Sponsor Bağlantılar


Şafii Mezhebinin Kurucusu ? Özellikleri ?


Sponsor Bağlantı

Şafii Mezhebinin Kurucusu ? Özellikleri ? Şafii mezhebi Nedir ve Şafii Mezhebi Hakkında Özet ve Kısa bilgileri sizlere Vikipedia TR kaynaklı bilgi notumuzda özet ve kısa olarak açıklamak istiyoruz.

Şafii mezhebi (Arapça: المذهب الشافعي) veya Şafiilik, bir İslam dini fıkıh (İslam hukuku) mezhebi.

İmam-ı Şafii’nin (Hicri 150 (M.S. 767), Gazze - Hicri 204 (M.S. 820), Kahire) kendi usulüne göre şer’i delillerden çıkardığı hükümlere ve gösterdiği yola Şafii Mezhebi denir. Ehl-i sünnet itikadında olan müslümanlardan, amellerini yani ibadet ve işlerini, bu mezhebin hükümlerine uyarak yapanlara Şafii denir. Şafiilik olarak da anılır. Şafii mezhebi dört sünni fıkıh mezhebinden birisidir.

Şafii mezhebi Türkiye ve diğer yakın ülkelerde yaygındır ve Sünni bir mezhepdir. Şafii mezhebinin kurucusu İmam-ı şafii, Maliki ve Hanefi mezheplerinin usulleri yayılmaya başladığı ilk zamanlarda yetişti. Bu yüzden İmam-ı şafii mezheplerin yollarını izleme fırsatı buldu. Ve onlardan farklı bir usul takip etti. Fıkhın usulleri ile ilgili ilk eser olan “El-Ümm” isimli kitabı yazdı. Zaman içerisinde fakihler onun etrafında toplandılar ve onun geliştirdikleri usullere göre fetva verdiler.

Böylece şafii mezhebi doğdu.

Dini bilgi paylaşımlarımıza devam edeceğiz.

Bir önceki makalemiz olan Allah’ın Sıfatları: Zatı Sıfatlar başlıklı makalemizde Allah’ın zati sıfatları, Yüce Allah’ın Zati Sıfatları ve zati sıfatlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: şafi mezhebinin özelliklerişafi mezhebi özelliklerimaliki mezhebi nin özelliklerişafi meshebinin kurucularışafi mezhebinin genel özelliklerişafi mezhebinin kurucusuşafi mezhebinin özellikleri ve kurucusuşafi ve hanefi mezhebinin özelliklerişafilik mezhebinin kurucusu kimdir

Şafii Mezhebinin Kurucusu ? Özellikleri ? SerdarHan tarafından 10 Kasım 2012 tarihinde , Soru-Cevap kategorisine eklenmiştir.
Sponsor Bağlantı
    yeni 10
Benzer Konular
Şafii Mezhebinin Kurucusu ? Özellikleri ? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!