-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Oğuz Atay Kimdir, Hayatı Oğuz Atay’ın Edebi Kişiliği,Biyografisi Eserleri Ve Yapıtları


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

Oğuz Atay Kimdir, Hayatı Oğuz Atay’ın Edebi Kişiliği,Biyografisi  Eserleri Ve Yapıtları hakkında ayrıntılı bilgi notumuzu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Sizlerde bu notu kısaltarak özet bir bilgi notu olarak paylaşabilirsiniz.

Bu dünyadan ayrıldığında 43 yaşındaydı Oğuz Atay… Kendi dönemindeki silik ve belki de kendi tercihi olduğu için kenarda duran kişiliğiyle pek hatırlanmayan ünlü yazar, 22 yıl önce vefat ettiğinde, geride sadece iki tamamlanmış bir de yarım kalmış roman, bir hikaye kitabı, bir oyun ve günlükleri kalmıştı. Hâlâ çok satan ve ilgiyle okunan ilk romanı “Tutunamayanlar” (1969), 1970’de TRT Roman Ödülü’nü aldığında bile, kendini benliğinin emrine vermiş olmasına rağmen, sistemi inceden inceye eleştirmekten geri kalmadı. Çok ciddi okurlarını dahi, romanlarını okurken hiç ummadığı bir anda kahkahalara boğmayı başarabildi. Mizahı, sanat ve dil ustalığıyla kullanmayı başaran ender yazarlardan biri olan Oğuz Atay, “Tutunamayanlar”da, “ben”i ön plana çıkarırken, Türk aydın tipinin acımasız eleştirisini yapmaktan da kaçınmamıştır. Fikrî münafıkları kalemine pelesenk etmekten büyük zevk alan yazara, bugün bile bu kadar ilgi gösterilmesinin en büyük sebebi, şüphesiz, her aydının kitapta kendini bulmasıyla açıklanabilir.
Kitaplarında anlatım ve kurguya da çok önem veren Atay, “Tutunamayanlar” romanında 83 sayfalık noktasız ve virgülsüz bir bölümle, okuyucunun dikkatini adeta imtihan eder. Yine aynı romanda Selim’in ölmesini çok sıradan bir olay gibi anlatan yazar, romanın asıl kahramanı Turgut Özmen’i bir bilinmez çukuruna iterek, okuyucu ve roman arasında interaktif bir irtibat kurmayı başarmıştır; okuyucuyu, Özmen’i bulması için zorlar…
Oğuz Atay, sadece sözünü ettiğimiz romanıyla değil, “Oyunlarda Yaşayanlar” ve “Tehlikeli Oyunlar” kitaplarıyla da sistemle hesaplaşmasını sürdürür.

‘CANIM İNSANLAR!’
Oğuz Atay’ın günlükleri de ilgi çekicidir. “Selim (Tutunamayanlar’ın kahramanı) gibi, günlük tutmaya başlayalım bakalım. Sonumuz hayırlı değil herhalde onun gibi. Bu defteri bugün satın aldım. 25 Nisan 1970.” diyerek, sanki birkaç yıl sonra noktalanacak dünya hayatının ilk vuslat tohumlarını atmış oluyordu. Kendini anlamayan insanların arasında olmaktan çok sıkıldığını şu sözleriyle dile getiriyordu yazar:
“Kimse dinlemiyorsa beni -ya da istediğim gibi dinlemiyorsa- günlük tutmaktan başka çare kalmıyor. Canım insanlar! Sonunda bana bunu da yaptınız.”
Bir mühendis olarak meslek hayatını devam ettirdiği dönemlerde “Topografi” ve “Yol Yapımı” gibi meslekî kitaplara da imza atan Oğuz Atay, Türk edebiyat tarihinde gururlu, unutulmuş ve anlaşılmamış fotoğrafıyla daha uzun yıllar yerini alacak. Biz okuyucular, değeri anlaşılmayan bu yazarı tanımaya çalışırken, onun ruh dünyasını ve bize göstermeye çalıştığı anekdotların nasıl yorumlanması gerektiğini de öğrenmeliyiz.

