacim şu nedenle ayırt edicidir;

İki madde birlikte aynı hacmi işgal edemez. Örneğin bir bardağa su konulduğunda bardağın içindeki hava, kabı terkeder.

Katı maddelerin belli bir şekli ve hacmi vardır. Sıvı maddelerin belli bir hacimleri olmasına rağmen belirli bir şekilleri yoktur, konuldukları tabın şeklini alırlar. Gazların ise hem belirgin hacimleri hem de belirgin şekilleri yoktur. Konuldukları kapların hacmini ve şeklini alırlar.Burada katı cisimlerin hacimlerinin nasıl ölçülebildiğini anlatacağım.

 

Tüm maddeler bulundukları ortamda bir yer kaplar. Maddelerin kapladıkları yere hacim denir. Katı ve sıvıların hacimleri vardır.

Gaz maddeleri ise hacimleri değişkendir. Gaz maddeler bulundukları ortamı tamamen doldurabildikleri gibi basınç uygulandığı zaman da hacimleri küçüle bilir. Sıvı maddelerin hacmi dereceli silindir ile ölçülür.
Örneğin kolonyacı kolonyayı şişeye doldurmadan önce dereceli silindir ile ölçer. Sıvıların hacim birimi litre ( L) dir.Süt, zeytin yağ, benzin gibi sıvı maddeler litre ile ölçülür.

 

Katı Maddelerin Hacimlerinin Ölçülmesi

Ölçüleri düzgün katı maddelerin hacimleri; yükseklik.uzunluk ölçüsü. genişlik=hacim yöntemiyle bulunur.
Ölçüleri düzgün olmayan katı maddelerin hacimleri ölçülürken;dereceli kaba su konulur katı cisim suyun içine atılır yeni seviye bulunur önceki ölçüm ile cisim atıldıktan sonraki ölçüm karşılaştırılır aradaki fark katı maddenin hacmini verir.İkinci bir yöntem olarak;dereceli bir kaba ağzına kadar su konulur daha sonra bu kap daha geniş bir kap içine bırakılır hacmi istenen katı madde su dolu kaba atılır taşan su dereceli silindire konulur ve ölçülür çıkan sonuç katı maddenin hacmini verir.

 

Düzgün Olmayan Katı Maddelerin Hacminin Ölçülmesi

Düzgün olmayan bir cismin hacmini ölçmek için sıvılardan yararlanılır.
Önce dereceli silindire belli bir miktar su konulur. Daha sonra hacmini ölçeceğimiz cisim dereceli kaptaki suyun içine atılır. Taşan su miktarı cismin hacmini verir.

 katı maddenin hacmi nasıl ölçülür, katı maddelerin hacmi nasıl ölçülür, katı maddenin hacmini nasıl ölçeriz, sivilarin hacmi nasil ölçülür

Bir önceki makalemiz olan Sarı Gelin başlıklı makalemizde Türkü Hikayeleri ve Türküler ve Hikayeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: katıların hacmi ne ile ölçülürgazlarin hacmi nasiolculurkatı maddelerin hacmi nasıl ölçülür kısacagazların hacmi nasıl ölçülürhacim ne ile ölçülürhacim nasıl ölçülürkatıların hacminin ölçülmesihacim nedir nasıl ölçülürhacim ölcülmesiduzgun katilarin hacmi
------ Sponsorlu Bağlantılar ------

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Katı Maddelerin Hacmi Neyle Ölçülür Nasıl Ölçülür Özet Kısa Bilgi SerdarHan tarafından 12 Aralık 2012 tarihinde , Bilgi Dağarcığı kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Katı Maddelerin Hacmi Neyle Ölçülür Nasıl Ölçülür Özet Kısa Bilgi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.