Milli Mücadele Nerede, Ne Zaman, Nasıl Başladı ?Milli Mücadelenin Başlangıcı Hakkında Bilgi

Milli mücadele süreci ne zaman ve nasıl başladı, Milli mücadele sürecinin ortaya çıkış süreci hakkında merak edilenleri sizlere kısaca açıklamak istiyoruz. Osmanlı Devleti birinci dünya savaşı sonucunda yenik kabul edilmiş ve vatan toprakları düşmanlarımız tarafından işgal edilmiştir. Orduları dağıtılan ülkemiz için bir direniş ve kurtuluş mücadelesi yapılması gereği ortaya çıkmıştır. Sizlere bugün milli mücadelenin başlangıç sürecini anlatmak istiyoruz.

1. Dünya Savaşı’ndan yenik çıkan Osmanlı İmparatorluğu’nun savaşı kazanan devletlerce işgali sonucunda Misak-ı Milli sınırları içinde ülke bütünlüğünü korumak için girişilen çok cepheli siyasi ve askeri mücadelenin adıdır. 1919-1922 yılları arasında gerçekleşmiş ve 24 Temmuz 1923′te imzalanan Lozan Antlaşması ile resmen sona ermiştir. İstiklal Harbi veya Milli Mücadele olarak da bilinir.

Kurtuluş Savaşımızın başlangıç tarihi Mustafa kemal Atatürk’ ün Samsun’ a çıktığı tarih olan 19 Mayıs 1919 olarak kabul edilir. Kurtuluş Savaşı resmen 24 Temmuz 1923 de Lozan antlaşması ile resmen sona ermiştir.

13 Kasım 1918 tarihinde İstanbul’a gelen Mustafa Kemal, İstanbul’dan Samsun’a gitmek için ayrıldığı 16 Mayıs 1919 tarihine kadar geçen  yaklaşık 7 ay boyunca ülkenin çerisinde bulunduğu durumdan çıkış yolları üzerinde durdu.

Bu dönemde Ortaya çıkan kurtuluş yolları:

Padişah ve yönetim İngiliz dostluğuna güvenerek İngiltere’nin mandasına girmek. ((Aydınların bir kısmı ve basının önemli bir bölümü bu görüştedir)
Wilson İlkelerine güvenilerek savunulan Amerikan mandası( Amerika sömürgesi devlet değil, bağımsızlık mücadelesi vermiş olması bunda etkili)
İşgallere karşı bu bölgelerdeki vatanseverlerin başlatmış oldukları bölgesel kurtuluş yolları

Mustafa Kemal,  bu yolların hiçbirisini  kurtuluş için yeterli bulmamakta ve bunların sonunda Türk Milleti için esaretin olduğunu ifade etmekteydi. Mustafa Kemal bağımsızlık için “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolası ile Milli egemenliğe dayanan yeni ulusal bir devleti kurtuluş çaresi olarak görüyordu. Mustafa Kemal Samsun’a giderken kafasındaki bu fikri uygulamak için Anadolu’ya gidiyordu. Çünkü bu düşüncesini ancak halk ( Türk Milleti) ile beraber hareket ederek gerçekleştirebilirdi.

19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a 9. Ordu müfettişi olarak çıkan Mustafa Kemal’in resmi görevi Samsun ve çevresinde güvenliği bozan olayları incelemekti. 25 Mayıs 1919’a kadar Samsun’da kalan Mustafa Kemal bölgede yaptığı incelemeler ve değerlendirmeler sonucunda bir rapor hazırlayarak İstanbul’a gönderdi.( 22 Mayıs 1919)

Raporunda;

Bölgedeki karışıklıklardan Türk değil, Pontusçu Rumların ve İtilaf Devletlerinin  subayları sorumludur.
Türk ulusu egemenlik ve bağımsızlığını elde etmede  kesin kararlıdır; şeklinde görüş bildirmiştir.

Kurtuluş Savaşı dört dönemde ele alınabilir:

1. Birinci Dünya Savaşı sonrası dönem (Kasım 1918-Mayıs 1919)
2. Örgütlenme dönemi (Mayıs 1919-Ocak 1921)
3. Savaş dönemi (Ocak 1921-Eylül 1922)
4. Savaş sonrası (Eylül 1922-Temmuz 1923)

Sizlerde Türk Milli Kurtuluş Savaşı ve Mücadelesi Hakkında Görüşlerinizi Bize Yorum Kısmından İletebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Güzel Çay Nasıl Demlenir? İncelikleri başlıklı makalemizde Pratik Bilgiler ve püf noktaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Milli Mücadele Nerede, Ne Zaman, Nasıl Başladı ? SerdarHan tarafından 19 Mayıs 2012 tarihinde , Tarih-Türk Tarihi kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Milli Mücadele Nerede, Ne Zaman, Nasıl Başladı ? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.