-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Kupa Çekmek Faydalımı ? Zararlı mı ?


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

Şişe Çekmek, Kupa Çekmek tabirlerini sık sık duyarsınız özelliklere vücudun belirle bölgelerinde ağrıları olanların sıklıkla uyguladığı ve kimilerine göre koca karı işi denilen ama aslında yararlarının olduğu kabul edilen bir eski rahatlatıca tedavi yöntemi olan kupa çekmek ile ilgili olarak sizlere ayrıntılı bir bilgi notu hazırladık. Umarım sizler için yararlı ve rahatlatıcı olacaktır.Bilgi yuvası Group

Hastalıktan kurtulmak veya sağlığı koruma amacıyla atık maddelerin yoğun olarak toplandığı belli noktalardaki tıkanıklık, kılcal damar ve ince damarlardan kirli kanın alındığı Yaş Kupa Terapisi ise ‘Hacamat’ olarak da bilinir.Bilgi yuvası Group

Kupa Terapisinin Tarihçesi

Beş bin yıldan fazla süredir dünya genelinde yaygın bir biçimde, birçok kültürün halk tedavilerinde kullanılmıştır. Bu kadim tedavi yöntemi Eski Mısırlılardan Yunanlı hekimlere ve sonra da Romalılara taşındı. İslam hekimleri, Hz. Muhammed (s.a.v.) tarafından uygulanması ve tavsiye edilmesiyle bu tedavi yöntemini daha da ileri götürdü. Arap ve Osmanlı Tıbbı’nda çokça kullanıldı. Kupa Terapisinin İslam Tıbbı’ndaki adıyla ‘Hacamat’ın, Çin’de milattan önce 3. Yüzyıla kadar uzanan bir geçmişi vardır.

Hipokrat (M.Ö. 400) Kupa Terapisi hakkında ayrıntılı yazılar kaleme almıştır. Tarihin bilinen en eski tıp metinleri olan Eber Papirüsleri’nde (M.Ö. 1550) Kupa Terapisinden bahsedildiğini görebiliriz.

18. yüzyılın ortalarında Avrupalı ve Amerikalı doktorlar ve cerrahlar birçok hastalığın tedavisinde Kupa Terapisini kullanmaktaydı. 18. ve 19. Yüzyıllarda İngiliz halkı ilkbahar ve sonbahar aylarında hastanelere Kupa Terapisi ve kan aldırma için başvuruyorlardı. Ancak bu tedavi 20. yüzyılın ilk yarısında kimya ve fiziğin gelişimi ile yön değiştiren Modern Tıp sentetik ilaçlara ve ameliyatlara yöneldi. Bu gelişmeler Kupa Terapisi’nin popülerliğinin azalmasına yol açtı.Bilgi yuvası Group

Bugün Kupa Terapisi geniş halk kitleleri tarafından talep ve tercih edilmeye devam ediyor. Yakın bir zamanda ise sağlık profesyonelleri de bu köklü ve pratik tedaviye yeniden ilgi duymaya başladı. Bu uyanış yeterli olmasa da yükselen talep ve ortaya çıkan bilimsel araştırma sonuçları Kupa Terapisi’nin daha çok insana ulaşabileceğini gösteriyor.

Günümüzde birçok hastalık için Geleneksel /Alternatif Tıp (GAT) gitgide daha sık kullanılıyor. Dünyada gelişmiş ülkelerde toplumun yaklaşık %80′i bu tedavi yöntemlerini tercih ediyor.

...

Çin’de ve ABD’de tıp fakültelerinde Tamamlayıcı Tıp dersinin bir bölümü olarak Kupa Terapisi eğitimi veriliyor. Almanya ve İngiltere’de Tıp ve Sağlık Bilimleri fakültelerinde seçmeli ders olarak Kupa Terapisi okutuluyor. Türkiye’de saygın üniversiteler tarafından Kupa Terapisi hakkında bilimsel araştırmalar yürütülüyor. T.C. Sağlık Bakanlığı, uygulamanın güvenliği ve kalitesini yükseltmek için çalışmalar yapıyor.

