06.12.2010  SerdarHan

Kurtuluş Savaşında yapılan kongre ve toplantılar nelerdir?--- Sponsor Reklamlar ---

Kurtuluş savaşı’nda yapılan kongre ve toplantılar

Sivas Kongresi Çalışmaları ve Alınan Kararlar

Sivas Kongresi 4 Eylül 1919 Perşembe günü saat 14. 00’de Sivas Lisesi(o zamanki adıyla Mekteb-i Sultani) salonunda toplantının davetçisi ve düzenleyicisi olan Mustafa Kemal’in açılış konuşması ile başladı.
Erzurum Kongresi bir okul salonunda Bitlis, Erzurum, Sivas, Trabzon ve Van vilayetlerinden gelen 56 delege ile toplanmıştır. Gelmesi gereken diğer il temsilcileri çeşitli engellemeler yüzünden kongreye katılamamışlardır. Mustafa Kemal kongreye 48 oyla başkan seçilmiş ve kongre, çalışmalarını 7 Ağustos tarihine kadar sürdürmüştür .

12 Haziran 1919da Amasyaya gelen Mustafa Kemal ve arkadaşları Hüseyin Rauf Orbay, Refet Bele ve Ali Fuat Paşa birlikte Amasya Genelgesini hazırladılar.

Atatürk, hayatında ilk ve tek basın toplantısını Kocaeli’de düzenledi. İstanbul işgal altındayken, kendisini destekleyen 6 büyük gazetenin baş yazarları ile görüşmek için İzmit’i seçti. Trenle İzmit’te gelen Atatürk, basın toplantısını İstanbul dışında tek saray olma özelliğini taşıyan Kasr-ı Hümayun’da düzenledi. 16 Ocak 1923 tarihinde düzenlenen bu toplantı nedeniyle Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, 16 Ocak’ı ‘Basın günü’ olarak kuluyor.
Bir önceki Makalemiz olan Erkeklerin Hoşlandığı Sözler ve İltifatlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alternatif Başlıklar : atatürkün toplantı yaptığı illeratatürkün yaptığı kongrelerkurtuluş savaşını planlamak için nerelerde toplantılar yapıldıatatrk nerelerdetoplantlar yaptatatürkün kurtuluş savaşında yaptığı toplantılaratatürkün toplantı yaptığı yerleratatürk nerelerde toplantı yaptıkurtulus savasinda toplanti yapilan illeratatürkün toplantı yaptığı şehirlerkurtuluş savaşı için toplantı yapılan yerler

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları

“Kurtuluş Savaşında yapılan kongre ve toplantılar nelerdir?” için bir cevap

  1. eda diyor ki:

    güzel sağolun abi ablalar

Bir Cevap Yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bilgi Yuvası Hayata Dair Bilgi