Şah & Sultan Kitap Özeti – Şah Ve Sultan Kitap Özetiİskender Pala‘nın yeni romanı Şah&Sultan kitapçılarda ki raflarındaki yerini aldı. Kapı Yayınları‘ndan çıkan romanın başkahramanları, Şah İsmail ve Yavuz Sultan Selim.

AlevilikSünnilik, Türk’ün Türk’le, Müslüman’ın Müslüman’la sırf iktidar çatışması yüzünden karşı karşıya gelmesi… Çaldıran Ovası‘nın kardeş kanına bulanması. Aşk, dostluk, şiir, kardeşlik… Tarihin pençe pençe, kılıç kılıca çatışması romanda İskender Pala’nın üslubuyla anlatılıyor. “Ne Şah kalır ne Sultan” diyor Pala: “Kalıcı olan kardeşliktir, birliktir. Dildir, inançtır, kültürdür. İktidar kavgalarıyla, tarihte karşı karşıya getirilmiş, birbirine küstürülmüş insanlar hakikatte dün de bugün de birbirlerinin kardeşleridirler

İskender Pala’nın Şah&Sultan son romanı ilk çıktığı gün almıştım ve beklediğim bir romandı. Kitabın kaynak kısmına baktığımızda uzun ve yorucu bir çalışmanın ürünü olduğunu ayan beyan bellidir. Bu kadar emeğin boşa gitmediğini kitabı okurken konunun üstesinden ne kadar başarılı bir şekilde geldiğini görüyoruz. Romandan biraz bahsedeyim…

Kitabın konusu: Şehzadeliği zamanında önünde engel tanımayıp devletin durağanlığına son vermek isteyen bu sebeple Babası Beyaziti saf dışı bırakıp bedduasını alan Sultan olan Selim ile Şeyhlikten Şahlığa geçip Selime meydan okuyan Şah İsmail arasında hâkimiyet savaşı. Aslında bir aşk hikâyesi daha doğrusu bir aşığın maşukunun uzaktan sevmesinin hikâyesidir.

Bu ikili arasında ki savaşa sadece meydan savaşı demek yanlış olur. Çünkü Sultan ve Şah her konuda birbirilerine savaş açmışlar. Özellikle Şairlik konusunda birbirlerine ne kadar üstün olduklarını göstermenin de savaşı olmuştur. Kitapta birbirlerine gönderdikleri mektuplar yer almaktadır. Hatta bu ikili arasındaki mektuplar edebiden çıkıp hakaret boyutuna kadar ulaşmıştır. Mektubu götüren elçi bir daha dönmemek üzere gidip, Sultan Selim ile Şah İsmail tarafından feci bir şekilde öldürülmüş. En sonunda mektuplaşmanın önüne geçip bir yüzleşme bir meydan savaşına karar verilir ve Çaldıran savaşı yapılır. Bu savaş sonrasında Sultan Selim Şah İsmail’i feci bir şekilde yener ve Şah meydandan yaralı olarak korumalarıyla kaçar. En başından beri Selimin Tebriz’i, Şahın İstanbul’u ele geçirme isteğinin sonucunda Sultan Tebriz’i alarak Şahı saf dışı bırakmıştır.

İşin acı kısmı bu savaşlar bir küffar savaşı değildir, Müslümanın Müslümanla, Türkün Türkle, kardeşin kardeşle savaştığı acımazsızca bir savaştır. Sultan Selim sırtını Sünnilere, Şah İsmail de Kızılbaşlara dayayıp her ikisi de kendi mezhebinden olmayanlara acımazsızca davranmıştır iş katletme boyutuna kadar ulaşmıştır. Bundan etkilenen iki kişi vardır romanın başkahramanlarından Aka Hasan ile Hüseyin. Aka Hüseyin ile Hasan ikiz kardeşlerdir, birisinin canı acısa diğerinin de canının yandığı ikiz kardeş. Ta ki yolları birisi Şah’ın (Aka hasan) diğeri Sultanın (Hüseyin )sağ kolları olup birbirlerinden habersiz birbirlerine rakip olmuşlardır.
Şah ve Sultan sadece tarihi romanın ötesinde bir aşk romanı da sayılabilir. Âşıkların (Ömer, Şah, Sultan Cafer ve Kamber) maşukuna (Taçlı) gururun, koparılmanın, cesaretsizliğin baskın olması nedeniyle kavuşamadan bu dünyadan göç etmenin, arkada sadece Taçlıya yazılmış içli şiirlerin romanı. 4 erkek arasında gidip gelen ve Şah’ın yeğeni olduğunu bilmeden yaşayıp, onun soyu olmasın diye küçük yaşta Şah İsmail tarafından hadım edilen Kamberin Taçlı’ ya olan aşkın romanı.

