-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Lenfosit (LYM) Nedir? LYM Çeşitleri ve Lenfosit Düzeyi


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Lenfosit (LYM) Nedir?

Lenfositler  de diğer kan hücreleri gibi kemik  iliğindeki ana hücreden kaynaklanırlar. Ana hücrelerin bir bölümü, lenfositlerin ön hücresi olan lenfoblastlara dönüşürler. Bu lenfoblastların da bir bölümü “Timus” organına gidip orada lenfositlere dönüşürler. Timus organında olgunlaşan lenfositlere T-lenfositleri denir.

Dosya:SEM Lymphocyte.jpg

T-lenfosit

Timus organında olgunlaşan lenfositlere T-lenfositleri denir.Tlenfositleri daha sonra vücudun lenfoid dokularına yayılırlar. Bu dokular lenf bezleri, dalak, bademcikler, bağırsaklardaki peyer plakları ve kemik iliğindeki lenfoid odaklardır. T-lenfositleri küçük lenfositlerdir. T lenfositleri istenmeyen molekül yani antijen, yu-_ kardaki benzetişe göre söylersek, düşman uyarısını alınca, bazı değişikliklere uğradıktan sonra birtakım maddeler salgılarlar. Lenfokin denilen bu maddelerle harekete geçirdikleri immün sistemin öteki hücrelerini bu istenmeyen molekül, yani düşman üstüne saldırtarak onu ortadan kaldırmaya çalışırlar. Bu yüzden, bu çeşit bağışıklığa “Hücre aracılığıyla oluşan bağışıklık” ya da “Hücresel Bağışıklık” denir.

Kemik iliğindeki öteki bazı ana hücreler de lenfoblastlara dönüştükten sonra kanatlılardan bağırsakların duvarı içine yerleşmiş olan bazı lenfoid dokuları (Bursa fabrisius)ın, insan ve öteki memelilerde ise kemik iliğinin kontrolunda gelişmelerini tamamlayarak olgunlaşırlar. Bunlara B-lenfositleri denir.

B-lenfositler

B-lenfositleri büyük lenfositlerdir. B-lenfositleri antijen ile uyarıldıklarında önce lenfoblast ve sonra plazma hücresi (plasmosit)ne dönüşürler. Plazma hücreleri tekrar aynı antijen ile uyarıldığında bu antijen ile birleşerek onu etkisiz hale getirecek özel maddeler oluştururlar. İmmünglobülin (Ig) veya Antikor denilen bu maddeler kan  serumunda çok miktarda bulunduğu ve genellikle serumdan elde edildiği için bu tip bağı- . şıklığa Serolojik ya da Hümoral Bağışıklık denir (Bu konularda ileride daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz)..

Lenfosit Değerleri Neyi Gösterir?

LYM yani Lenfosit ; kanda veya bağışıklık sisteminin doku ve organlarında (lenf bezi, dalak, timus gibi) bulunan, iltihabi hadiselerin olduğu bölgelere göç etme kabiliyetindeki hücrelerdir.

Normal değerleri : % 20,5-51,1 dir..

Lenfosit Düzeyi Neden Artar?

1) İnfeksiyon hastalıkları:
-akut infeksiyoz lenfositozis
-Sitomegalovirus infeksiyonu
-Bordatella pertussis
-Diğer viral enfeksiyonlar.
-Toksoplazmosis
2 )Ülseratif kolitis
3) Crohn hastalığı
4) Vaskülitler
5) İlaç hipersensitivitesi
6) Addison hastalığı
7) Tirotoksikozis

Lenfosit Düzeyi Neden Azalır?

1)İlerlemiş malign hastalıklar
2) Evre II-III Hodgkin hastalığı
3) Kalıtsal immünglobulin hastalıkları
4) Aplastik anami
5) Ağır sol kalp yetmezliği
6) Kemoterapi
7) Radyoterapi
8 ) Cushing sendromu
9) Stres
10) Miyastenia gravis
11) Böbrek yetmezliği
12) Miliyer tüberküloz

Kaynak: RenkliWEB

Bir önceki makalemiz olan Tapu Alım Satım Harcı Ne Kadar başlıklı makalemizde Tapu Alım Satım Harcı, Tapu Alım Satım Harcı Ne Kadar ve Tapu Alım Satım Harcı Nereye Yatırılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Alternatif Başlıklar : lym düşüklüğülym yüksekliğilym nedirlenfosit yüksekliğikanda lym düşüklüğülym düşüklüğü nedirtıpta lym nedirLYM yüksekliği nedirtıpta lym ne demeklym düşüklüğü ne demek

Lenfosit (LYM) Nedir? LYM Çeşitleri ve Lenfosit Düzeyi SerdarHan tarafından 22 Ekim 2010 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Lenfosit (LYM) Nedir? LYM Çeşitleri ve Lenfosit Düzeyi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.