-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Mide Şişkinliğinin Belirtileri,Nedenleri ve Tedavisi ?


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

Mide Şişkinliği Hakkında Bilgiler

Mide Şişkinliği Neden Olur, Mide Şişkinliğinin Nedenleri Nelerdir Hangi Belirtileri vardır ve Mide Şişkinliği Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilir ? Sorularını benim için yanıtlarmasınız. Tam olarak emin değilim ama galiba bende Mide Şişkinliği Rahatsızlığı Var ve ben bu Mide Şişkinliğinin Tedavisi Nasıl Yapılıyor merak ediyorum. (Aslı Yıldız)

Cevap: Sayın takipçimiz sağlık alanında merak ettiklerinizi yanıtlamaya devam ediyoruz. Sizlere uzman görüşlerinden olan bir makale ile detaylı bilgi vermek istiyoruz.

mide şiskinliği

Hassas Bağırsak Sendromu Nedir

Mide Şişkinliği Probleminin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri ile ilgili olarak uzmanlarımızın görüşleri aşağıdadır.

Uzmanlar, en yaygın strese bağlı sindirim sorunlarından birinin “Hassas Bağırsak Sendromu” (IBS) olduğunun altını çiziyor…

Günümüzde bu hastalık çok sık görülüyor. Her 4 kişiden biri bu dertten muzdarip. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nden Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Cengiz Pata, bu hastalık hakkında şu bilgileri verdi:

“Nedeni bilinmiyor”

“Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmiyor. Hassas Bağırsak Sendromu olanlarda yapılan tüm tetkikler genellikle normal çıkıyor. Bazı yiyecekler şikâyetlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Örneğin, süt, gazlı yiyecek ve içecekler, baklagiller…
Çikolata, fazla alkol alımı, kahve de olumsuz etki yapabilir. Yeni yapılan araştırmalar psikolojik iç çatışma veya stresin de etkili olduğunu ortaya koydu. Hastaların bağırsak faaliyetleri strese veya duygusal faktörlere göre değişebilir. Bu hastaların bağırsak kasları, olması gerekenden daha hassastır.

...

Bu belirtilere dikkat..

Şişkinlik: Gaz şikayetleri genelde öğünlerden sonra çıkan ve hastaları oldukça şikayet ettiği çok görülen bir durumdur.
Karın ağrısı: Şişkinlik gibi yemek sonrasında başlayan ve tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra rahatlayan bir ağrıdır.
Bağırsak ve tuvalet alışkanlığı değişikliği: Belirli dönemlerde ishal ve kabızlıkla giden günlük tuvalet ihtiyacında ve miktarında değişmeler görülebilir.
Yemekle birlikte şişkinlik ve gaz şikâyetleri,
Dışkılama sayısında ve kıvamında değişiklik,
Sık tuvalete çıkma ve tam rahatlayamama,
Tekrarlayan karın ağrısı ve huzursuzluğu,
Yorgunluk, sırt ve bel ağrısı olabilir…

“Hayat kalitesini düşürüyor”

Bu hastalığın, bir başka hastalığa yol açtığına dair hiçbir ipucu yoktur. Bu açıdan genellikle selim bir hastalıktır. Cerrahi operasyon da gerektirmez. Ancak IBS yıllarca sürebilen ve kişilerin hayat kalitesini önemli ölçüde düşüren bir rahatsızlıktır… Dolayısıyla, bu tür hastaların doktora başvurarak alabilecekleri tedaviler hayatlarını kolaylaştıracaktır.

Mide Şişkinliğinin Tedavi şekli nasıl?

Hekim kontrolünde alınacak ilaçlar hastayı rahatlatır. Tedavinin beraberinde bağırsak alışkanlığının düzenlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bunun için düzenli beslenme önem arz etmektedir. Uygun bir diyetle şikâyetler azalır. Ayrıca, öğün sayısını artırmak ama az yemek yemek, öğün atlamamak, akşam yemeğini yatmadan 2-3 saat önceden yemek, posadan zengin yiyecekler tüketmek, günde 2 litre su içmek ve sigara ve alkol tüketmemek bu hastalığın tedavisini kolaylaştırır.”

Bilgi Yuvası

Bir önceki makalemiz olan Sıcak Havalardan Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz ? başlıklı makalemizde sıcaklardan korunma ve sıcaktan korunma yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: mide şişkinliği neden olurmide ikinlii belirtilerimide şişkinliği belirtilerimide şikinliğin belirtisimide şişkinliğinin belirtilerimiyde şişkinliğin belirtileri

Mide Şişkinliğinin Belirtileri,Nedenleri ve Tedavisi ? SerdarHan tarafından 28 Haziran 2012 tarihinde , Sağlık Bilgileri kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Mide Şişkinliğinin Belirtileri,Nedenleri ve Tedavisi ? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!