-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Nafaka Davası Dilekçesi – Nafaka ile ilgili sorular ve cevapları


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

Nafaka Davası

Nafaka ile ilgili merak ettiklerinizi bu konuda bulabilirsiniz.

Kaç çeşit nafaka vardır, hangi şartlarda hükmedilir?

İştirak, yoksulluk ve tedbir nafakası olmak üzere 3 çeşit nafaka vardır. (Bir de yakın hısımlar arasında söz konusu olan yardım nafakası vardır ancak Boşanma Hukuku ile ilgili değildir.)

İştirak nafakası, çocuklar için ödenen nafakadır. İştirak nafakasında tarafların kusuru aranmaz, velayet kendisinde olan anne veya baba diğer taraftan iştirak nafakası talebinde bulunabilir.

Yoksulluk nafakası, boşanma neticesinde yoksulluğa düşecek olan eşe ödenen nafakadır. Kusursuz ya da diğer eşe göre daha az kusurlu olan tarafa hükmedilir. Taraflar eşit kusurlu ise yoksulluk nafakasına hükmedilmemektedir. Buna karşılık her iki taraf da kusursuz ise, nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaksızın boşanma neticesinde yoksulluğa düşecek olan eş lehine nafakaya hükmedilebilir.

Tedbir nafakası, boşanma gerçekleşene ve kesinleşene kadar bağlanan nafakadır. İki şekilde talep edilebilir. Boşanma davası açmadan, ayrı yaşamaya hakkı olan eş diğer eşten hem kendisi hem de varsa çocukları için tedbir nafakası talebinde bulunabilir.

Boşanma davası ile birlikte, dava sonuçlanıncaya ve karar kesinleşinceye kadar yine hem eşin kendisi için hem de varsa çocuk için talep edilebilir. Genelde dava dilekçesinde, boşanmaya karar verilmesi halinde, çocuk için hükmedilen tedbir nafakasının kesinleşmeden itibaren iştirak nafakası olarak devamına; eş için hükmedilen tedbir nafakasının ise yoksulluk nafakası olarak devamına karar verilir.

Nafaka miktarı neye göre belirlenir, kesin bir kriteri var mıdır?

Nafaka miktarının tespitinde kesin bir kriter ya da sınır söz konusu değildir. Hakim her somut olayın özelliğine, tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre takdir hakkını da kullanarak hakkaniyete göre karar vermektedir.

Nafaka topluca ödenebilir mi?

Hakimin takdiri nafakanın irat (gelir) şeklinde ödenmesi ise, toplu ödeme mümkün değildir. Nafaka belirlenen miktarda aylık olarak ödenir. Ancak bazen hakim durum gerektirdiği takdirde nafakanın toplu olarak, bir seferde ödenmesine karar verebilmektedir, bu gibi durumlarda nafaka toplu olarak da ödenebilir.

Nafakanın artırılması, indirimi ya da kaldırılması mümkün müdür?

Lehine nafaka hükmedilen eş, ileride ekonomik şartlarının değiştiğini, ödenen nafakanın içinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeniyle geçimini sağlamaya, ihtiyaçlarını karşılamaya yetmediğini ileri sürerek nafakanın artırılması davası açabilir. Hakim yine tarafların, boşanma anındaki şartları ile artırım davası açıldığı andaki şartlarını değerlendirerek karar verir.

Nafaka yükümlüsü eş de , ekonomik şartlarının değiştiğini, ödediği miktarın geçimini ve ihtiyaçlarını zora soktuğunu, bununla birlikte karşı tarafın ekonomik şartlarında iyileşme olduğunu ileri sürerek nafakanın kaldırılmasını ya da miktarın indirilmesini talep edebilir. Hakim yine tarafların, boşanma anındaki şartları ile artırım davası açıldığı andaki şartlarını değerlendirerek karar verir.

Nafaka ödeme yükümlülüğü ne zaman sona erer?

İştirak nafakası, velayetin taraf değiştirmesi halinde, velayet hakkının sona ermesi halinde sona erer.

Yoksulluk nafakası ise, nafakanın kaldırılması davası neticesinde hakimin kararı ile, lehine nafaka hükmedilen tarafın evlenmesi ya da evliymiş gibi yaşaması halinde, tarafların yeniden evlenmesi halinde ve taraflardan birinin ölümü ile sona erer.

Tedbir nafakası, boşanma davasında hükmedilmişse hakimin boşanmaya karar vermesi halinde kararın kesinleşmesi ile; boşanmaya karar verilmemesi halinde ise hakimin belirleyeceği süreye kadar, belirlenmezse red kararının kesinleşmesi ile sona erer.

Boşanma davası açılmaksızın tedbir nafakası davası açılmış ise, hakimin belirleyeceği süreye kadar, süre belirlenmemişse tarafların boşanmasına kadar ya da talep halinde hakim kararı ile kaldırılmasına karar verilinceye kadar devam eder.

Nafaka Davası Dilekçesi

……. MAHKEMESİNE

DAVACI :

VEKİLİ :

...

DAVALI :

KONU : Çocuk İçin Nafakaya Karar Verilmesi İstemi.

AÇIKLAMALAR :

1-) Müvekkilim davalı …/…/… tarihinde evlenmişlerdir. …/…/… tarihinde boşanmışlar ve müşterek çocukların velayetleri müvekkilime bırakılmıştır. Buna dair ilam ektedir.

