-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Ruj Nedir – Ruj Nasıl Üretilir – Rujun İçinde Neler Var


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Ruj Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Merhaba Hanımlar Bu Pazar Gününü Sizleri Bilgilendirmeye Ayırdık Daha Önce Yayınladığımız Yazılarda  Doğru ve Güzel Makyaj Nasıl Yapılır sorusunun yanıtını ve Dudak Makyajı Nasıl Yapılır İncelikleri Nelerdir Sorularının Yanıtlarını Vermiştik. Bu Yazımızda İse Günlük Yaşamınızda Makyaj Yaparken Sıkça Kullandığınız Ruj Nedir Sorusunun Yanıtını Vermek İstiyoruz. Ayrıca Daha Önce Müteakip Defalarda Bize Gelen Ruj Nasıl Üretilir Sorusu ile Rujun İçinde Neler Bulunuyor Sorularınıda Yanıtlamadan Geçemeyeceğiz.

ruj

Ruj Kullanımının Tarihçesi ve Özellikleri

Özellikle 2.dünya savaşı yıllarında yüzlerini çok soluk bulan kadınların kendilerini daha iyi hissetmeleri için ön plana çıkmaya başlayan ruj bir daha hiç yerini kaybetmemiştir. Charles Revson ilk kez aynı renkte oje ve ruj kullanarak bu konudaki modanın temellerini oluştumuştur.

Güzel renkli ve canlı bir görünüm sağlayan rujun yararları bu kadar değil. Özellikle kendisini sonbahar ve kışın hissettiren dudak kurumaları ve çatlamalarına karşı rujla çok iyi bir koruma sağlıyorlar. Yazında rujlar dudakları çatlamaya ve kurumaya karşı korudukları gibi eğer uygun seçilmişlerse zararlı UV (Ultraviyole) ışınlarınıda süzerler. Ultraviyolenin yüksek miktarlarda bulunduğu kar ve dağ ortamlarında da rujun önemi artar. Cildinizi korumada gösterdiğiniz özeni mutlaka bu tür ortamlarda dudaklarınıza da göstermelisiniz. Bu konuda size yardımcı olacak ürünler yine rujunuzdur.

Büyük bir dikkat ile sürülen rujun birkaç saat sonra azaldığı gözlenir ve tazelenir. Peki bu azalan ruj nereye gitmektedir. Özellikle yemekler rujun hızla azaldığı hatta tamamen yok olduğu zamanlardır. Çünkü azalan ruj ağzımızdan sanki bir besin maddesi gibi sindirim kanalına gitmektedir. Peki ruj nelerden yapılmaktadır? uygun bir besin maddesi midir?

Rujlar genelde

Lanolin Oil Castor Oil Cetyl Acetate petrolatum Octyl hydrosterate balmumu Octyl Palmitate Propylene glycol ricinoleate Ceresin Paraffin Carnauba Acetylated lanolin alcohol PVP/Hexadecene copolymer tocopheryl acetate (Vitamin E acetate) Acrylates copolymer Rose hips seed oil Fragrance Methyl Paraben Propylparaben BHA renk veren pigment maddelerinden (renk verici maddeler: demir oksitler titanyum dioksit zirkonyum tuzları alüminyum tuzlarıkalsiyum tuzları vb..) ve koku veren doğal aromalardan yapılırlar. Rujların içinde bulunan petrolatum lanolin eosin pigment maddeleri insan sağlığı açısında tehlikeli olabilecek maddelerin başında yer alır. Büyük bir kısmı petrolden elde edilen metalik yağlardan veya kimyasal maddelerden oluşur.

Lanolin rujlarda bulunabilen bir maddedir. Doğal olarak kuzu koyun kıllarından elde edilir ve çok sayıda allerjen içerir. Son zamanlarda allerjik özellikleri azaltmak için sentetik lanolin daha çok kullanılmaktadır.

Günümüzde petrol kökenli ağır yağların yerine bitkisel kökenli yağlar almaya başlamıştır. Biraz daha pahalı olsalarda sağlıkaçısından ciddi faydalar sağlarlar.

RUjlar içerdikleri maddeler açısından allerjik reaksiyonlara dudaklarda şişmelere neden olabilirler. Ruj alırken mutlaka test edilmelidir. Seçtiğiniz ruj mutlaka Ultraviyole emici özelliğe sahip olamalı ve SBP (Güneş ışınlarını engelleme faktörü) içermelidir. Normal koşullarda SBF 15 dudaklarınızı korur dağ ve kar gibi ortamlarda SBP 30 daha yüksek güvenlik sağlar. Güneş ve ultraviyolenin daha az olduğu ortamlarda ise SBF 8 yeterli olabilir.

Rujunuzda bulunması gereken bir diğer özellikte nemlendirici içermesidir. Dudak çatlaklarına karşı dudaklarınızı korur. Vitamin E ise antioksidan özelliği ile ikincil bir koruma sağlar. bazı çalışmalarda rujların kendilerine gelen ultraviyole ve diğer enerjileri emdiği ve oluşan enerjinin oksijen moleküllerini böldüğü çok yüksek okside edici singlet oksijen oluşturduğu gösterilmiştir. Bu tip okside edicilerekarşı sizi antioksidanlar (vitamin E) etkinlik gösterir.

Bilgi Yuvası

Bir önceki makalemiz olan Dudak Makyajı Nasıl Yapılır? İncelikleri ve Yapılışı başlıklı makalemizde Dudak Makyajının İncelikleri, Dudak Makyajının Yapılışı ve Dudak Nasıl Makyajlanır hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: ruj nasıl üretilirruj neden imal edilirruj neden yapılırruj neyden yapılırrujun içinde neler varrujun içindeki maddelerrujun içinde ne varruj neden üretilirruj neyden üretilirruj içinde neler var
------ Sponsorlu Bağlantılar ------

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Ruj Nedir – Ruj Nasıl Üretilir – Rujun İçinde Neler Var SerdarHan tarafından 1 Nisan 2012 tarihinde , Bakım ve Güzellik kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Ruj Nedir – Ruj Nasıl Üretilir – Rujun İçinde Neler Var isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.