-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Mutluluk – Mutluluk Nedir – Mutluluk Hakkında (Mutluluk Yazıları)


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---
Bu Konuda Bulabilecekleriniz :

Mutluluk Nedir

Farklı kaynaklarda farklı tanımları vardır mutluluğun.Herkes Kendisine göre tarif etmiştir mutluluğu. Evsiz biri için akşam yatabileceği sıcak bir yataktır mutluluk, aç olan bir insanın yiyeceği iki lokma ekmek, Kundaktaki çocuğun annesinin verdiği meme,hapistekine özgürlük, aşığa sevdiğine kavuşmak mutluluktur.

Peki size göre nedir mutluluk..

Mutluluk, TDK sözlüğünde “bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan doğan kıvanç durumu” olarak tanımlanmakta olup, şimdiye dek sayısız değişik tanımları yapılmış görece ve göreli bir kavramdır.

Mutluluk Kavramı Hakkında Farklı Görüşler

Kimileri mutluluğu maddi alanda, kimileri manevi alanda, kimileri ise hem maddi hem manevi alanda edinilebilecek bir ruhsal hal olarak ele almışlardır. Örneğin, mutluğun manevi alanda edinilebilecek bir hal olduğunu düşünen eski Grek düşünürleri mutluluğu erdemin ödülü olarak değerlendirmişlerdir. Mutlulukhakkında mistisizmde, çeşitli dinlerde ve felsefi ekollerde ortaya konan görüşlerde farklılıklar genellikle şu soruların yanıtlarında toplanmaktadır:

 • Mutluluk bir amaç mı, bir sonuç mu olmalıdır?

 • Mutluluk, manevi değerlere mi bağlıdır, maddi değerlere mi bağlıdır?

 • Maddi değerlerin edinilmesiyle edinilen geçici hal mutluluk kapsamında değerlendirilebilir mi?

 • Mutluluk kişinin diğerleri hakkındaki hareketleriyle ne derecede ilişkilidir, diğer insanlarla birlikte yaşamayan, toplumdan yalıtılmış biri mutlu olabilir mi?

 • Istırap ya da mutsuzluğu tatmamış biri mutlu olabilir mi?

Ruhçu Görüş

Spiritüalist görüşe göre ruhun dünyaya gelme amacı mutlu olmak değil, tekamül etmektir. Mutluluk ise bir amaç değil, bir sonuçtur. Mutluluk maddi değerlerle edinilemez, çünkü maddi değerler geçici olup, bir gün yok olacaklardır. Şu halde gerçek veya devamlı mutluluk, geçici olmayan manevi değerlere bağlı olup, ebediyen yaşayacak olan canlılara duyulan sevgiyle ve diğerkamca hareketlerle yakından ilgilidir. Gerçek mutluluk, başkaları için verilen emeklerin ruhta bıraktığı hazlardır, vazifesini yerine getiren varlığın duyduğu huzur ve sevinç halidir.

Mutluluk Hakkında Vecizeler

 • “Kişinin yaşadıkça memnun ve mutlu olması için gereken şey, kendisi için değil, kendisinden sonra gelecekler için çalışmaktır. (…) Bir insan böyle hareket ederken ‘benden sonra gelecekler acaba böyle bir ruhla çalıştığımı bilecekler mi’ diye bile düşünmemelidir. Hatta en mutlu olanlar hizmetlerinin bütün nesillerce bilinmemesini tercih edecek karakterde bulunanlardır.” (M.K. Atatürk,1937,100 ve 1937,5-277)

 • “(…) Hal böyleyken, insanlar gerçek mutluluk ve kurtuluşu, ancak maddelere tapan nefislerinin hava ve hevesine tutsak olmuş iradelerine göre değer biçtikleri birtakım uydurma kurallardan beklemektedirler. (…) Maddelere ve objelere bağlı mutluluklar, doğal olarak bu cansız şeyler gibi geçicidir (fanidir) ve günün birinde onlar gibi çökecek, yıkılıp gidecek, yok olacaklardır. Fani şeylere bağlı ve onlarla geçerli hiçbirmutluluk devamlı olamaz. Devam eden, ölmeyen bir mutluluk, ebedi (sonsuz) değerlere bağlı ve onlarla geçerli bir mutluluktur. Şu halde hakiki mutluluğun kaynaklarından birini de, ebedi olan canlı varlıklara, özellikle insan ruhlarına duyulan sevgi oluşturur. Çünkü o (sevgi) ebedidir. (…) İnsanın hakiki mutluluğunun ilk kapılarını açan sevgi, merhamet, şefkat ve yardım duygularıyla beslenir. Bu duygularmutluluk kapısının en sadık kapıcılarıdır. Bunlar izin vermeden ne gerçek sevgiye ulaşılır, ne de büyük mutluluğun kapıları açılır.” (Neo-spiritüalizm’in kurucusu Dr.Bedri Ruhselman)

 • “Bütün mutsuz olanlar, yalnız kendi mutlulukları peşinde koşanlardır. Bütün mutlu olanlar ise başkalarının mutlu olması için çalışanlardır.” (Budizm)

 • “Engelleri aşmak, varoluşun en büyük hazzıdır; bunlar ticaret ve iş yaşamındaki maddi şeylerde de olabilir, öğrenme ve bilimsel araştırmadaki düşünsel şeylerde de olabilir; bu engellerle savaşmak ve onları yenmekmutluluk verir.” (Schopenhauer)

 • ”İnsanın gerçek varlığını bilmesi mutluluk, unutması ise elemdir.” (Sri Nisargadatta Maharaj)

Konu ile İlgili olarak aşağıdaki yazımızıda okumanızı tavsiye ederim

Mutluluk Nerededir? – Mutluluk Nedir

Bir önceki makalemiz olan Kuru Kayısının Faydaları,Kuru Kayısının Yararları başlıklı makalemizde Alternatif Tedavi, kayısının yararları ve kayısının yararları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: mutlulugun resmimutluluk nedirmutluluk afilerifacebookmutluluk yazılarımutluluk nedir hakkında yazımutluluk hakkında yazı

Mutluluk – Mutluluk Nedir – Mutluluk Hakkında (Mutluluk Yazıları) SerdarHan tarafından 23 Ekim 2010 tarihinde , Kişisel Gelişim Yazıları kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
  yeni 10
Benzer Konular
Mutluluk – Mutluluk Nedir – Mutluluk Hakkında (Mutluluk Yazıları) isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
1 response to “Mutluluk – Mutluluk Nedir – Mutluluk Hakkında (Mutluluk Yazıları)”
 1. Asee'm diyor ki:

  mutLuLuk;Bir çift tatLı sözdür, yumuşacık bir dokunuştur.
  Affetmektir, özür diLemektir, sewmektir, sewiLmektir.. :)

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

s