-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Menekşe Çiçeginin Özellikleri, Bakımı Nasıl Yapılır Resimleri


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

Menekşe Çiçeginin Bakımı Nasıl Yapılır

Çiçekler arasında en çok sevdiğim 4 tane çiçek vardır. Biri Sarı Gül, Biri Kardelen, Biri Papatya Biriyse Menekşedir. Çiçekler hakkında bilgiler vermeye ilk olarak Menekşenin Bakımı Nasıl Yapılır sorusunun yanıtını sizlere vererek başlıyoruz. Bu güzel kokulu ve güzel görünümlü çiçeğin bakımının nasıl yapıldığını nasıl dikildiğini ve yetiştirildiğini yazımızı okuduktan sonra eminim öğreneceksiniz. Fazla nemli doğrudan güneş ışığı almayan bir ortam uygundur. Yaz aylarında sulama bolca yapılmalı, suyun kireçsiz ve ılık olmasına dikkat edilmelidir ve saksının altından sulanmalı.

Çiçeklenme: İlkbahar, yaz.
Menekşe Çiçeği Özellikleri Nelerdir,Menekşe Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeli konusu hakkında sizlere bilgi sunmak istiyoruz.

Menekşe Resimleri

menekşe resimleri

Menekşe, (Violaceae) familyasına bağlı Viola cinsini oluşturan çoğunlukla saksılarda yetiştirilen bitki türlerinin ortak adıdır. 400 ile 500 arası türü bulunmaktadır. Dünyanın bir çok yerinde yetişebilmekle beraber en çok kuzey yarımkürede yetişir. Ayrıca Hawai ve Güneydoğu Asya’da da yetişebilir. Doğada aydınlık, fakat gölgede ve nemli bölgelerde yetişir.

menekşe resimleri 2

Menekşe Çiçeğinin Işıklandırma koşulları

Menekşeler ışıklı ortamları severler, fakat doğrudan güneş ışığına maruz kalmamaları gerekir. Doğada da ağaç gövdelerinde ve gölgede yaşarlar. Çiçeklenmesi için olabildiğince fazla ışık görmesi gerekir, ama bu ışık direk güneş ışınları olmamalıdır. Bu ışıklandırma hafif bir sabah güneşi gören bir pencere önü, yapay ışık, filtrelenmiş güneş ışığı veya lamba ışığı olabilir. Çiçek vermeyen menekşeler daha aydınlık hatta ev aydınlatmasının olduğu ortamlara alınmalıdır.

Menekşenin Sulama koşulları

Toprağı sürekli nemli tutulmalıdır. Alttan sulandığı durumlarda sürekli su eklemek zorunda kalınmaz. Bu sayede ihtiyacı olduğu kadar suyu alttan emecektir. Alttaki haznenin su dolması durumunda 2-3 hafta fazladan sulamaya ihtiyaç kalmaz.
Sulama sırasında kesinlikle yapraklara su değmemelidir. Bu durumda yaprakta lekeler oluşur, hatta yaprak ölebilir.

menekşe

...

Gübre

Gübre eklenmesi çiçeklenmeyi artırır.

Sıcaklık koşulları

Oda sıcaklığı (20-25°) ve % 80 nemlilik oranı uygun seviyelerdir. Geceleri oda sıcaklığının düşmesine, (18°) tahamül ederler. Fakat hızlı sıcaklık değişimlerinden kaçınmak gerekir.
Dikme önerileri


Doğrudan saksının üstüne dikilebilir. Ayrıca köklenmemiş yaprakları suyun içinde tutarak da yetişebilir.
Saksılara ayırma

Menekşe bitkisi birden fazla saksıya ayrılabilir. Yaprakları en az 2-3 cm sapı kalacak şekilde kopartılır. Yaprak 4′te biri toprağın içinde kalacak şekilde dikilir. Toprağı olabildiğince ıslak tutulmalıdır. Bu dönem su dolu bir bardakta da geçilebilir. 6 aydan sonra eskisi gibi bir menekşe bitkisi olacaktır.

Sizlerde Menekşe Çiçeğinin Bakımına Dair Önerilerinizi ve Tavsiyelerinizi Bizimle Paylaşırmısınız.

Bir önceki makalemiz olan Sarı Gelin başlıklı makalemizde Türkü Hikayeleri ve Türküler ve Hikayeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: menekse cıcegının ozellıklerımenekşe bakımı nasıl yapılırmenekşe çiçeği özelliklerimenekşe fiyatlarımenekşelerin bakımı nasıl olurmenekşenin özelliklerigelın cıcfyı bakımı ve resımlerımenekşe çiçeğimenekşe özelliklerimenekşe çiçeğinin bakımı ve ozellikleri

Menekşe Çiçeginin Özellikleri, Bakımı Nasıl Yapılır Resimleri SerdarHan tarafından 9 Haziran 2012 tarihinde , Bilgi Dağarcığı kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Menekşe Çiçeginin Özellikleri, Bakımı Nasıl Yapılır Resimleri isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!