Taçlı küçük yaştan itibaren Ömer adında Sünni bir çocukla birbirlerini sevmektedir. Ailesi koyu bir Kızılbaş olması nedeniyle kıble-i âlem dedikleri Kızılbaşları bir arada toplamayı kendine görevini edinen şeyhlikten şahlığa geçen Şah İsmail’e sunulmuştur. Her ne kadar Şah İsmail’i koca olarak sevmese de onu sadece kıble-i Âlem, bir şeyh olarak sevmektedir. Bunu bilen Şah onu kırmamak için gönlü ona razı olana kadar beklemiş. Taçlı Ömer’den yadigâr inciyi göğsünde taşıyıp onun hayaliyle yaşamaktadır. Günden güne Şah İsmail’deki Taçlıya olan hayranlığı, birde beklemenin sancısıyla Taçlıya içli şiirler yazmaya başlamıştır.

Bölük bölük olmuş huri kızları
Hiçbirisi Taçlı Han’a benzemez
Gönlümün sevdiği yektir dünyede
Hiçbirisi Taçlı Han’a benzemez

Çaldıran savaşından sırasında mağlup olan Şah İsmail ilk karısı olan Gülizar Begümü ve oğlunu oradan alarak kaçar. Taçlıyı savaş meydanında bırakır. Yavuz Sultan Selimin himayesi altına alınır. Herkes kendi haremine katar denilse de. Aşka inanmayan aşk’ın zarardan başka bir şey olmadığını söyleyen devlet yöneticisi Cafer Çelebiye verir. Cafer Çelebi görünüş olarak çok çirkin ve yaşının hayli büyük olması nedeniyle Taçlıyla yüzyüze gelmeyi pek istemez fakat o da Taçlının güzelliğinden nasibini alır ve Cafer Çelebi de ona en içli bir yakarışla ona şiirler yazar.

Sanmanız kim terk-i can etmek bana asan değil
Hiç anınçün gam yiyem mi can durur canan değil

Katı düşvar oldu halim bilmezem kim neyleyem
Görmemek müşkil seni görmek dahi asan değil


Sultan Selim, Cafer Çelebi’yi amansız yere öldürür. Ama bunu taçlı için yaptığı bellidir. Daha sonraları kendisi de üzülür Cafer Çelebi gibi bir adamı öldürttüğü için. Taçlı ve kamber bir konakta yaşamaya başlar. Sultan aklı Taçlı’dadır. Fakat Taçlının “Şah arttığı” olması nedeniyle gururu buna mani olur. Sultan Selim de onu uzaktan sevmektedir.

Bu selimi kuluna cevri revan eylediğin
Bunca sıdkın reh-i aşkında yalan eylediğin
Yüzünü gösterüben yine nihan eylediğin
Neyiki ,şive mi, cevr mi, naz mı ki ?

Daha sonra Taçlıya ne oldu. Yavuz Sultan Selimle evlendi mi, Şah ismaile ne oldu. Kamber Can ne yaptı, Taçlı Ömerle buluştu mu diye merak ediyorsanız kitabı alın okuyun derim :)

mehmet Adın

Kaynaklar:.klasikforum.net ve askikubra.com


Şah & Sultan Kitap Özeti – Şah Ve Sultan Kitap Özeti SerdarHan tarafından 26 Kasım 2010 tarihinde , Egitim - Dersler - Taban Puanlar kategorisine eklenmiştir.

  yeni 10
Benzer Konular
Şah & Sultan Kitap Özeti – Şah Ve Sultan Kitap Özeti isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
23 responses to “Şah & Sultan Kitap Özeti – Şah Ve Sultan Kitap Özeti”
 1. feride diyor ki:

  güzel ve akıcı bir kitap tarih romanlarını sevenler için birabir bu benim şahsi görüşümdür

 2. SerdarHan diyor ki:

  Görüşlerinize Katılıyorum Feride Hanım.

 3. burak diyor ki:

  bncede süper bir kitap çok heycanlı eskilerimizi anlatıyor bn bu kitaptan çk etkilendim okumak isteyen herkeze tavsiye ederim:-)

 4. melek diyor ki:

  herkez değil herkes.