Anlaşılmayan yazar
Oğuz Atay, 1934’te İnebolu’da doğdu. 1970’te “Tutunamayanlar” ile TRT Roman Ödülü’nü kazandı. 1973’te yazdığı “Tehlikeli Oyunlar” ikinci romanıydı. Hikayelerini “Korkuyu Beklerken” başlığı altında bir kitapta topladı. 1911-1967 yılları arasında yaşamış olan Prof.Dr. Mustafa İnan’ın hayatını ele alan “Bir Bilimadamının Romanı” ve Devlet Tiyatrosu’nda sahneye konulan “Oyunlarla Yaşayanlar” tiyatro oyunlarıdır. Tamamlanmamış denemelerinden oluşan “Eylembilim” birkaç yıl önce yayımlandı.
Atay, 13 Aralık 1977 yılında vefat etti… Eserleri İletişim Yayınları arasında çıkıyor. Ömer Madra’nın hazırladığı “Oğuz Atay Fotobiyografisi”, yazar hakkında yapılmış en geniş çalışma olarak biliniyor. Oğuz Atay kimdir hakkinda aciklamalar Oğuz Atay kimdir konusunda bilgiler.

Oğuz Atay’ın Edebi Kişiliği

Modern Türk romanının en önemli isimlerinden Oğuz Atay yapıtlarıyla bir döneme damgasını vurmuştur. Yaşadığı dönemdeki edebiyatta varolan absürd akımı edebiyatımıza uyarlayan Atay, bu anlamda tam bir moderndir. Modern yazının gerekliliklerini tüm eserlerinde yerine getiren Atay, aynı zamanda Tutunamayanlar eseri ile de hala güncelliğini korumaktadır.

Tutunamayanlar romanında “Ey insanlar sonunda bunu da mı yapacaktınız bana” diyen yazar, toplumla entelektüelin çatışmasını en iyi şekilde yansıtıyordu. Romanları ve oyunlarındaki kişiliklerin hemen hemen hepsi arafta kalmışlığın portresini çizerler.

Oğuz Atay romanlarında toplumun içinde hep varolan ancak daha once cesurca irdelenememiş karakterleri anlatır. Cümlelerine Batılılaşma sürecindeki bireylerin yaşamları, toplumdan kopuşları ve özellikle iç çelişkilermükemmel bir şekilde sindirilmiştir. Yapıtları eleştiri, mizah ve ironi barındırır.

Atay, beynindeki tümör nedeniyle bir süre Londra’da yaşadı ve burada tedavi gördü. Ancak 13 Aralık 1977’de öldü.

...

Eserleri

Roman:

Tutunamayanlar (1971-1972’de iki cilt, yeni basımı tek cilt 1984)

Tehlikeli Oyunlar (1973)

Bir Bilim Adamının Romanı (1975)

Eylembilim (1998, tamamlanmamış roman)

Öykü:
Korkuyu Beklerken (1975)

Oyun:
Oyunlarla Yaşayanlar (1985)

Bir önceki makalemiz olan Kıl dönmesi Nedir,nasıl tedavi edilir?Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde kıl batması tedavisi, kıl dönmesi nedir ve kıl dönmesi tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: oğuz atay edebi kişiliğioğuz atay hayatı ve edebi kişiliğioguz atay ayrilik sozlerioğuz atay biyografioğuz atay kimdiroguz atayn hayatioğuz atay hakkında bilinmeyenleroğuz atay hayatıoğuz atay hayatı edebi kişiliği ve eserlerioguz atayin edebi kisiligi

Oğuz Atay Kimdir, Hayatı Oğuz Atay’ın Edebi Kişiliği,Biyografisi Eserleri Ve Yapıtları SerdarHan tarafından 17 Ekim 2012 tarihinde , Biyografiler kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Oğuz Atay Kimdir, Hayatı Oğuz Atay’ın Edebi Kişiliği,Biyografisi Eserleri Ve Yapıtları isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!