-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Ölçü Birimlerinin Kabul Edilmesinin Anlam Ve Önemi Nedir


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Ölçü Birimlerinin Kabul Edilmesinin Anlam Ve Önemi Nedir Hakkında Yazı ve Kompozisyonları Sizinle Paylaşmaya Devam ediyoruz.

Sizden Gelen Soru:

Cumhuriyet döneminde atatürkün önderliğinde bugünkü ölçü birimlerinin kabul edilişinin anlam ve önemini açıklayan bir kompozisyon yazınız?

Cevap:

 

Ölçü Birimlerinin Kabulunün Kısaca Önemi

Ölçü birimlerinde yapılan değişiklikler Avrupa ve Dünya ülkeleri ile aynı seviyeye ulaşmak ve bu ülkelerde gelişmeleri yakalayıp modernleşme yolunda büyük adımlar atılması yönünde yapılmıştır.Ülkemizin gelişip modern bir ülke olmasında büyük faydaları bulunmuştur.Uluslar arası ticarette ve başka işlerde zaman, ölçü ve diğer alanlarda karışıklılar bu değişiklikler ile ortadan kalkmış oldu. Bugün kullanılan ölçü birimleri o günlerde değiştirilmeseydi ne kadar büyük karışıklıkları ve zorlukları da beraberinde getireceğini görebiliriz.

 

Ölçü Birimlerinin Kabulünün Anlam ve Önemi (Özet)

Osmanlı Devleti’nde kullanılan saat, takvim ve ölçüler, Avrupa devletlerinde kullanılanlardan değişikti. Bu durum, sosyal, ticarî ve resmî ilişkileri engel teşkil ediyordu. Nedeni ise karışıklıklara sebep olmasıydı. Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında bu farklılığı gidermek için bazı çalışmalar yapılmaktaydı. Ama yeterli değildi. Cumhuriyetin ilânından sonra bu zorluklan ortadan kaldırmak için çalışmalara başlandı. Önce 26 Aralık 1925′te çıkarılan bir kanunla, o zamana kadar kullanılmakta olan, Hicrî ve Rumî takvimlerin yerine Milâdî takvim kabul edildi, 1 Ocak 1926′dan itibaren de kullanılmaya başlandı.

Bu durum devlet işlerinde karışıklık ları engellemiyi sağladı. Takvimdeki bu değişikliğin yanında, alaturka denilen, güneşin batışına göre ayarlanan saat yerine, çağdaş dünyanın kullandığı saat sistemi kabul edildi. Batıdan alınan zaman ölçüsü ile bir gün 24 saate bölünüp, günlük hayat düzene girmesini sağlamış oldu. 1928 senesinde yapılan bir değişiklikle milletlerarası rakamlar kabul edildi. 1931′de kabul edilen bir kanunla eski ağırlık ve uzunluk ölçüleri değiştirildi. Eskiden kullanılan arşın, endaze, okka gibi ölçü birimleri kaldırıldı. Uzunluk ölçüsü olarak metre, ağırlık ölçüsü olarak kilo kabul edildi. Uzunluk ve ağırlık ölçülerinde yapılan bu değişikliklerle ülkede ölçü birliği sağlandı. Bu yeniliklerin yanında millî bayramlar ve tatil günleri de yeniden düzenlendi. 1935′te çıkarılan bir kanunla, cuma günü olan hafta tatili değiştirilip, cumartesi öğleden sonra ve pazar günü hafta tatili olarak kabul edildi.

Bir önceki Makalemiz olan 2013 Ford Focus Teknik Özellikleri,Fiyatı,Resimleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alternatif Başlıklar : atatürkün önderliğinde ölçme birimlerini getirilen yenilikler ve faydalarıatatürkün önderliğinde ölçme birimlerine getirilen yenilikleratatürkün ölçme birimlerine getirdiği yenilikleratatürkün önderliğinde ölçme birimlerine getirilen yeniliklerin önemiatatürkün ölçülerde yaptığı yeniliklereski ölçü birimleriölçme birimleriatatürkün ölçülerde yaptığı değişiklikleratatürkün önderliğinde ölçme birimlerini getirilen yenilikleratatürkün ölçme birimlerinde yaptığı yenilikler

------ Sponsorlu Bağlantılar ------

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Ölçü Birimlerinin Kabul Edilmesinin Anlam Ve Önemi Nedir SerdarHan tarafından 23 Aralık 2011 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Ölçü Birimlerinin Kabul Edilmesinin Anlam Ve Önemi Nedir isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
2 responses to “Ölçü Birimlerinin Kabul Edilmesinin Anlam Ve Önemi Nedir”
  1. nisan diyor ki:

    çok teşşekürler herşey bu sitede bulunuyo ::D

  2. bahar diyor ki:

    çok teşekkürler bunu kim yazdıysa

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.