Marmara Bölgesi Gelir ve Geçim Kaynakları NelerdirMarmara Bölgesi Gelir Kaynakları Hakkında Bilgi

Ülkemizin Ekonomik Anlamda En Gelişmiş Bölgesi Olan Marmara Bölgesinde Yaşayan Vatandaşlarımızın Gelir ve Geçim Kaynaklarının Neler Olduğunu Sizlere Hazırlamış Olduğumuz Yazımızda Öncelikle Özet Olarak Anlatmak İstiyoruz. Özet Anlatımımız Sonrasında İse Gelir Kaynaklarını Sektörlere Göre Detaylı Olarak Sizlere Anlatacağız. Konumuz Hakkında Merak Ettiklerinizi Bize Yorum Kısmından Sorarak Öğrenebilirsiniz.


Marmara Bölgesi Geçim Kaynakları Nelerdir (Özet)

Marmara Bölgesinin Geçim Kaynakları Nelerdir – Marmara Bölgesi Geçimini Ne İle Sağlar

Bölgede verimli toprakların fazla olması, iklimin elverişliliği tarımı güçlendirmiştir. Ayçiçeğinin %74’ü, zeytinin %25’i bu bölgede üretilir. Sebze ve meyve alanları geniş yer kaplar. Mısır, tütün, keten, patates gibi ürünler bol miktarda yetiştirilir. Hayvancılık ve hayvan ürünleri de ekonomide büyük önem taşır. Peynir, tereyağı, yoğurt üretimi fazladır. İpek böceğinin %75’i bu bölgede yetiştirilir. Bölgenin asıl zenginliği, Türkiye ekonomisine büyük katkısı olan sanayi alanındadır. Toplam sanayi gelirinin 1/3, ulaşım ve ticaret gelirinin 1/4, bu bölgeye aittir. Sanayide çalışanların 1/2 si buradadır. Bölgenin milli gelire katkısı ise 1/5’i geçer. İstanbul bugün bir ithalat, ihracat, bankacılık ve sigortacılık şehri haline gelmiştir.

Sanayi’ninde geçim kaynağında büyük bir rolü vardır.Sanayi kesiminde çalışan işçilerin yarıya yakını, sanayi ürünlerinin üçte birinden fazlası bu bölgeden elde edilir. Sanayinin en çok geliştiği bölgedir.

Yeraltı zenginlikleri bakımından da önemli bir yeri olan bölgenin, başlıca madenleri, bor mineralleri, demir ve volframdır. Ayrıca kaliteli mermer yatakları vardır.
Marmara Bölgesi, çeşitli doğal güzellikleri uygarlıklardan kalma tarihi eserleriyle ülkemizin olduğu kadar, dünyanın da sayılı Turistik bölgelerinden biridir. Yoğun turizm faaliyetlerinde, İstanbul gibi büyüleyici bir şehrin ve boğazların büyük rolü vardır. Tarihi ve doğal güzellikleriyle, müzeleriyle dünyada az rastlanır bir
zenginliğe sahiptir. Edirne ve Bursa, Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmış, tarihi eserlerle dolu, doğal güzelliklere sahip yoğun turist çeken iki şehrimizdir. Millî parklar içinde yer alan Uludağ, kış sporlarının yapıldığı önemli bir merkezdir. Marmara Denizi kıyıları ile adalar yerli ve yabancı insanların uğrak yeridir. Kuş
Gölü ise millî park haline getirilmiş dünyaca ünlü bir “Kuş Cenneti”dir. Bölge, sağlık turizmi bakımından da önem taşır. Burada birçok kaplıca ve maden suları bulunur. Yalova ve Bursa Kaplıcaları dünyaca ünlü birer sağlık merkezi haline gelmişlerdir.

Marmara Bölgesinde Turizm

Marmara Bölgesinin Turizm özellikleri

Marmara Bölgesi doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel zenginliğiyle de turizmde önemli bir paya sahiptir. Türkiye turizm gelirinin % 50 sini bu bölge sağlamaktadır.