2-) Ancak boşandıktan sonra müvekkilimin maddi durumu değişmiş, müvekkilim işsiz kalmış, davalı ise yüksek maaşla çalışmaya başlamıştır. Ayrıca müvekkilim ev kirası vermekte olup, davalı ailesiyle birlikte kaldığı için kira da ödememekte ve her ay oldukça tasarruf yapabilmektedir.

3-) Bu nedenle müşterek çocukların zaruri ve eğitim giderleri için davalıdan nafaka isteme zorunlu hale gelmiştir.

HUKUKİ NEDENLER : 4721 S. K. m. 329 ve ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER : Boşanma ilamı, öğrenci belgeleri, gelir belgeleri ve diğer deliller.

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda açıkladığımız nedenlerle, davalıdan müşterek çocuklar için aylık … TL. nafaka alınmasına, yargılama giderlerinin davalıya yükletilmesine, karar verilmesini saygılarımla talep ederim. …/…/…

Davacı Vekili

Avukat

Yardım Nafakası Dava Dilekçesi

………………………………… MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

DAVACILAR                      : ………. ………………….. (TC Kimlik No: ……………..)

Adres: …………………………………….

VEKİLİ                                : Av. ……………………. ………………. (TC Kimlik No: …………………………)

Adres: …………………………………………..

Tel:…………………… Fax:……………………

DAVALILAR                      : ……………………. …………………………

Adres: ……………………………………..

KONU                                   : Yaş Tashihi Talebimizden İbarettir.
DAVA DEĞERİ                  : …………….. TL
AÇIKLAMALAR              :

Müvekkillerim ………  ve ………. yaşlarında evli bir çifttir. Yaşlandıkları için malvarlıklarını oğulları….. ve ……….’ya devretmişlerdir. Ancak oğulları anne ve babalarına hiçbir maddi yardımda bulunmamışlardır. Müvekkillerimin şu anda maddi durumları iyi değildir ve bakıma muhtaçtırlar. Davalıların ise,  maddi durumları iyidir. Müvekkillerim bakıma muhtaç oldukalrı ve kendi geçimlerini sağlayamadıkları için, bu davayı açmak zarureti hâsıl olmuştur.

DELİLLER                         : Nüfus kayıtları, şahit, bilirkişi vs. tüm deliller.

HUKUKİ SEBEPLER      : TMK. md. 364-365 ve İlgili mevzuat.

TALEP SONUCU              : Yukarda arz edilen nedenlerle, haklı davamızı kabulü ile, davalı ……..’dan aylık …….. Türk Lirası, diğer davalı …….’den …….. Türk Lirasının ayrı ayrı her ay yardım nafakası olarak tahsiline ve müvekkillere verilmesine, yargılama giderlerinin, vekalet ücretinin karşı tarafa yüklenmesine karar verilmesini saygıyla vekaleten arz ve talep ederiz.

Davacı Vekili

Av.

Bir önceki makalemiz olan Gayri Nizami Harp Tekniği Değil Bir Gerçek: Un iyi bir Patlayıcıdır başlıklı makalemizde gayri nizami harp, İlginç Bilgiler ve un bombası hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: nafaka davası dilekçe örneğinafaka davası dilekçesiiştirak nafakası dilekçe örneğiyardım nafakası dilekçe örneğinafaka dava dilekçesinafaka artırım davası dilekçe örneğiiştirak nafakası dilekçesinafaka davası dilekçe örnekleriyardım nafakası dava dilekçesiiştirak nafakası dava dilekçesi

Nafaka Davası Dilekçesi – Nafaka ile ilgili sorular ve cevapları SerdarHan tarafından 11 Kasım 2010 tarihinde , Hukuk Bilgisi kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
  yeni 10
Benzer Konular
Nafaka Davası Dilekçesi – Nafaka ile ilgili sorular ve cevapları isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
5 responses to “Nafaka Davası Dilekçesi – Nafaka ile ilgili sorular ve cevapları”
 1. cambert diyor ki:

  yardım nafakasının süresi varmı? çocuk yardım nafakasını sürdürebilmek için üniversite son sınıftan mezun olmuyor. bu durum karşısında ne yapılması gerekiyor?

 2. seher genç diyor ki:

  ben boşanma davası açtım sosyal ve ekonomik durum tespitini mahkemeden emniyete fakslamı yoksa taraflarmı emniyete başvuruyo bide ifademi veriyoruz nasıl araştırılıyo bana bilgi verirmisiniz saygılar

 3. SerdarHan diyor ki:

  Seher hanım hiç bir davada fax ile evrak yollanmaz. Bulunduğunuz yer Polis Bölgesi ise Polise Jandarma bölgesi ise Jandarmaya Evrakınız gider ve incelenir gereği yapılır.

 4. MEHMET DENİZ diyor ki:

  ben bir kamu kuruluşunda çalışan biriyim yaklaşık beş yıla yakın ayrı yaşamaktayım boşanmayada yanaşmadı bu yüzden her ay maaşımdan tedbir nafakası adı altında para ödüyorum dava açacağım ama daha 5 ayım daha varmış yeni dava için aradaki bu zamanda işten ayrılıp emekli olursam emekli ikramiyemden hak talep edebilirmi

 5. VELİ GÖKTEPE diyor ki:

  eşim boşanma davası açtı kusurlu olduğundan reddi ile sonuçlandı tedbir nafakası için dava açtı berat ile sonuçlandı yine itiraz etti itirazı bir üst mahkeme kabul ederek kesin karar verdi sonuç ne olur ben nafaka ödemedim eşim 2000 tl maaşı var ben çalışamıyorum

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!