-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Kışın Kilo Almamak ve Formumuzu Korumak İçin Nasıl Beslenmeliyiz ?


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

Kış Aylarında Kilo Aldırmayan Beslenme Biçimi Nasıldır, Kışın Kilo Almamak ve Formumuzu Korumak İçin Nasıl Beslenmeliyiz  sorularının yanıtlarını konunun uzmanlarınca hazırlanmış olan ayrıntılı bir makaleyi sizlerle paylaşarak sizlere bir nebzede olsa yardımcı olmak ve kilo almadan bu kış aylarını atlatmanıza destek olmak istiyoruz.

Bu kış formda kalın
yemek yeme isteğinin arttığı kış aylarında, tok tutucu özelliği bulunan çorba ve lifli gıdaların tüketilmesi öneriliyor.
kış aylarında artan soğuklar, vücutta olumsuz etkilere neden oluyor. Bazal metabolizmanın (vücudun ihtiyacı olan asgari enerji miktarı) değiştiği kış aylarında vücut ısısı düşüyor. normal ısı düzeyine ulaşılması için fazladan enerjiye ihtiyaç duyuluyor.
Bu nedenle kış aylarında yemek yeme isteği artıyor ve yüksek enerji veren karbonhidratlı gıdalar tüketiliyor, bu da doğal olarak aşırı kiloya yol açıyor. Soğuk havalarda çok yemenin yanı sıra evden ya da çalışılan mekanlardan dışarı pek fazla çıkılmıyor bu da hareketsizliğe neden olarak, yenilen eritilemiyor.
3 öğün yerine 5 ara öğün beslenin
kış aylarında gecelerin uzun olması ve sürekli atıştırılmasının da alınan gıdaların kiloya dönüşmesine neden olan bir diğer etken.
Uzmanlar kışın fazla kilo almamak için ilk olarak tok tutucu çorba ve lifli gıdaların tercih edilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Sürekli atıştırmanın önüne geçecek kepek, Yulaf, çavdar, kuru fasulye, nohut, meyve ve sebze gibi lifli gıdalar midede Su çekip şişeceğinden, yeme isteğini azaltacaktır. sık aralıklarla su içmek de yemek yeme isteğini azaltan diğer bir etken.
çok fazla yemek yenilen 3 ana öğün yerine Gün içinde 5 ara öğünle karnın doyurulması gerekiyor. Bu da mide kapasitesini düşürüyor ve metabolizmanın daha hızlı çalışarak, alınan gıdaların daha kolay eritilmesini sağlıyor. öğünlerin kesinlikle geciktirilmemesi gerektiğini belirten uzmanlar, aksi halde sonraki öğünde daha fazla yenileceğini, bunun da mideyi genişleterek yemek yeme isteğini artıracağını söylüyorlar.
Masada 20 Dakikadan fazla oturmayın
Beynin tokluk merkezini uyarması gereken yemek Masasında geçen ilk 20 Dakikalık zamanın doldurulması amacıyla yemek sırasında oyalak da kış kilolarının önüne geçebiliyor. Beyin, yemeğe başlandıktan yaklaşık 20 Dakika sonra tokluk merkezini uyarır. Bu nedenle bu süreyi doldurmak ve daha fazla yememek için yemekte oyalanmak gerekir. Bunun için de en ideal yöntem, gıdaları yavaş ve iyi çiğneyerek, yemek yeme süresinin uzatılmasıdır. Bu hem fazla gıda alımını, hem de alınan gıdaların daha kolay sindirilmesini sağlar. Bu nedenle tabağındaki yemekle oynayanlar genelde zayıftır.
Yapmanız gereken yeme isteğine karşı iradeli davranmak, sürekli ortaya çıkan açlık hissini meyve ve sebzeyle geçiştirmek.

Bir önceki makalemiz olan Yaptırdığımız Dil Dolgusu Neden Düşer başlıklı makalemizde Dil Dolgusu Düşmesi ve Düşmeyen Diş Dolgusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: formumuzu korumak icin nasil beslenmeliyizformumuzu korumak için neler yapmalıyızFormumuzu korumak ıcın neler yemelıyızkış aylarında nasıl spor yapmalıyız ve nasıl beslenmelıyız

Kışın Kilo Almamak ve Formumuzu Korumak İçin Nasıl Beslenmeliyiz ? SerdarHan tarafından 23 Ekim 2012 tarihinde , Diyet ve Zayıflama kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Kışın Kilo Almamak ve Formumuzu Korumak İçin Nasıl Beslenmeliyiz ? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!