İstanbul ve Bursa bölgenin iki önemli turizm merkezidir. Ayrıca Edirne, İznik, Çanakkale ve Gelibolu tarihi turizmin geliştiği yerlerdir. Özellikle Bursa ve Gönen çevresinde kaplıca turizmi gelişmiştir. Güney Marmara Bölümü’ndeki Kuş Cenneti ve Uludağ milli parkları da bölge turizmine önemli katkıda bulunmaktadır.

Doğal güzellikleri ve tarihsel değerleri ile İstanbul, Bursa, Marmara kıyıları önemli turistik merkezlerdir.Özellikle Güney Marmara kıyılarında yaz turizmi gelişmiştir.

Uludağ, yalnızca bölgenin değil, ülkemizin de en önemli kış turizmi alanıdır.

Marmara Bölgesi, turizmden en çok gelir elde eden bölgedir

Marmara Bölgesi Sanayi ve Ticareti

marmara bölgesinde sanayi ürünleri,marmara bölgesinde sanayinin gelişme sebebi,marmara bölgesindeki sanayi kuruluşları,marmara bölgesi ticareti

Ekonomik yönden en gelişmiş bölgemizdir.

Sanayi kesiminde çalışan işçilerin yarıya yakını bu bölgemizdedir. Sanayi ürünlerinin üçte birinden fazlası bu bölgeden elde edilir.

Bölgede Sanayinin Gelişmesinde;

• Hammadde temininin kolay olması,

• Hinterlandının geniş olması,

• Ulaşım kolaylığı (en fazla etkili olmuştur),

• İşgücünün fazla olması,

• Pazarlama kolaylıkları,

• Tüketici nüfusun fazla olması, etkili olan faktörlerdir.

Pamuklu , Yünlü ve İpekli Dokuma:
Bursa ve İstanbul

Hazır Giyim ve Trikotaj: Bursa ve İstanbul

Halı – Kilim Dokumacılığı: İzmit- Hereke

Deri Giyim ve Ayakkabı:
İstanbul

Otomotiv: Bursa, Sakarya, Kocaeli, İstanbul

Gemi yapımı: İstanbul ve Kocaeli

Demir yolu araçları (Vagon): Sakarya

Elektrikli ev aletleri:
İstanbul, Bursa

Savunma sanayii:
Sakarya’da tank ve palet fabrikası vardır.

Petro-Kimya sanayii: İzmit (İpraş)

Otomobil lastiği: Kocaeli ve Sakarya

Kimyasal gübre: Balıkesir- Bandırma, Kocaeli-Yarımca, Bursa-Gemlik

Seramik ve Porselen:İstanbul, Çanakkale, Bilecik (Söğüt ve Bozüyük), Kocaeli-Yarımca

Cam Sanayii: Kırklareli, Kocaeli-Gebze

İlaç Sanayii: İstanbul ve Sakarya

Boya Sanayii: İstanbul ve Kocaeli

Kağıt: Kocaeli ve Balıkesir

Mobilya: İstanbul ve Bursa-İnegöl

Konserve Sanayii:
İstanbul, Bursa, Balıkesir, Çanakkale

Şeker Sanayii:
Kırklareli –Alpullu, Balıkesir- Susurluk, Sakarya

Bitkisel Yağ Sanayii:
Bursa, Balıkesir, Edirne ,Tekirdağ

TİCARET

Türkiye’de iç ve dış ticaretin en fazla geliştiği bölgemizdir. Bölge ticaretinde tarım , sanayi ve ulaşımın çok gelişmiş olmasının rolü büyüktür.

Ülkemize gelen ithal mallarının büyük bir kısmı İstanbul’a getirilmekte ve buradan Türkiye’ye dağıtılmaktadır.

