-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Kızılırmak Hangi Bölgededir, Nereye Dökülür ?


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

Kızılırmak Hangi Bölgededir, Nereye Dökülür ? Kızılırmak Nehri Hangi Denize Dökülür ve nerelerden geçiyor Sorusunun Yanıtı Hakkında Bilgileri sizlere özet ve kısa olarak sunmak istiyoruz.

Kızılırmak, en uzun akarsu olup, İç Anadolu bölgesinde bulunmaktadır.

Nehir, İç Anadolu’nun en doğusundaki Sivas ilinde Kızıldağ ‘ın güney yamaçlarından yaklaşık 39,8° Kuzey 38,8° Doğu noktasından doğar, ilk önce batı ve güney batıya 38,7° Kuzey 34,8° Doğu ya kadar akar, daha sonra yay şeklinde biçimlenir. İlkin batıya, daha sonra kuzey doğudaki Tuz Gölü’nü geçerek kuzey batıya akar. Daha sonra kuzey ve kuzey doğuya yönelir. Burada Delice Irmağı ile 40.47° Doğu 34.14° Batı nokasında birleşir. Sonra zig zaglar çizerek kuzey batıya akar. 41.10° Doğu 34.42° Batı da Devrez Nehri ile birlikte akar.Ve Kuzey doğuya doğru döner. Sonuçta Karadeniz’e 41.72° Kuzey 35.95° Doğu noktasında boşalır. Sırasıyla Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Aksaray, Çankırı, Çorum ve Samsun illerinden geçerken çok sayıda dere ve çayın sularını toplayarak Bafra Burnu’ndan Karadeniz’e ulaşır.

Bir önceki makalemiz olan Sarı Gelin başlıklı makalemizde Türkü Hikayeleri ve Türküler ve Hikayeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: kızılırmak hangi bölgededirkızılırmak kaç ilimizden geçerkizil irmak hangi bolgedekızılırmak hangı bolgedekızılırmak nehri hangi bölgededirkızılırmak nehri hangi bölgelerden geçerkızılırmak nehri nerelerden geçiyorkızılırmak nereye dökülürkizilirmak ulkemizin kac ilinden gecer

Kızılırmak Hangi Bölgededir, Nereye Dökülür ? SerdarHan tarafından 26 Eylül 2012 tarihinde , Bilgi Dağarcığı kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Kızılırmak Hangi Bölgededir, Nereye Dökülür ? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!