Kompozisyon Çeşitleri , YöntemleriKompozisyon Çeşitleri

Merhaba Aşağıdaki yazımızda Kompozisyon Çeşitleri ve Kompozisyon Yöntemleri’ne dair kısa bir paylaşımda bulunuyoruz.Umarım işinize yarayacaktır.

Yazdığımız bu kompozisyonda bizim temel bir önerimiz vardır. Yani bir temel ana fikir olması lazım yani onu savunuyor olduğunu da bilmesi lazım öğrencinin yazana kişinin. O önermeyi nasıl zenginleştirebiliriz. Ney destekleyebilir. Neyle betimleyebilir neyle tasvir edebilir. Bunları yazıya dökmeden önce düşünsel anlamda resmetmesini tavsiye ederiz. Kafasında ne anlatacağının fotoğrafını çekmesi lazım. Ben ne anlatacağım bunu hangi güzel benzetmeyle anlatabilirim. Bir elmayı işte yuvarlak avucumun içine sığan bir şey olarak da tasvir edebilirim. Kırmızız lezzetli sulu insan yedikçe yiyesi geliyor muhteşem bir meyve sağlık fışkırıyor diye de anlatabilirsiniz. O anlatım zenginliğini yazıya dökmeden önce kafasında geliştirmesi lazım yazan kişinin. Bu çok büyük bir değerdir. Çok fark yaratır yazıda hatta konuşmada da fark yaratır tasvirler betimlemeler. Okuyucunun zihninde okurken zihne dilmesini sağlar. Şuna bağlayalım tasvirler önemlidir. Tümden mi gelinme yapılacak tüme mi gelinme yapılacak. Yani parçadan bütüne mi gidecek parçadan bütüne mi gelinecek. Bunu da yine kompozisyon yazmadan önce düşünsel anlamda değerlendirmesi yazan kişi için öğrenci için son derece önemlidir artı puan kazandırır.

Neleri kontrol edeceğiz kompozisyon bittikten sonra. Bir kere aşlık odlumu? Birçok zaman unutulur başlık çünkü sonrasında konulması gereken bir şey. Başlığı koydum. Boşlukları nasıl? Bu bilgisayarda yazılıyor ise eğer bazen bilgisayarda yazmak söz konusu olabilir. Satır araları çok önemli paragraflar içe doğru bir giriş yapıyor mu ya da hani paragraf girişleri deriz veya tam tersi paragraflarda iki boşluk bırakarak gösterebiliriz bunların ayrı paragraf olduklarının tercihe bağlı içeri doğrumu yoksa iki boşluk vererek mi bunu yaptım mı paragraf belli mi? Yan boşluklar ve üst boşluklar şimdi şöyle düşünelim bir kompozisyonun görüntüsü de önemli şekilsel olarakta önemli okuyucuya hitap etmesi açısından. Üstte biraz boşluk altta biraz boşluk kompozisyon başlamadan ve bittikten sonrası için söylüyorum. Kenarlar da boşluk genelde iki üç santim boşluk diye tanımlanır. Ama ben bunu daha cetvelle ölçen kimseyi görmedim öğretmende görmedim. Ama kenarlar da en az bir parmak kadar boşluk olmasında fayda var. Okumayı kolaylaştırması açısından. Bunlar da önemli kontrol bunları da yaptık. Bir kontrolümüz daha var yazım hataları! Yani dilbilgisini doğru kullandık mı efendim cümlelerimiz nasıl kelimeleri doğru yazdık mı soru eklerini doğru yazdık mı noktalama işaretlerini doğru koyduk mu bütün bunları da doğru bir gözle daha dikkatli doğru bir gözle kontrol etmekte fayda var. Eğer bu bir kompozisyon sınavı ise not arttırır. Yok, sadece bir açıklama yapılmışsa o zaman okuyucunun keyfini arttırır.

Bir kompozisyonun ne kadar uzun olacağına yine yazan kendisi karar verir. Ama okullarda bunu genellikle bir sayfayı geçmesin gibi bir yönlendirme ile alır öğrenci. Bir sayfayı geçmesinden ne anlarız. Bir iki paragraflık bir giriş, üç dört paragraflık bir gelişme bir paragraflıkta sonuç ifadesi anlarız. Ama bu böyle olmak zorunda mı hayır, yazılı karar verilir. Fakat metin çok uzarsa bu sefer bunu bir kompozisyon olarak değil bir deneme yazısı veya bir öykü gibi algılamaya başlar okuyucu. Bu yüzden toplamda düşünecek olursak bir kompozisyon ne kadar uzun olmalı, en fazla sekiz dokuz paragraftan olması belki bir kompozisyon adı verilir.

Kaynak:http://www.seslimarmara.com


Kompozisyon Çeşitleri , Yöntemleri SerdarHan tarafından 9 Kasım 2010 tarihinde , Egitim - Dersler - Taban Puanlar kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Kompozisyon Çeşitleri , Yöntemleri isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.