Kupa Nasıl Çekilir

Annelerimizden gördüğümüz şişe çekme, Kupa Çekme olarak bilinen yöntem için herkesin bildiği gibi gerekli olan malzemeler Kupalar, Bir Adet şiş ve ispirtodur. İşlem sırası şu şekildedir. Yazının devamına bakın… Önce şişin ucuna bir pamuk dolanır. Pamuk ispirtoya batırılır ve çakmakla tutuşturulur. Cunda pamuk yanan şiş kupaların içinde bir tur attırılır. Ve üşütmüş kişinin sırtına basılır. Sırtta vakum etkisi yapar. Böylelikle işlem 5-10 dakike sırt kısımda uygulanır. Daha sonra viksle  üstünden geçilir ve sıcak bir bez uygulanır. Kişi dinlenmeye çekilir. İyice terledikten sonra sıcak bir duş alır. Bu yöntem genelde soğuk algınlıklarında uygulanır ve iyi sonuçlar verir. Kupaların ağızlarının çok ısınmamasına dikkat edin. Yoksa kişinin sırtında olimpiyat halkaları çizersiniz.

Kupa Terapisinin Klinik Araştırmaları

Yunan hekimleri ve en son büyük Geleneksel Tıp yaklaşımı olan Osmanlı hekimleri birçok klinik araştırma sonucu kaydetmiştir. Örneğin Amasya Şifahanesi baştabibi, 15. Yüzyıl Fatih döneminin meşhur Osmanlı hekimlerinden Şerafettin Sabuncuoğlu pnömotoraks tedavisinde Kupa Terapisinin (hacamat) kullanım şeklini bildirmektedir[iii]. Tarihte çıbanlardan kanı ve irini çıkartmak veya zehirlenmiş alanlardan kanın uzaklaştırılması için de kullanılmıştır.

Tedavinin kolay uygulanması ve iyileştirici gücün fazla olması sebebiyle uygulama alanlarının geniş olmasını sağlamıştır. Artrit, kan bozuklukları, yumuşak doku romatizması[iv], baş ağrısı, migren, yüksek tansiyon, diyabet, soğuk algınlığı, bel ve sırt ağrısı, ağrılı adet, kısırlık, kronik öksürük, bronşiyal astım, felç[v] , diş ağrısı, boğaz ağrısı[vi] , adhesive capsulitis (frozen sholder)[vii], Akut tregeminal nevralji[viii], ürtiker[ix], zona (herpes zoster)[x] gibi hastalıkların yanında depresyon ve şizofreni gibi ruh hastalıklarında da kullanılmıştır. Ayrıca kan bozukluklarında, ağrı dindirmede, iltihap gidermede, zihinsel ve fiziksel rahatlamada, rehabilitasyonda, varisli damarlar için ve derin doku rahatlamasında etkilidir.

Araştırmalarda fiziksel (immünolojik, hematolojik ve romatolojik gibi) ve psikolojik yararlarının olduğu ifade edilmektedir. Kupa Terapisinin kadın ve erkekte kısırlık, iktidarsızlık ve isteksizlik vakalarında başarılı kullanımı hakkında yapılan araştırma sonucunda üretkenlik / doğurganlık artışında %50 ilerleme sağlandığı tespit edilmiştir.

Yapılan araştırmalarda yaş kupa terapisi esnasında oluşan dışa doğru vakum sayesinde vücuda kan yoluyla bulaşabilecek bir hastalığın geçmesi önlenmektedir[xi]. Bu yönüyle de güvenli bir uygulama olduğu belirtilmiştir.

Kupa Terapisinin bazı araştırmalardaki başarı oranları:

- Ağrılar[xii] – başarı %97,12
- Bel soğukluğu[xiii] – başarı %84
- Kireçlenme[xiv] – Başarı %94,6
- Kas fibrosisi[xv] [xvi]– başarı %97,6
- Spondiloz[xvii] – başarı %97
- Şizofreni (sakinleştirici olarak)[xviii] – başarı %96

Bir önceki makalemiz olan Kuşkuculuk (Septisizm) Nedir ? Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde Kuşkuculuk Nedir, Kuşkuculuk Vikipedi ve Septisizm Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: ie ekmekupa cekmekkupa nasil cekilirbardak cekmek zararli mikupa çekmek zararlı mıkupa çekmek zararlımıkupa çekmek zararlarıbardak çekmek zararlımıkupa çekmenin zararlarısırta bardak çekmek zararlımı

Kupa Çekmek Faydalımı ? Zararlı mı ? SerdarHan tarafından 29 Eylül 2012 tarihinde , Alternatif Tıp kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Kupa Çekmek Faydalımı ? Zararlı mı ? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!