Macera Romanı Nedir? Örnekleri? Türleri?Macera Romanı Nedir  ve Macera Romanının Türleri Nelerdir Macera Romanı ile ilgili örnekler varmıdır sorularının yanıtlarını sizlere hazırlamış olduğumuz özet paylaşım ile sunuyoruz.

Günlük yaşamda her zaman rastlanmayan, şaşırtıcı, değişik ve esrarlı olayları konu edilen romanlardır. Bu tür romanlarda olaylar, okuyucuyu şaşırtacak ve heyecanlandıracak biçimde gelişir. Kahramanlar çok hareketli, kurnaz, cesur ve kuvvetlidir. Macera romanlarında olaylann geçtiği çevre de sık sık değişir. “Serüven Romanları” da denir. Bir araştırma ve izlemeyi anlatan “Polisiye Roman“, alışılmışın dışında uzak yerleri ve yaşamları anlatan” Egzotik Romanlar” da bu gruba girer.

Macera Romanı Örnekleri

Macera romanlarına şu örnekler verilebilir:
– Kim (Rudyard Kipling)
– İki Sene Mektep Tatili (Jules Verne)
– Robinson Crusoe (Daniel Defoe)
– Define Adası (Stevenson)
– Hasan Mellah (A. Mithat Efendi)

Polisiye romanlar ve egzotik romanlar da macera romanları kapsamında düşünülebilir. Polisiye romanlarda hırsızlık, soygun ve cinayet olayları işlenir. İngiliz yazar A. Christie’nin Nil’de Ölüm, Şark Ekspresinde Cinayet gibi eserleri bu türe örnektir. Egzotik romanlarda ise Avrupa’ya uzak ülkelerin manzaralarını, oralarda yaşayanların töre ve geleneklerini anlatmak esastır. Piyer Loti’nin İzlanda Balıkçısı adlı romanı, egzotik bir roman örneğidir.

Wikide Mecara Romanı
Macera romanı, macera, risk alma, heyecanlı olaylar ve fiziksel tehlike gibi öğeleri konu edinen romandır.

Eleştirmen Don D’Ammassa, türü şu şekilde tanımlamıştır: “Bir macera kahramanın günlük hayatının dışında meydana gelen ve genellikle tehlike ve hareketin eşlik ettiği bir olay serisidir. Macera romanları neredeyse her zaman hızlı hareket eder, hikâyenin hızı en az karakterler, arka plan ve yaratıcı bir çalışmada yer alan diğer öğeler kadar önemlidir.”

Macera edebiyatın ilk günlerinden beridir yaygın bir tema olmuştur. Orta Çağ’ın kahramanlık hikâyelerinin ana unsuru bir maceraydı. Çeşitlilik türün günümüze ulaşmasını sağladı. 19. yüzyılda edebiyatta bir büyüme olunca macera popüler bir tür hâline geldi.

Macera romanları genelde savaş romanları, polisiye romanlar, casus romanları ve deniz öyküleri gibi türlerle sık sık çakışır.


Etiketler: Macera Romanı Nedir | Macera Romanı Nedir ? Macera Romanı Ne Demek, Macera Romanı Tanımı, Macera Romanı Örnekleri, Macera Romanı Türleri, Macera Romanı Nelerdir, Macera Romanı Hakkında Bilgi, Macera Romanı Tarihi, Macera Romanı Nerede, Macera Romanı Ödevi.


Bilgi Yuvası


Macera Romanı Nedir? Örnekleri? Türleri? SerdarHan tarafından 12 Ağustos 2011 tarihinde , Eğitim kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Macera Romanı Nedir? Örnekleri? Türleri? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.