Kombi ve Kaloriferlerin Donmasını Nasıl ÖnlerizKombi ve Kaloriferlerin Donmaması İçin Ne Yapmalı

Son Günlerde Yurdumuzu Esir Alan Soğuk Hava Dalgası Yüzünden Yurdumuzun Büyük Bir Kesiminde Su Donması Olayı Gerçekleşmekte Özellikle Doğalgaz ve Kombi Kullanılan Evlerde Bu Su Donması Yüzünden Tesisatınız Zarar Görebilir. Sizlerin Bu Zararlardan Korunmanız ve Kombinizide Korumanız İçin Yapmanız Gerekenleri Sizlere Bu İşin Uzmanından Doğalgaz Mühendis Üreticileri ve Tesisatçıları Derneğinden Sizler İçin Hazırlanan Bilgi Notunu Sizlerle Paylaşarak Devam Ediyoruz.

kombi,radyatör

Doğalgaz Mühendis ve Müteahhitleri ve Üreticileri Derneği (DOĞDER) Başkanı Ramazan Ergün, kısa süreli kapatma ihtiyacı duyulduğunda, kombinin vekalorifer tesisatının donmasını önlemek için,elektrik beslemesi ve gaz vanasının açık tutulması uyarısında bulundu.

Dernek Başkanı Ergün yaptığı yazılı açıklamada, doğalgaz kullanıcılarına, ”Ağır kış koşullarının etkisini gösterdiği ve dondurucu soğukların yaşandığı dönemlerde, kombilerde oluşabilecekdonma riskine karşı önceden önlem alın” çağrısında bulundu.

Çalışan ve son tüketicilere teslim edilmiş ürünlerde alınması gereken tedbirler hakkında bilgi veren Ergün, ”Kısa süreli kapatma ihtiyacı duyulduğundakombinin ve kalorifer tesisatının donmasını önlemek için, elektrik beslemesi ve gaz vanasını açık tutun. Aksi takdirde donmaya karşı emniyet sistemi devreye girmez” uyarısını yaptı.

Kombinin uzun süreli kullanılmayacağı durumlardaelektrik beslemesi ve gaz vanasının kapatılması gerektiğini dile getiren Ergün, açıklamasında, ”Kombinin ve kalorifer tesisatının donmasını önlemek için, kombi içerisindeki kullanım suyu,kalorifer hattı ve radyatörlerin içinde bulunan su tamamen boşaltılmalıdır. Elektriklerin kesilmesi gibi durumlarda ise, kombi içerisindeki kullanım suyunun boşaltılarak, vanaların kapatılması gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

Ergün, çalışmayan, son tüketiciye teslim edilmemiş, ilk çalıştırılması yapılmamış ve montaj aşamasında bekleyen ürünlere ilişkin alınması gereken tedbirleri ise şöyle sıraladı:

”Hermetik kombiler, gaz kuruluşlarının izin verdiği yere monte edilmelidir. Ancak yanmış gazlar, cihazın bulunduğu yerden dış atmosfere atılabilir ve gerekli taze hava dışarıdan alınabilir olmalıdır.Kombinin dış mekana monte edilmesi halinde, çalışmasını olumsuz etkileyecek ve garanti koşullarının sona ermesine neden olacak dış etkenlerden korunması gerekmektedir.

Bu amaçla iyi havalandırılmış ve dış etkenlerden korunmuş bir mekana monte edilmelidir. Açık balkonlara kombiler korumasız olarak monte edilmemelidir. Kombilerin balkona monte edilebilmesi için balkonun komple kapatılmış olması gerekmektedir. Test amacıyla doldurulmuş olan suyun, test bittikten sonra kombi, radyatörler ve tesisat devresinden boşalttırılması için müteahhitlere, tesisatçılara ve kullanıcılara bilgi verilmelidir.”

Bir önceki makalemiz olan Alev Alev Romantizm Romantikler için başlıklı makalemizde Romantizm hakkında bilgiler verilmektedir.


Kombi ve Kaloriferlerin Donmasını Nasıl Önleriz SerdarHan tarafından 27 Ocak 2012 tarihinde , Pratik Bilgiler kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Kombi ve Kaloriferlerin Donmasını Nasıl Önleriz isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.