Sponsor Bağlantılar


Kurtuluş Savaşında yapılan kongre ve toplantılar nelerdir?


Sponsor Bağlantı

Kurtuluş savaşı’nda yapılan kongre ve toplantılar

Sivas Kongresi Çalışmaları ve Alınan Kararlar

Sivas Kongresi 4 Eylül 1919 Perşembe günü saat 14. 00’de Sivas Lisesi(o zamanki adıyla Mekteb-i Sultani) salonunda toplantının davetçisi ve düzenleyicisi olan Mustafa Kemal’in açılış konuşması ile başladı.
Erzurum Kongresi bir okul salonunda Bitlis, Erzurum, Sivas, Trabzon ve Van vilayetlerinden gelen 56 delege ile toplanmıştır. Gelmesi gereken diğer il temsilcileri çeşitli engellemeler yüzünden kongreye katılamamışlardır. Mustafa Kemal kongreye 48 oyla başkan seçilmiş ve kongre, çalışmalarını 7 Ağustos tarihine kadar sürdürmüştür .

12 Haziran 1919da Amasyaya gelen Mustafa Kemal ve arkadaşları Hüseyin Rauf Orbay, Refet Bele ve Ali Fuat Paşa birlikte Amasya Genelgesini hazırladılar.

Atatürk, hayatında ilk ve tek basın toplantısını Kocaeli’de düzenledi. İstanbul işgal altındayken, kendisini destekleyen 6 büyük gazetenin baş yazarları ile görüşmek için İzmit’i seçti. Trenle İzmit’te gelen Atatürk, basın toplantısını İstanbul dışında tek saray olma özelliğini taşıyan Kasr-ı Hümayun’da düzenledi. 16 Ocak 1923 tarihinde düzenlenen bu toplantı nedeniyle Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, 16 Ocak’ı ‘Basın günü’ olarak kuluyor.

Bir önceki Makalemiz olan Erkeklerin Hoşlandığı Sözler ve İltifatlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Nasıl Buldular: atatürkün toplantı yaptığı illeratatürkün yaptığı kongrelerkurtuluş savaşını planlamak için nerelerde toplantılar yapıldıatatürkün kurtuluş savaşında yaptığı toplantılaratatürkün toplantı yaptığı yerleratatürk nerelerde toplantı yaptıkurtulus baslamadan hangi illerde toplantilar yapildikurtuluş savaşi başladiğinda toplantilarin yapildiği illerkurtulus savasinda toplanti yapilan illerkurtuluş savaşında atatürkün yaptığı kongreler nerelerde yapıldı

Kurtuluş Savaşında yapılan kongre ve toplantılar nelerdir? SerdarHan tarafından 6 Aralık 2010 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.
Sponsor Bağlantı
    yeni 10
Benzer Konular
Kurtuluş Savaşında yapılan kongre ve toplantılar nelerdir? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
1 response to “Kurtuluş Savaşında yapılan kongre ve toplantılar nelerdir?”
  1. eda diyor ki:

    güzel sağolun abi ablalar

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!