-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Ordular ilk hedefiniz akdenizdir sözü hangi savaşta söylendi


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

ordular ilk hedefiniz akdenizdir sözü hangi savaşta söylendi

Başkumandan meydan muharebesi sonunda 1 Eylül 1922 günü yayımladığı “Ordular ilk Hedefiniz Akdenizdir, ileri” emriyle Anadoluyu Düşman işgalinden kurtardı.Ve askerlik hayatının doruk noktasına ulaştı

bu sözü açıklarken bir başka kaynaktan bulduğum bir yazıyı size sunuyorum

“Ordular ilk hedefiniz Akdeniz”

Atatürk, Büyük Taarruz için “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri” emrini verirken sadece Akdeniz’i değil, Ege’yi de kastediyordu. Peki neden?

Atatürk, Büyük Taarruz için “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri” emrini verirken sadece Akdeniz’i değil, Ege’yi de kastediyordu. Çükü o yıllarda Ege Denizi yoktu, adı Adalar Denizi’ydi. Bu tarihi bilgiyi aktaran Türkiye gazetesi yazarı Yılmaz Öztuna, hedef İzmir olduğu halde Atatürk’ün neden Akdeniz’i işaret ettiğini şöyle anlatıyor.
Ege Denizi yoktu

“Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!“ Bu ünlü cümle, Büyük Taarruz için 26 Ağustos 1922’de Mareşal Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın, 1. ve 2. Ordularımız’a verdiği emirdir. Atatürk’ün Akdeniz’den kasdettiği hiç bir yerde açıkça izah edilmemiştir. Zira bugünkü nesil için Akdeniz, Muğla ilimizin güney kıyıları ile Hatay ilimizin Suriye’ye kadar uzanan kıyıları arasındaki uzun sahili oluşturan büyük denizdir. Atatürk’ün ise, bu denizi değil, hedef İzmir olduğuna göre Ege Denizi’ni işaret etmesi gerekiyordu.

Efendim, o tarihte Ege Denizi yoktu ki, M.Kemal Paşa böyle desin! Ege Denizi’nin Osmanlı coğrafyasındaki adı öz Türkçe Adalet Denizi idi. Sonradan bir takım Atatürk’ün çevresine yapışmış cahiller, Egeliler denen kavmin Türk asıllı olduğunu söyleyerek, canım Adalar Denizi’ni Ege Denizi yaptırdılar (halbuki Ege, Yunanca bir kelimedir). Osmanlı ve Cumhuriyet’in 1930’lara kadar olan bütün haritalarında ve coğrafya kitaplarında Adalar Denizi görülür.
Osmanlı coğrafya bilgisine göre İstanbul Boğazı’na kadar denizler Akdeniz, İstanbul Boğazı’ndan çıkınca Karadeniz‘dir. Zira Adalar (Ege) Denizi Akdeniz’in, Marmara Denizi ise Ege Denizi’nin körfezi durumundadır. Atatürk, genel taarruz emrini, çok iyi okuduğu askerî okullarda öğrendiği gibi Akdeniz kavramını kullanarak vermiştir. Türkiye’nin Akdeniz sahillerini kasdetmemiştir.

Timetürk

Bir önceki makalemiz olan Sisli Havalarda Nasıl Araba Kullanmalıyız başlıklı makalemizde Pratik Bilgiler, püf noktaları ve sisli havada araba nasıl sürülmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Alternatif Başlıklar : ordular ilk hedefiniz akdenizdir ileri sözü nerede söylenmiştirOrdular ilk hedefiniz akdenizdir sözü hangi savaşta söylendiordular ilk hedefiniz akdenizdir ileri sözü hangi savaşta söylendiordular ilk hedefiniz akdenizdir ileri hangi savaşta söylendiilk hedefiniz akdenizdir ileri hangi savaşta söylenmiştirordular ilk hedefiniz akdenizdir ileri nerede söylendiordular ilk hedefiniz akdenizdir ileri hangi savaşta söylenmiştiratatürk ordular ilk hedefiniz akdenizdir ileri sözünü hangi savaştan sonra söylemiştirordular ilk hedefiniz akdenizdir ileri sözünü hangi savaşta söylemiştirordular ilk hedefiniz akdenizdir ileri sözünü hangi savaştan sonra söylemiştir

Ordular ilk hedefiniz akdenizdir sözü hangi savaşta söylendi SerdarHan tarafından 17 Şubat 2011 tarihinde , Tarih-Türk Tarihi kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Ordular ilk hedefiniz akdenizdir sözü hangi savaşta söylendi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim