Mamko Mamko Mehmet Ali Türküsü Sözleri HikayesiMamko Mamko Türküsü

Mamko Mamko Mehmet Ali benim çok severek dinlediğim bir ağıt bir güzel türküdür. Bu güzel Türkünün hikayesini tam olarak bulamadım sizlerden ricam Bu güzel ağıdın tam olarak hikayesini paylaşabilirmisiniz.

MAMKO(Garip Dost)

Şu Nurhak’ ın dağı yüce
Ben ağlarım gündüz gece
Cenazemi kaldırmayın
Aşiretim gelmeyince

Mamko Mamko Memed Ali
Hewal rındo çi delali
Ciran ja derdan dinalin
Genco tu bisti çar sali

Ata biner at yakışır
Yola gider yol yakışır
Memed Ali’ yi sorarsan
Müfrezelerle çarpışır

O dağında bu dağında
Kan akıyor dudağından
Harput’ ta bir genç asmışlar
Kasımoğlu ocağından

Mamko Mamko Mehmet Ali Türküsünün Öyküsü

Bu türkü(şiir) Malatya, Sivas, Elbistan ve Pazarcık yörelerinde çok iyi bilinen ve dilden dile dolaşan yaşanmış bir hikayeden alındı. Kürecikli Mehmet Ali’nin hikayesi. Cumhuriyetin başlangıç yıllarında Kürecik’te(malatya) devlete karşı geldiği gerekçesiyle pusuya düşürülüp, yakalandıktan sonra sorgusuz Harput’ta idam edilen 24 yaşında bir Kürt aşiret reisidir Mehmet Ali. Kürecik Kasımuşaklı olduğu için, Kasımoğlu Memed Ali derler. Yöre halkı uzun yıllar onun ağıdını yaktı.

Bir önceki makalemiz olan Ayrılığı Kelimelere Sığdırmak (Ayrılık YAZILARI) başlıklı makalemizde Ayrılık Mektupları hakkında bilgiler verilmektedir.


Mamko Mamko Mehmet Ali Türküsü Sözleri Hikayesi SerdarHan tarafından 2 Mart 2011 tarihinde , Flash Animasyonlar-Flash Şiirler kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Mamko Mamko Mehmet Ali Türküsü Sözleri Hikayesi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
1 response to “Mamko Mamko Mehmet Ali Türküsü Sözleri Hikayesi”
  1. hasan karadağ diyor ki:

    cumhurüyetin ilk kurulduğu yıllarda yaşanmış bir olay ..şöyle gelişiyor ozamanlar her evde birkaçtane çocuk doğsada ancak çeşitli hastalıklarda ya bir tanesi kutluyordu yada oda yok askerlik yasası çıkmış bu yasayla yirimi yaşını dolduran her tc vatandaşı askere gidecek bu durumda her evde ya bir tane genç var yada yok bölge halkı devlete diyorki yaşlılara ya siz bakın biz askere gidelim yada bir evde ki erkeği askere almayın çünkü yaşlılara ve kadınlara bakacak erkek kalmıyor devlet bunu kabul etmeyince burda müfrezelerle çatışma çıkıyor bu arada bölgenin söz sahibi mert özü sözü memet aliyi pusuya düşürüp doğru haruta götürüyorlar ozamalar sadece bölgenin mahgemesi sadece harputta vardı ve burda memet aliyi asıyorlar …bu güzel türkünün hikayesi bu dostlar rabbim ruhunu şad etsin yattığı yerde dinlendirsin…AMİN

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.