 5. sevim diyor ki:

  çok güzel bir kitap hoca olmasa boyle güzel kıtabı okuyamıyacaktım….

 6. esra ertürk diyor ki:

  ığğğy çok sıkıcı bii kitap sadece sonu güzll bence…

 7. duygu diyor ki:

  farklı bir duyuş tarzı olan edebi bir eser, gerçek anlamıyla kitapsever” ler için müthiş bir edebi zevke sahip ,keyifli bir roman..:)) ..

 8. şermin koyuncu diyor ki:

  ewt çok güsel bi kitap but yet okumadım mafeles özet çıkartçm netten because yarın proje ödevimm son günü

 9. şermin koyuncu diyor ki:

  :)

 10. ahmet diyor ki:

  kitabım bugün bitti özetini çıkarmak çok zor ve uzun oldu sebebi ise kitabın çok ayrıntılı düzenli ve konuların arka arkaya işlenmiş olmasıydı. öğretmenim sayesinde okudum ama öğretmeni tavsiye etmeyenler için bir kayıp olacağını düşünüyorum…

 11. emine diyor ki:

  bu kitabı anlayabilmek için belirli bir eğitim düzeyinin oması gerikiyor zaten tarih kitaplarının sevilmemesi de hep bu yüzden bende öğretmenimin tavsiyesiyle okudum iyikide okumuşum

 12. SerdarHan diyor ki:

  Keşke insanlar tarih bilincine sahip olabilse. Sitemde son zamanlarda en çok Hürrem Sultan ile ilgili yorumlar yapılıyor ve yorumlar sadece kadının güzelliği ve Mahidevran sultanın kıskançlığı ile ilgili. Tarih diziler ile insana ne kadar yanlış empoze ediliyor..

 13. zahide diyor ki:

  evt bende size katılıyorum insanlarımız biraz kitap, biraz tarih okusa bu kadar cahil olmaz…hürrem mesela bukadar güzel degilki tarihte ve birçok şeyler…

 14. ilhan çağdaş dönmez diyor ki:

  benim düşüncelerim farklı ben kitabı pek beğenmedim yazarın eline sağlık yinede ben safevi devleti soyundan olduğum için kitapta şah ismail efendimiz ile ilgili yerleri pek doğru bulmadım şahsen osmanlı nedense hep iyi anlatılırken safevi devleti kinci vurup kıran yağmalayan bir devlet olarak anlatılmış ve bu benim pek hoşuma gitmedi yinede yazara saygı duyarak başarı dileklerimi sunuyorum herkesin düşüncesi farklı olabilir sonuçta insanı insan yapan fikirleridir ….

 15. maviş maviş diyor ki:

  türkçe öğretmenimin önerisiyle bu kitabı aldım bence çok güzel. mehmet hocam size çok teşekkür ederim .)

 16. barış diyor ki:

  gerçekten güzel bi kitap hocalarımın neredeyse hepsi bu kitabı önermişti bana bende alıp okudum gerçekten okumaya değer bi kitap

 17. derya diyor ki:

  etkileyici ve heyecan verici.

 18. mine diyor ki:

  derya ya katılıyorum onu bu tür kitaplar sarmazdı ama neyse:)

 19. gizem AKNAZ diyor ki:

  BENCE O KADAR GLZ BİR KİTAP DEĞİL. ALEVİLERİNİN YAPTIĞI BİR ÇOK ŞEYİ YANLIŞ ANLATMIŞLAR HEMDE ÇOK . ÇOK UTANÇ VERİCİ BİR DURUM BU

 20. ERHAN KIZILELMA diyor ki:

  HİÇ BİR ŞEY DEĞİLDE GÜNÜMÜZDE HALA EMPERYALİST GÜÇLERİN İNANDIĞI DÜNYAYA HÜKMETME DÜŞÜNCESİNİ DEĞİŞTİRMESİ İÇİN OKUNMASI TAVSİYE EDİLEBİLİR…

 21. esra yaman diyor ki:

  beNCEde çok sıkıccı bi kTP öğREtMNenm sınawda çıkcak demese OkUmaZDM ASLA SEvMEdimm…

 22. hatice diyor ki:

  ben hiç okumadım ama öğretmenimiz tafsiye etti okumayı isterim

 23. Sümeyye diyor ki:

  şunu tam yazsaydınız da bizde adam gibi özeti çıkarsaydık .Ancak yinede bulduğumuz en güzel özet. Teşekkürler

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.