-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Kocaeli’de Yetiştirilen Tarım Ürünleri Nelerdir İklimi Nasıldır ?


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

Kocaeli İlimiz Hakkında Bilgi

Ülkemizin en çok sanayileşmiş şehirlerinden olan Kocaeli ilimizin tarımı, İklimi ve coğrafyası hakkında merak edilenleri yanıtlamaya çalışacağız.Sizlere bu yazımızda kocaelide yetişen tarım ürünleri, kocaeli de yetişen tarım ürünleri, kocaeli nin tarım ürünleri, kocaeli tarım ürünleri, kocaeli tarım ürünleri nelerdir sorularının yanıtını vermek istiyoruz.

Kocaeli Türkiye’nin en hızlı gelişen, sanâyileşen bir ilidir. Türkiye’nin İstanbul’dan sonra en büyük sanayi merkezidir. Gayri sâfî hâsılasında sanayi sektörünün payı % 70’i aşmıştır. Bilhassa imâlât sanayi büyük ölçüde gelişmiştir.

 

Kocaeli Tarım Ürünleri

Kocaeli’nin iklimi ve toprağı tarıma çok müsâittir. Fakat tarım alanları oldukça azdır, 113,000 hektar olup 100 bin hektara doğru azalmakta, tarıma elverişli arazide sanayi tesisleri yapılmaktadır.

Başlıca tarım ürünleri;

...

buğday, yulaf, mısır, ayçiçeği, şekerpancarı, tütün ve ketendir. İzmit Körfezinin çevresi sebze ekimine çok müsaittir. Senede 100 bin tona yakın sebze yetiştirilir. Domates, lahana, ıspanak, bakla, kereviz ve enginar en çok yetişen sebzelerdir. Kocaeli’nde meyvecilik te çok önemlidir. Başta elma olmak üzere kiraz, vişne, erik, şeftali, fındık, üzüm ve dut çok yetişir. Pişmaniyesi, kirazı ve fındığı, İzmit çene suyu meşhurdur.

 

Kocaeli Bitki Örtüsü ve İklimi

Kocaeli’nde bitki örtüsü, genelde Marmara Bölgesi özelliğini taşımakla birlikte, kıyısıyla dağlık alanlar arasında önemli farklılıklar görülür. Ayrıca kuzeyden güneye doğru gidildikçe Karadeniz kıyısına özgü bitki topluluklarının yerini Akdeniz bitkileri almaya başlar. Samanlı Dağları ile Karadeniz kıyısı ardındaki alanlar sık ve nemcil ormanlarla kaplıdır. Bu ormanlar daha çok kayından oluşur; bazı kesimlerde kayına gürgen, kestane ve meşe de karışır. Samanlı Dağlan’nın yüksek kesimleri iğneyapraklılarla örtülüdür. İzmit Körfezi’nin kuzey ve doğu­sunda Akdeniz iklimine özgü makilere rastlanır. Eskiden kör­fezin kuzey kıyılarında yaygın olan zeytinlikler kent ve sanayi alanı elde edilmesi amacıyla yok edilmiş durumdadır. Tahrip edilen ormanlık alanlar step bitkileri ve yalancı makilerle kap­ lıdır.

Karadeniz iklimi ile Akdeniz iklimi arasında bir geçiş iklimi özelliği gösterir. Kışlar kısmen ılık ve yağışlı, yazlar sıcak ve az yağışlı geçer. Kar yağışı toprağın karla örtülü gün sayısı 10 günü geçmez. Senelik yağış miktarı bölgelere göre 768-1153 mm arasında değişir.

Bilgi Yuvası Alternatif Bilgi kaynağı Vikipediayı ziyaret etmenizi öneriyor.

Bir önceki makalemiz olan Allah’ın Sıfatları: Zatı Sıfatlar başlıklı makalemizde Allah’ın zati sıfatları, Yüce Allah’ın Zati Sıfatları ve zati sıfatlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: kocaeli de yetişen tarım ürünleriKocaelinde yetiÅŸen bitkiler-türkiyekocaeli nin tarim yapisikocaelide hangi tarım ürünleri yetişirİzmit en çok yetiştirilen ürünlerkocaeli\de en cok yetistirilen tarım ürünleri hangileridir?Kocaelinin Bitki Örtüsükocaelide yetisen tarim urunlerikocaelide tarım varmıdırkocaeli'de yetişen tarım ürünleri

Kocaeli’de Yetiştirilen Tarım Ürünleri Nelerdir İklimi Nasıldır ? SerdarHan tarafından 29 Ekim 2012 tarihinde , Soru-Cevap kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Kocaeli’de Yetiştirilen Tarım Ürünleri Nelerdir İklimi Nasıldır ? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!