Bölge’de üretilen tarımsal ve sanayi ürünleri İstanbul limanından ihraç edilmektedir.

Marmara Bölgesinde Tarım

Türkiye’de bölge yüzölçümüne göre, ekili – dikili alanın en fazla olduğu bölge Marmara Bölgesi’dir. Buna yol açan faktör, arazinin fazla engebeli olmaması, düzlüklerin geniş yer kaplaması ve makineli tarımın yaygın olmasıdır. Bölgede tarımın gelişmesinde ulaşım kolaylığı, sulamanın yaygınlığı, tüketici nüfusun fazla olması rol oynar.Bölgede aynı anda, üç değişik iklim tipinin görülmesi, tarım ürünçeşidini artırmıştır. Marmara Bölgesi’nde ekili dikili alanların oranının fazla olmasına karşın, bölgenin nüfusunun fazla olması diğer bölgelerden de tarım ürünü almasına neden olur.

Bölgede Yetiştirilen Başlıca Tarım Ürünleri
Zeytin: Bölgenin özellikle Akdeniz iklimi etkisi altındaki güney kıyılarında yetiştirilir. ÖzellikleGemlik zeytinleri ülkemizin en kaliteli sofralık zeytinlerini oluşturur.
Pamuk: Bölgede yaz yağışlarının azaldığı güney kesimde özellikle Balıkesir yöresinde yetiştirilir.
Tütün: Bölgenin çeşitli yörelerinde üretimi yapılmakla beraber, kaliteli tütünler Adapazarı ovasında yetiştirilir.
Ayçiçeği: Türkiye’de en yoğun olarak bu bölgede yetiştirilir. Özellikle Trakya’nın iç kısımlarında Ergene Havzası’nda yetiştirilmektedir.
Şeker pancarı: Şeker fabrikalarının bulunduğu Alpullu, Adapazarı ve Susurluk çevresinde sulanabilen alanlarda üretilir.
Buğday: Bölgenin hemen hemen her tarafında yetiştirilir. Çeşitli endüstri bitkileri ile (özellikleşekerpancarı) nöbetleşe ekilir.Bölgeye düşen ortalama yağışın yeterli olmasından dolayı sulanamayan, topraklarda da ekimi yapılmaktadır.
Pirinç: Ülkemiz pirincinin yarıdan fazlası bu bölgeden elde edilir. Özellikle Ergene ve Meriç ırmağı çevresinde yetiştirilmektedir.
Mısır: Özellikle Doğu Marmara ve Trakya’da yetiştirilmektedir.
Bölgede çeşitli tarım ürünleri yetiştirilmesine hatta bazı ürünlerde önde olmasına karşın, diğer bölgelerden ürün alır. Çünkü göçlerle nüfusu hızla artmakta, üretim yetersiz kalmaktadır.
Meyvecilik: Bölgede meyvecilik çok gelişmiştir. Özellikle Bursa çevresinde çilek, elma , armut, kiraz, şeftali ve kestane üretimi oldukça fazladır.
Bilgi Yuvası Soru Cevap – Coğrafya Bilgisi

Konu Anlatımımız Güvenilirliği Bilinen Çeşitli Kaynaklar ve Vikipedia TR Kaynaklı

Bir önceki makalemiz olan Allah’ın Sıfatları: Zatı Sıfatlar başlıklı makalemizde Allah’ın zati sıfatları, Yüce Allah’ın Zati Sıfatları ve zati sıfatlar hakkında bilgiler verilmektedir.


Marmara Bölgesi Gelir ve Geçim Kaynakları Nelerdir SerdarHan tarafından 20 Şubat 2012 tarihinde , Soru-Cevap kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Marmara Bölgesi Gelir ve Geçim Kaynakları Nelerdir isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
1 response to “Marmara Bölgesi Gelir ve Geçim Kaynakları Nelerdir”
  1. gizli diyor ki:

    yardım için tşk ederim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.