-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Saadettin Köpek-Sadeddin Köpek Kimdir Hayatı


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

SADEDDİN KÖPEK NEDİR? HAKKINDA BİLGİ-Saadettin Köpek

Türk Tarihinde bilinen en büyük entrikacılardan olan Sadettin Köpek hakkında bilgileri yazımızda bulacaksınız.

(?-1246 Konya), Anadolu Selçuklu veziri. Anadolu Selçuklu ordusunda uzun yıllar komutanlık yaptı. Alaettin Keykubat döneminde Eyyubîler ile yapılan savaşta yer aldı (1226). Kubâdâbad Sarayı, Zazadin Han’ı yaptırdı ve Alanya’nın (Alaiye) kuruluşu çalışmalarında bulundu. Alaettin Keykubat’ın ölümünden sonra (1237), İzzettin Kılıç Arslan’ın yerine II. Gıyasettin Keyhüsrev’in tahta çıkmasını sağladı. Başkomutanlık görevine getirildi ve muhaliflerini ortadan kaldırmaya başladı. Eyyubîlerin elinden Sumeysat’ı aldı (1238). Sadeddin Köpek’in devlete egemen olmasından çekinen II. Gıyasettin Keyhüsrev, onu bir ziyafet sırasında öldürttü.

Orijinal Yazımı: Saaadeddin Kupeg’tir.

Selçuklu hükümdarlarından Alaaddin Keykubat ve İkinci Gıyaseddin Keyhüsrevin başveziri. Tarih kitaplarında entrikacı ve muhteris biri olarak geçer. mimar ve nakkaştır. 1238’de bir saray cinayeti ile öldürülmüştür. Mezarı Konya’nın Ilgın ilçesindedir.

Neden Köpek adı? Maliki mezhebinde Köpek manen temiz olduğundan ayrıcalıklı bir hayvandır. Bu isim muhtemelen bu sebeple alınmıştır yada “Kupeg” ifadesi zamanla “Köpek” şeklini aldığı için…

Sadettin Köpek Neden Öldürüldü? Anadolu’ya akın akın Moğollar gelmektedir.. Sultan Birinci Alaeddin Keykubad Kayseri’de ölür(1237). Keykubat ölmeden evvel yerine veliaht olarak küçük oğlu İzzeddin Kılıç Arslan’ı tayin etmiştir, fakat bir zamanların muzaffer komutanı ve dönemin sadık veziri Saadettin Köpek’in desteğiyle Keykubat’ın yerine varisi Kılıç Arslan değil de büyük oğlu 2. Gıyaseddin Keyhüsrev geçirilir. köpek’in Anadolu’ nun güçlü emirleri üzerinde büyük bir otoritesi vardır ve İzzeddin Kılıç Arslan çok rahat saf dışı bırakılmıştır. lafını daha kolay geçirebileceği kolay lokma olan Keyhüsrev tahttadır artık.

ülke yönetimini avucunun içi gibi bilen Köpek, gerçekte yeni Sultan Keyhüsrev’i de saf dışı bırakmak ve sultan olmak hevesindedir. Keyhüsrev’i çantada keklik görmektedir, lakin tek handikapı Selçuklu soyundan olmamasıdır. bundan mütevellit tahta çıkabilmek için kendisinin ana tarafından Selçuklu sülalesinden olduğu söylentisini yaymaya başlar

bu olayların üzerine 2. Gıyaseddin Keyhüsrev Köpek’in daha önceki leşlerine de bakarak kendi akıbetini kestirmiş olacak, dönemin Sivas subaşısı Hüsamettin karaca’yı saadettin köpek’i öldürmekle görevlendirir. Hüsamettin sözde bir şölen düzenler ve davetlilerden biri de saadettin köpektir. köpek şölen sırasında Hüsamettin’in adamlarınca öldürülür (1239)

Bir önceki makalemiz olan Moskova Antlaşmasının önemi Nedir ( 16 MART 1921) başlıklı makalemizde kıl dönmesinin nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Alternatif Başlıklar : sadettin köpek kimdirsadeddin köpeksaadettin köpek kimdirsadettin köpeksadettin köpek hayatısaadettin köpek hakkında bilgisaadettin köpeksaadettin köpek hayatısadeddin köpek nerelidirsadettin kopek kim

Saadettin Köpek-Sadeddin Köpek Kimdir Hayatı SerdarHan tarafından 19 Nisan 2011 tarihinde , Biyografiler kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Saadettin Köpek-Sadeddin Köpek Kimdir Hayatı isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.