-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Mihrimah Sultan Cami Tarihçesi Hikayesi Resimleri


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Mihrimah Sultan Camii Hakkında Bilgi

Osmanlı Tarihi Hakkında sıklıkla anlatılan hikayelerden olan Mihrimah Sultan Camiinin hikayesini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kanuni Sultan Süleyman Hanın kızı Mihrimah Sultan ile ilgili olan bu hikayede Mihriman Sultana aşık olan Mimar Sinanın aşkını anlatmasıdır diyebiliriz.

mihrimah sultan camii resimleri

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan on yedisine bastığında, iki kişi onunla evlenmek ister. Mihrimah, yani Mihrü Mah, Farsçada Güneş ve Ay anlamına gelir. Kızla evlenmek isteyenlerin biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeriyse Mimar Sinan’dır. Padişah kızını Rüstem Paşa’ya verir.

Koca Sinan evlidir, ellisindedir ve de Mihrimah Sultan’a deliler gibi âşıktır. Gerçi sevdiğine kavuşamamıştır ama aşkını olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır.

mihrimah-sultan-camii

1540 yılında Mihrimah Sultan Camii’nin temelini atar ve 1548’de bitirir. Camiyi yaparken, eserine sanki etekleri yerleri süpüren bir kadının dış çizgilerini verir. Derken, ilk kez padişah fermanı olmaksızın, Edirnekapı’da, pek kimselerin uğramadığı ıssız ama İstanbul’un en yüksek tepelerinden birine, ikinci bir eser yapmaya koyulur Mihrimah Sultan’a. Cami küçücüktür. Minaresi otuz sekiz metredir, bir adet incecik kubbesi üzerindeyse yüz 61 pencere, camiin iç güzelliğini aydınlatır. İçerdeki sarkıtlar ve minare kenarlarındaki işlemeler Mihrimah Sultan’ın topuklarını döven saçlarını anımsatır insana. İşte, aşka adanmış iki eser.

Bu camilerin özelliği ise 21 Mart gecesinde bir taraftan güneş batarken bir taraftan ay belirmektedir. Matematiksel açıdan da üstün bir zekayı gerektiren bu camilere 21 Mart günü akşamüstü bakarsanız dediğimi sizlerde göreceksiniz.

Mihrimah Sultan Cami Tarihçesi Hikayesi Resimlerini sizlere hazırladığımız kısa ve özet paylaşımımız da sunduk.

Bir önceki makalemiz olan Güzel Çay Nasıl Demlenir? İncelikleri başlıklı makalemizde Pratik Bilgiler ve püf noktaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Alternatif Başlıklar : mihrimah sultan camii hikayesibilgiyuvasi netmihrimah sultan camii tarihçesiMİHRİMAH SULTAN CAMİSİNİN TARİHÇESİmihrimah sultan camii özellikleriMİHRİMAH SULTAN CAMİİ KISA TARİHÇESİmihrimah sultan camii hikayesi kısamihrimah sultan camii hakkında kısa bilgimihrimah sultan camii hakkında bilgieyüp sultan cami ile ilgili kısa bilgi özet

Mihrimah Sultan Cami Tarihçesi Hikayesi Resimleri SerdarHan tarafından 27 Temmuz 2012 tarihinde , Tarih-Türk Tarihi kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Mihrimah Sultan Cami Tarihçesi Hikayesi Resimleri isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
s